The Force Awakens İncelemesi – Ağzı Olan Konuşuyor

Kapak görselini, Kylo’nun kılıcına laf eden zevat takkeyi öne koyup bir düşünsün diye koydum.

Önceden uyarıyorum okuyunca RERÖRERÖ yapacaksınız, baştan şu konularda anlaşalım:

1- Star Wars gibi hem geniş hem derin bir markanın bütün hayranlarını aynı anda memnun etmek mümkün değil.  Filmden beklentileri yüzünden ofsaytta kalan bir kısım zevatın, “NASSSSIL DA BENİM BEĞENMEYECEĞİM FİLMLER YAPILIR!!” konulu boş beleş fikriyatına itibar etmeyin.

2- Genişletilmiş Evren (kısaca EU) insanlık dışı bir külliyat. Orijinal seride yer alan karakterlerin hepsinin sonraki hayatı dolu dolu yazıldı çizildi. Yetmedi herkes evlendi çoluk çocuğa karıştı, çoluk çocuğun da hikayeleri de yazıldı çizildi. Çekilecek film ya herro ya merro, bir şekilde genişletilmiş evreni yeniden yazacaktı bundan kaçış yoktu. Bu arada artık ben de eski külliyata efsaneler diyeceğim, yeniyi kabullendim.

3-Amerikalı yapımcılar her zaman Amerikalı tüketiciyi söğüşlemeye odaklanır, çünkü en iyi Amerikalı tüketiciyi tanırlar. Diğer ülkelerden gelecek paraya sürpriz yumurta oyuncağı muamelesi yaparlar. Amerika’da çekilen film önce Amerikalıların hassasiyetlerini gözetecek, bu normaldir. Türkün kendi filmini çekmemesi anormal onu düşünmek lazım.

Anlaştıysak Yürüyorum.

BB-8 bunu beğendi

BB-8 kabul ettiğine göre devam edebiliriz

Filmi özet geçip tek tek detay sayarak ahalinin (yani siz hepiniz) zekasına hakaret etmeyeceğim. Memlekette pop kültür eleştiri sitesi patlaması var, 2-3 yıldır tonla laf edildi. Elbet her biriniz belli seviyede detay tartar hale geldi. Ondan sadece şahsi fikirlerimle doğrudan alakası olan konulara değineceğim.

Reboot yapsalar “BU STAR WARS DEĞİL” olacaktı, olabildiğince benzerini yaptılar “YA BU AYNISI OLMUŞ” oldu. Herkesi aynı anda memnun etmek mümkün değilse, bir sonraki seçenek olabilecek en çok kişiyi memnun etmektir. Hem prequellere, hem de geçen 10 yılın türlü çeşitli rebootlarına bakarsak, en fazla insanı aynı anda memnun etmenin yolu ani değişikliklere gitmemektir. Filmi incelediğimizde arkasındaki ana formülün bu olduğunu görüyoruz. Hikaye akışının şeması ilk filmle aynı ve hikayenin öğeleri EU’dan devşirme.

Evet hikayede boşluklar var, hatta bir kısmı hakikaten dertli tasalı boşluklar, ama insanların hikayenin arka planı ve gösterilmeyen tarihine dair boşluk uydurması çok saçma. Hikaye olması gerektiği gibi, EU’nun bir yeniden yazımı gibi okunursa bu hikaye boşluklarını uydurmaya mahal kalmıyor. Ortada duran hazır yazılı malzemeyi ele alıp, üzerine düşünmüşler, belli başlı dönüm noktalarını yeniden yazmışlar. İskelet olarak kullandıkları malzeme detayların arasından görünüyor. Bu kadar çok hazır malzemeden derlenen hikayede bu uydurulan cinsten boşluklar olması saçma. Gösterilen hikayedeki önemli mevzuları da elbet gelecekte bir şekilde açıklamaya bağlayacaklardır.

Her şeyi filmlerde bağlarlarsa çizgi romana, kitaba, çizgi filme neyin hikayesini yazacaklar? Yahu geçen gün bilgisayar oyunundan hayvan gibi spoiler çıktı. Belli ki hikayeyi medyalar arasında dağıtıp kapitalist çakallığı yapacaklar. Hiçbiri olmasa bile bunun disk satışları var, 3-4 saatlik extended editionlar falan izlenecek daha. Bir de bu yan ürünlerin kalitesi eskisi gibi komple ortaklara emanet edilmez, hepsinin üretimi en ince ayrıntısına kadar merkezden idare edilir. Bu çapta bir operasyon için çok iyi üst seviyeden planlama lazım, onun için de taşıyıcı görevi gören filmin bazı yazılmış ama gösterilmemiş kısımlara sahip olması büyük avantaj sağlar.

BU ÇİZGİ ROMANLARA NE YAZILACAK?

BU ÇİZGİ ROMANLARA NE YAZILACAK?

Filmin bu halinin çok kötü olduğunu iddia edenleri sağduyuya çağırıyorum. Gerçekte şuursuzluk içinde çekilen ilk filmi incelediğimizde,  sonraki filmlerin konusunu bilmenin avantajı ile baktığımız için pek çok ayıbın üstü kapanıyor.  Devam filmleri olmasa ilk film büyük ihtimalle “Dünyayı Kurtaran Adam” ile aynı duruma düşer, tutarsızlıklarına gülünen ama kafa açan komikli film olurdu. Diğer iki filmde gelen açıklamaları ve cevapları hafızadan silmezsek, ilk filmin aslında ne kadar uydurma olduğunu göremeyiz. Filmi açıp “Hadi göster.” desen gösteremem, çünkü ben de devam filmlerini hafızamdan silemiyorum, ama bu lafı edebiliyorum çünkü hikayenin detaylarının çekim sırasında ve post-production’da uydurulduğu tarihsel bir gerçek. Biz 97 gösterimi ve sonrasında izleyenler olarak çok şanslıyız çünkü Lucas ilk filmdeki saçmalıklarına kılıf uydurmak için 5 film daha çekebildi. Plot hole listeleyip atar gider yapan tayfa rahat olsun. Hele bir üçleme bitsin ondan sonra bakarız.

Yorumlar