Mükemmelliğe Bir Adım Daha Yakın: Limitless

İrlandalı yazar Alan Glynn’nin ilk kaleme aldığı kitap, 2001 yılında “The Dark Fields” adıyla yayına sunuluyor. Türkçeye “Karanlık Alanlar” olarak çevrilen bu kitap, 2011 yılında “Limit Yok” adlı filmle karşımıza çıkıyor. “Mümkün mü?” sorusuyla hafızamıza kazınan Limitless, konusu itibariyle insanların ilgisini çekmiş, fakat filmin çekim teknikleri ve yetersiz bakış açısından dolayı izleyenlerin takdirini pek kazanamamıştı.

Vizyona giren bu tarz filmlerin kitapları olduğunu filmi izledikten sonra öğrenmek biraz can sıkıcı aslında. Başrolde Bradley Cooper’ın oynadığı filmde, konu kitaptan çok uzaklaşmamış. Kitapta ana karakterin adının Eddie Spinola olduğunu görüyoruz. Filmde ise Eddie Morra olarak değiştirilen başkarakterin daha akılda kalıcı olması sağlanmışa benziyor. Ayrıca “Mdt-48” olan hap filmde “Nzt-48” olarak satışa sunuluyor. Buna benzer detaylar dışında pek bir farklılık göremedim. Konumuza geçmeden önce, bu olaydan etkilenen birkaç reklam sitesinin filmden alıntılar yaparak böyle bir hap varmış gibi internet üzerinden para kazanmak için reklam vermesi komiğime gitmişti. Reklam veren sitelerde karşılaşmış olma ihtimaliniz yüksek, adblock kullanmıyorsanız tabi.

Biraz Gerçekçi Olalım!

Eddie Morra hayatının en berbat dönemini yaşayan bir yazardır. Daha önce kısa süreli bir evlilik yapmış ve boşanmıştır, sonrasında yazmakta zorluklar çekmiş ve elinden düşürmediği kaleminin yerini bir bardak viski almıştır. Her şeye rağmen onu olduğu gibi kabullenen bir sevgilisi vardır fakat bunun yürümeyeceğinin farkındadır. Tüm bunları düşünürken eski karısının erkek kardeşiyle karşılaşır ve ilk defa Nzt-48 ile tanışır. Uyuşturucu sandığı hapı ilk aldığında göstermiş olduğu tepkiler karşısında kendisi bile şaşırır. Giriş bile yapamadığı kitabına hızlı bir başlangıç yapar. Ertesi gün Nzt’nin etkisi tamamen kaybolmuştur fakat kitap hala masanın üstündedir. Yazmış olduğu eser beğenilir fakat kitap henüz bitmemiştir, devam edebilmesi için kayınbiraderine gider ve son bir kez Nzt ister olaylar karışık bir hal alır ve kayınbiraderi öldürülür. Dairesi darmadağın edilmiştir. Sakladığı Nzt’leri bulur. En çok beğendiğim yer burasıdır. Eddie sahip olduğu Nzt’ler sayesinde hem çevre hem de yüksek meblağa da para kazanmıştır. Zekâsı sayesinde borsada inanılmaz karlar eder. Bu noktada işler karışır olaylar hızlı duyulur ve kontrolsüzlüğü yüzünden zor durumlara düşer, ayrıca Nzt’nin bir de yan etkisi vardır. Filmi izlemeyenler için bu kadar detay yeter bence. Biraz merak uyandırmışızdır umarım.

limitless-1

Yazarın konuyu işleyişi sade ve nettir. Beyninizin yüzde yüzünün çalıştığını düşünün, hayal edemeyeceğimiz konular ortaya atabiliriz. Fakat yazar tek bir konu üzerinde yoğunlaşmıştır; kısa zamanda ne kadar çok para kazanabilirim. Biraz gerçekçi olalım, böyle bir imkânımız olsa kaçımız para kazanmak için kullanmayız ki?

Yorumlar