Ranger’s Apprentice (Gölgelerin Efendisi)

Gölgelerin Efendisi Serisi

Ranger’s Apprentice serisi, çevirisiyle Gölgelerin Efendisi serisi, John Flanagan tarafından on iki sayılık bir roman serisi olarak 1 Kasım 2004’te yayımlanmaya başlayıp 1 Ekim 2013’te sonlanmış bir fantastik edebiyat serisidir. Ülkemizde de Beyaz Balina Yayınevi tarafından yayımlanmıştır.

Hikayemiz Kuzey Avrupa ve İngiltere kültürü ile harmanlanıp benzer bir coğrafyaya yedirilmiş hayali bir dünyada geçmektedir. Konu olarak yetim bir çocuğu ele almaktadır. Araluen Krallığı’nda Redmont Kalesi’nde diğer yetimlerle birlikte büyüyen Will adlı kahramanımız, bildiği üzere ölmüş bir şövalye olan babası gibi şövalye olmak ister. Lakin yaşı geldiğinde fiziksel özellikleri, gereksinimleri karşılamadığı için reddedilir. Hayalleri suya düşen kahramanımız, herkesin korku ve gizemle baktığı esrarengiz Kolcu Halt tarafından çırak olarak alınır. Çıraklığı sırasında ise benliğini farklı amaçlar için kullanmayı öğrenip, kısa süre sonra kendini Araluen Krallığı’na adar.

Bu olayla birlikte hikaye örgüsü başlıyor ve kahramanımızı buradan sonra yavaş yavaş ustalığa doğru giden genç bir adam olarak görmeye başlıyoruz. Ardı ardına krallık ve coğrafyadaki diğer millet ve toplulukların arka yüzlerini, hikâyelerini ve olay örgülerini görerek dünyaya ayrıntılı bir şekilde bakma olanağı buluyoruz.

rangersApprentice1

Dünyaya Ayrıntılı Bir Bakış

8. kitaba kadar okumuş birisi olarak, öncelikle eğer benden önce bitiren olursa spoiler vermemesini isteyeceğim. Bu dünyaya ayrıntılı bakmamın, incelememin ve hakkında yazmamın temel sebeplerinden birisi de emsallerine bakıldığı zaman farklılıkları olması. Bu hikaye pek çokları gibi öldürülen ejderhaları, dünyayı karanlığa sürükleyen büyücüleri veya muhtemel kıyamet senaryolarını işlemiyor. Aksine ayrıntılı bir karanlık orta çağ teknolojisi, kültürü ve teması ile güzel işlenmiş olay örgüleri sayesinde, ne sonları tahmin edilebilir ne de aşırı kompleks yapıda bir hikaye sunuyor.

Okurken zevk alınan ve devamında ne olacağını merak ettiğimiz bir dil ve üslupla bizi dünyasının içine çekiyor. Çoğunlukla da at üzeri savaşan oyuncular ya da büyücülerden ziyade bir kolcu edasını seven insanlar ve ya oyunlarda bu tarz rolleri benimseyen oyuncular için okunması harika bir seri.

Hikaye Arkasındaki Gerçek

Lafı fazla uzatmadan değinmek istediğim son bir mevzu var ki okurken belki de sıkılmamamı sağlamış olan pek çok detaydan biri de bu. John Flanagan esasında, Avustralya’da yaşayan eski bir gazeteci. Belki hikayedeki olay örgülerinin başarılı olmasının sebebi eski mesleğinden geliyor. Ama asıl can alıcı nokta şu ki; kitapları yazmasının sebebi oğlu. Oğlu Michael fiziki olarak yetersizliğinden ötürü diğer çocuklar tarafından tabiri caizse hırpalanıyordu. Adeta bir ‘’kabadayı’’ hikayesi. Babası, Michael için her şeyin irilik olmadığını ve vücudunun diğer yeteneklerine odaklanması gerektiğini anlatmaya çalışırken bu hikayeyi yarattı. İroniktir ki ilk kitabın üzerinden geçen yıllarda Michael büyüdükçe irileşmiş, uzamış ve daha sonradan hikayede ayrıntılı gördüğümüz bir şövalye çırağı Horace’a daha fazla yakınlık göstermiştir. Ama hala daha Will ve maceralarını büyük bir hevesle okumaktadır.

Bu ayrıntılı bilgiye Beyaz Balina kitapta yer vermiştir. Orijinal kitapta da bu hikayenin aslını bulabilirsiniz.

Son olarak

Neden mi okumalısınız? Aynı konuya titremiş birçok benzer kitap yerine biraz daha gerçekçi veyahut benzerlerinden ayrılmış farklı bir dünyaya bir bakış atmak için.

rangersApprentice2

Kitap Listesi

 1. Gorlan Harabeleri
 2. Yanan Köprü
 3. Buzlar Ülkesi
 4. Skandiya’yı Kurtarmak
 5. Kuzeydeki Büyücü
 6. Kuşatma Altında
 7. Fidye
 8. Clonmel’in Kralları
 9. Zehirli Ok
 10. Nihon-Ja İmparatoru
 11. Kayıp Öyküler
 12. Royal Ranger (Henüz Yayımlanmadı)

Yorumlar