Polisiye Cennet Masalı: Cinayet Sırları

Daha önce kendisinin bir iki kitabı hakkında da konuşmuştuk hatırlarsanız. Hatırlamasanız da sorun yok. Ben sizin yerinize de hatırlıyorum. Bu seferki mevzu başka. Tamam, yine kitaplarından konuşuruz ama bu sefer elimizdeki malzeme çizgi roman. Sandman ve 1602 ile tanınan Neil Gaiman abinin yazarlığını üstlendiği bir diğer çizikli roman; Cinayet Sırları (Murder Mysteries).

Söz konusu bir şeyler okumak ise eğer; yazan Neil Gaiman olduktan sonra farklı bir şeyler ortaya çıkacağı kapaktan itibaren anlaşılıyor. Konumuza gelelim biz. Bir melek gecenin köründe yanınıza gelse, size bir hikaye anlatacağını söylese ve bunu da ona verdiğiniz sigara karşılığında yapıyor olduğunu söylese şaşırır mıydınız. Tabii ki şaşırırdınız, ben şaşırırdım. Evvela meleğin orada ne işi var değil mi ama? Melek dediğin varlık gökyüzünde takılır diye öğrendik biz. Neyse.

cinayet

Kahramanımız (lafta kahramanımız biraz), bir arkadaşı ile görüşüp, hasret gidermek için Londra’dan Los Angeles’e gelir. Bir önceki gelişi pek de kendi isteği doğrultusunda gelişmez ama her işte bir hayır vardır değil mi (vardır herhalde). O eski ahbaba uğradıktan sonra, gece vakti eve gitmek yerine bir banka oturup sigara içmeye karar verdiği an; asıl hikayenin başladığı an oluyor. Yanına yaklaşan, sokakta görsek yolumuzu değiştireceğimiz tipte ihtiyarın teki gelip kendisinden sigara (ve haliyle ateş) ister. Tereddütsüz sigarasından uzatan eleman, yaşlı adam sigara karşılığında bir hikaye anlatmayı teklif eder. Karşı tarafın kabul etmesi ile başlar ihtiyar…

cinayet3

Gümüş şehrin ışıklarına gözlerini açan bir melek, Raguel. Tanrının intikamını üstlenmekle görevlidir. Baş melek Lucifer tarafından uzun süren uykusundan uyandırılır ve Tanrının, cennette işlenen cinayetin failini bulması için kendisine ihtiyaç duyduğu, kendisine iletilir (Tanrının neden bir meleğe ihtiyaç duyduğu sorusu kenarda kalsın). Kurban, evren içerisindeki her türlü düzenin, duygunu, eylemin tasarımından sorumlu olan güruhtan Carasel’dir. İşinde çok iyi olan, verilen projeleri tutku ile yapan meleği kimin ne sebeple öldürdüğünü bulabilmek için beraber çalıştığı meleklerden baş meleğe kadar konu ile alakası olan herkesi sorguya çeker Raguel. Zaman zaman kendisine ayak diremek isteyenlere Tanrının bir temsilcisi olduğunu, verilen görevi ne pahasına olursa olsun yerine getireceğini hatırlatarak sonuca ulaşır.

Neil Gaiman'ı zaten tanıyorsunuz. Bu da, çizerimiz P. Craig Russell.

Neil Gaiman’ı zaten tanıyorsunuz. Bu da, çizerimiz P. Craig Russell.

“Cennette, bir melek bir başkası tarafından öldürülür. Neden?”

Biraz farklı bir konusu var eserin. O her zaman alıştığımız tatta bir Gaiman yazını değil, bunda hemfikiriz. Kısa bir çizgi roman oluşu konunun yarım bırakıldığı hissini uyandırmıyor, gayet yerinde son buluyor. Bir tiyatro oyunu olarak kaleme alınmış (cuk diye oturur) Cinayet Sırları. P.Craig Rusell tarafından güzel çizgilerle hayat bulan bu tek ciltlik (hem ne cilt, mübarek A3) eseri ülkemiz sınırlarında Mürekkep Basım Yayın dilimize çevirmiş. Oturup koltuğa bir meleğin ağzından hikaye dinlemek ilginçti, sevdim.

Yorumlar