Blind Guardian’ın Yeni Çıkan Klibi Üzerinden Rock Klipleri İncelemesi

1983’de MTV’de yayınlanan (ve o anda MTV’yi meşru bir medya formatı haline getiren) Duran Duran – Union of the Snake, “Bir grup kıllı herif anıra anıra gitar çalıyor.” paradigmasının dışında çekilmiş, ilk rock müzik klibidir. Fakat aradan geçen 30 seneye rağmen, rock müzik kliplerinin alt çizgisi gram yukarı oynamamıştır.

Şekil 1: 1983 mahsûlü:

Şekil 2: geçen haftanın mahsûlü

Kalitenin üst çizgisi sürekli yükselmektedir, çünkü gelişen bilgisayar teknolojisi aşırı düşük maliyetle hem göze hoş gelen hem de müziğin konu ve temasına uygun kliplerin üretilmesine önayak olmuştur. On yıl önce yüzüne bakmadığımız Flash animasyonları bile animatörlerin deneyim kazanmasıyla kamera çekimi kliplere bin basacak hale geldi.

Şekil 3: İnsanlar ve kıyafetleri dışında herşey üç boyutlu animasyon.(evet mükemmel bir klip değil tech-demo muamelesi yap geç)

Gelelim zurnanın zırt dediği yereee. Ya vizyonsuzluktan, ya pintilikten prodüksiyon şirketleri metal videolarına yatırım yapmıyorlar. Metal müziğin televizyon programlarına çıktığı çağ geçip gideli çok oldu, eyvallah, ama internet var sosyal medya var arkadaşım. Metal klibi izleyecek adam giriyor yutuba plakçının veya grubun resmi kanalından paşa paşa izliyor. Eğer izlemiyorsa ya kolpa kolpa videolar yapıldığı için, ya da sosyal medya kanalları adam gibi idare edilmediği için izlemiyor. Ahan da bu gördüğünüz Blind Guardian’ın geçenlerde yayınlanan singleından ‘Twilight of the Gods’ parçasının klibi.

Şekil 4: Bu ne la?

Şimdi hakkını teslim etmek lazım, parça tertemiz, tam karakteristik Blind Guardian parçası, hiç bir eksiği gediği yok. Ekranda yavaş yavaş yüzüme yaklaşan ilüstrasyonları CD kabının ön kapağını açıp da görsem baya mutlu olurdum. Hatta aynı kapağın içindeki sözler klipteki gibi yaratıcı mizampajla sunulsa “vay babam Nuclear Blast ince düşünmüş” derdim. (ki eminim ilüstrasyonları kapakta göreceğiz. Nuclear Blast ince düşünür.)

Ama kalkıp da yüksek hızda dönen albüm kapağı, aynı resmin 5 farklı yerine zoom yapıp ayrı resimlermiş gibi lanse etme, video editörle gelen sikko efekti olduğu gibi koyma türünde cinlikleri üst üste yığıp bana klip yaptım denmesin. Şu gibi örnekler varken komik kaçıyor.

Şekil 5: AWESOME m/

Sanal grubun, parodi parçasının komedi klibi, koca Blind Guardinan’ın single duyurusundan daha yüksek prodüksiyon değerine sahip olmasın arkadaş. Böyle saçmalık mı olur? İnsan en azından her üçten fazla ilüstrasyon koyar da ilerleyen bir hikaye iletir dimi?

Şimdi bu noktada grupların çoğunun suçu yok. Çok kapsamlı adamlar dışında hiçbir grup veya müzisyen müzik dışındaki mevzularda söz sahibi değil. Çoğunun zaten öyle bir yetkinliği yok. Sorumluluk tamamen prodüksiyon şirketlerinde.

Bu yazı, "Alp Hocaefendi ile Pek Feyzli Müzik Sohbetleri" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar