Preacher: Vaaz Vakti Geldi. Toplanın!

Garth Ennis ve Steve Dillon’ın 1995-2000 tarihli aynı adlı çizgi romanından televizyona uyarlanan “Preacher”, Sam Catlin, Seth Rogen ve Evan Goldberg’ın imzasını taşıyor. Diziden bahsetmeden önce, çizgi romanın içeriğiyle ilgili daha çok şey öğrenmek isteyen okurlara, yazarlarımızdan Mesut Gülecen‘in aşağıda linki bulunan yazısını okumalarını öneririm.

Diziye Günler Kala – Preacher

Baş rollerinde Dominic Cooper (Warcraft, Agent Carter), Ruth Negga (Agents of S.H.I.E.L.D., Warcraft), Joseph Gilgun (This is England, Misfits), Lucy Griffiths (True Blood, Winter’s Tale) ve Jackie Earle Haley (Watchmen, A Nightmare on Elm Street)’nin yer aldığı “Preacher”, kısaca Teksaslı bir vaiz olan Jesse Custer’ın doğaüstü bir fenomenle bir araya gelmesi sonrasında başından geçenleri anlatıyor. Peki bu kült çizgi romanın sinemaya ya da televizyona uyarlanması neden bu kadar uzun sürmüş? Öncelikle bu durumu irdeleyelim.

Yılan Hikayesi

“Preacher”ın uyarlanması sanıldığı gibi kolay olmamış. Çizgi romanın ilk sayısının yayımlandığından bu yana -ki bu aşağı yukarı 20 yıl öncesine dayanıyor- pek çok girişim sonuçsuz kalmış. Çizgi romanın yazarı Garth Ennis, hikayenin bir filme mükemmel bir şekilde uyarlanacağını düşünmüş ve film haklarını Electric Entertainment’a satmış. Filmi yönetmesi için o dönem en parlak filmi “Tank Girl” olan Rachel Talalay ile anlaşılmış. Filmin senaryosunu da yine Garth Ennis yazmış, yapımcılığı ise Rupert Harvey ve Tom Astor üstlenmiş. 1998 Mayısında Ennis, senaryonun üçüncü taslağını tamamlamış, ancak yapımcılar filme yatırımcı bulmakta zorlanmışlar. Bunun sebebi de tabi ki hikayenin dini açıdan tartışmalı bulunması olmuş. Bunun üzerine Garth Ennis, Kevin Smith ve Scott Mosier’la iletişime geçerek “Preacher”ı, ikilinin sahibi olduğu View Askew Productions şirketinin çatısı altına sokmayı istemiş. Ennis, Smith ve Mosier’e eğer isimleri projede geçerse, Miramax’a yani şimdinin Weinstein Company’sine gidebileceklerini söylemiş. Ancak ne yazık ki Miramax projeye sıcak bakmamış. Bu durumun pek çok sebebi varmış. Bu sebeplerden ilki, yönetmen koltuğu için kariyeri pek iyi durumda olmayan Rachel Talalay’ın seçilmesiymiş. Diğer sebep ise bütçe için çizgi romanın yurtdışı film haklarının satılmış olmasıymış, çünkü Miramax projeyi kabul ederse sadece ülke içindeki haklara sahip olacaklarmış, ki bu o dönem Weinstein’ın pek yanaşmayacağı bir durummuş. Bu sebepler her ne kadar geçerli görünse de, en büyük sorun aslında Bob Weinstein’in hikayeye pek ısınamamasıymış. Jesse Custer karakterini anlayamadığını söyleyen Weinstein, karakterin iyi mi yoksa kötü mü olduğuna karar veremediğini söyleyerek projeyi desteklemeyi reddetmiş.

Preacher-Comic-Movie

Çizgi Romandaki Jesse, Tulip ve Cassidy Üçlüsü

2000 yılına gelindiğinde Kevin Smith ve Scott Mosier projeye hala bağlı halde olmasına rağmen hala yatırımcı bulunamamış. Fakat sonra bağımsız filmlerle yapan Storm Entertainment isimli İngiliz bir şirket, Electrical Entertainment’a katılmaya karar vermiş. 2001 Eylülünde iki şirket “Preacher” filminin çekileceğini duyurmuş. Duyuruya göre çekimler Kasım ayında başlayacak, yönetmen ve senarist yine Rachel Tallay ve Garth Ennis olacakmış. Yalnız ekonomik problemler yine ekibin belini bükmüş ve iki şirket 25 milyon dolar olan film bütçesini denk getiremediğinden çekim tarihi ertelenmiş. Tam bir yapım cehennemi değil mi? Üstelik bu kez bir tık ileri gidilmiş ve Jesse Custer rolü için oyuncu bile bulunmuş. Karakter hakkında başta hiçbir şey bilmeyen, ancak çizgi romanları okuyunca can evinden vurulan James Marsden çekimlerin bir an önce başlamasını istese de finansal sorunlar film uyarlamasını bir kez daha imkansız hale getirmiş.

2006 Kasımında HBO, “Preacher”ın dizi uyarlaması için Mark Steven Johnson ve Howard Deutch ile anlaştıklarını duyurmuş. Johnson dizinin pilot bölümünü yazması, Deutch ile yönetmesi için kanalla anlaşmış. Hatta Johnson’ın pilot bölüm senaryosundan etkilenen HBO, ilk sezonun tamamını yazması için senaristle anlaşmış. Johnson ilk başta her bir çizgi roman sayısını bir bölüm olarak yazmayı planlamış, ancak Garth Ennis bu düşünceye sıcak bakmamış ve senaristin çizgi romana bu kadar sadık olmasına gerek olmadığını söylemiş. Johnson bu öneriye uyarak Ennis’le birlikte Preacher için yeni hikayeler yazmaya başlamış. Her şey yolundaymış. Ta ki 2008 yılında HBO’nun yönetim kadrosu değişene kadar. Yeni yönetim “Preacher”ın üslup olarak ziyadesiyle karanlık ve tabi ki dini açıdan tartışmalı bulduğunu söyleyerek projeyi rafa kaldırmış. Aynı yıl bu kez Columbia Pictures film haklarını satın almış ve filmi yönetmesi için Sam Mendes’le anlaşmış. Filmin yapımcıları Neal H. Moritz ve Jason Netter olacakmış ve yine Ennis’in senaryosu baz alınmış. Ancak daha sonra Sam Mendes bu hikayenin film olarak çekilmesinin çok zor olduğunu itiraf etmiş ve “Preacher”ın dizi olarak uyarlanmasının çok daha iyi olacağını söyleyerek projeden çekilmiş.

jesse

Dominic Cooper, Jesse Custer rolü için beklerken.

“Preacher” o dönem arafta beklerken hikayeyi gözüne kestiren iki kişi varmış. 2007 yılından beri kendi uyarlamalarını çekmek isteyen ancak o zamana dek elle tutulan tek projeleri “Superbad” olan Seth Rogen ve Evan Goldberg ilk somut adımlarını 2013’te atabilmişler. O sene AMC diziyi çekeceğini duyurmuş. Seth Rogen ve Evan Goldberg, öncesinde “Breaking Bad”in senaristliğini üstelenen Sam Caitlin’le bir araya gelerek çizgi romanı dizi haline getirmeyi başarmışlar. Garth Ennis, Rogen ve Goldberg’e olan hayranlığını, “Seth ve Evan projeye dahil olur olmaz, projenin hayata geçmesi iki yıldan az bir sürede oldu” sözleriyle anlatmış. E adamcağız haksız da sayılmaz. Başarısız olan onca girişimin ardından aldığı ilk somut sonuç bu ikili sayesinde olmuştur.

Yorumlar