Gelişen Teknoloji Ürünleri, Geleceğin Kahramanlarını Nasıl Etkileyebilir?

Günümüzden seneler sonra teknoloji başka bir boyuta geçti. Kahramanlar artık standart silahlar ve ekipmanlar kullanmıyor.  Yaşam koşulları sert, hayatta kalmak zor. Kahramanlar da tabiî ki buna ayak uydurmalıydı. Bilim adamları adeta çoştu. Yeni düzende bu geleceğin yeni dünyasında bakalım bizi ne gibi yenilikler bekliyor.

Termo-Optik Kamuflaj

Bu teknoloji sayesinde, kullanıcı tamamen görünmez olabiliyor. Çevredekiler baktıklarında bir şey göremiyor ve sıcaklık sensörleri de, herhangi bir varlık algılamıyor. Tamamen görünmezlik ve fark edilmezlik sağlayan yeni bir buluş. Böylece kullanıcı fark edilmeden hareket edebiliyor ve bu da rpg oyunlarında tahmininiz üzere oldukça avantaj sağlıyor.

Hani; “Bu deli saçması bir şey” diyecek biri olursa, ona google’da konuyu araştırmasını söyleyebilirsiniz. 2003 yılında Susumu Tachi adındaki bir bilim adamı, konu üzerinde ilginç gelişmeler kaydetti.

Bir anime serisi olan; “Ghost in the shell” bu üstün teknolojinin olası kullanımını bize net bir şekilde gösterdi.

robotEye

Sensörler ve Güdümlü Silahlar

Öyle ekipmanlarımız var ki artık, bizden saklananlar için kötü haberimiz var. Günümüzdede kullanılan ısıl sensörlerin, vücut ısısını fark etmeleri artık zaten bilinen bir teknoloji. Gelecekte daha üstün teknoloji bekliyor bizi.

Artık silahlar üzerindeki sensörler, hedef alma sistemlerini direkt etkileyerek daha isabetli ateş etme imkanı sağlayacak. Silahın güdümlenmesi otomatik olacak. Görünmez yada zor görünen hedefler, bu güdümlemeye karşı zor anlar yaşayacak. Ayrıca sensörler kullanarak, hedef açımızda henüz gözükmeyen saldırganlar, tespit edilip ana bilgisayara bildirilecek ve bu da güdümlü sistemlerin devreye girmesini sağlayacak.

Bir kere tespit edilen birim üzerine, tüm silah ve ekipmanlar kilitlenecek. Bu da; düşmanın kaçamayacağı anlamına geliyor.

Biçim Değiştirme

Artık düşman üslerine sızmak için yeni yöntemlerimiz var. Özel bir ekipmanla sesimizi, yüzümüzü,retinamız ve parmaklarımızdaki özel izleri değiştirebileceğiz. Bu şekilde istediğimiz gibi fark edilmeden ilerleyebiliriz. Tabi ki de, karşılaştığımız hasımlarımız bize şüpheyle bakabilir. Bu aşamada; geçmişten kalan rol yapma ve aktörlük yeteneğimiz yine devreye girecek.

Hacking ve Mühendislik

Gelecekte hacking öyle bir noktaya gelecek ki, elit bir takımda olmazsa olmaz bir birim olacak. Hacking birimi, her türlü teknolojik sisteme girişimizi sağlayabildiği gibi, ekibimizin birimlerine çeşitli faydalar da sağlayacak. Özel ekipmanlarımızın kabiliyetlerini geliştirecek, daha iyi bir görüş, daha iyi isabet vb. faydalar sağlayacak.

Kim hasımsa; onun için işler daha da zorlaşacak. Rakibin ekipmanları de-aktif olacak, kilitli özel kapılar açılacak. Droidler ele geçirilecek ve türlü robotların, düşman belirleme sistemleri üzerinde oynamalar yapılacak. Çevredeki olası teknolojik sistemler, hacking ve gelişmiş mühendislik ürünleri sayesinde faydamıza kullanılacak.

RobotÜstün robotlar

Buna pek şaşırmamalıyız. Robotlar; askerler ve güvenlik sistemlerin yerini alacak. Üstün dayanım, güçlü zırhlar ve herhangi bir iradeye sahip olmayan, zorlu düşman robotlarla karşı karşıya kalacağız. Bunların bazıları öyle ateş sistemlerine sahip olacak ki, adeta yağmur gibi üzerimize mermi yağdıracak, bizi saklandığımız deliklerde bulacaklar.

Üstün sensörleri ve hareket kabiliyetleri ile başımıza dert olacaklar. Üstün tırmanıcılar, yer altında hareket edebilenler, hatta uçabilen robotlardan kaçmakta zorlanacağız.

Bütün bunları gelecekte var olacak olması kaçınılmaz gibi görünüyor. Fakat sizler, o geleceğe ulaşmadan, “gelecek” konseptli oyunlarınızda kullanabilirsiniz.

Bonus

Mercedes’in görünmez aracına göz atmış mıydınız?

Yorumlar