Bir Miyazaki Başyapıtı: Gökteki Kale

Anime söz konusu olduğu zaman Hayao Miyazaki ismi bir markadır. Adının olduğu her bir yapım, başyapıt olarak gösterilmektedir ve bence de öyledir. Bu yapımlardan bir tanesi (ve izlerken en çok duygulandığım filmlerden birisi) Castle in The Sky: Laputa (Gökteki Kale: Laputa) yazımızın konusunu oluşturuyor. 1986 model filmimizin konusuna geldi sıra…

Zeplinlerle hava taşımacılığının yapıldığı, otomobillerin çok nadir görüldüğü ve hava korsanları (en yakın tanım bu sanırım) ile karşılaşmaların sık olabildiği bir zamanda geçen bir hikaye bu. Sheeta adındaki kız çocuğu sahip olduğu gizemli bir taş sebebiyle hiç tanımadığı insanlarla (hükumet ajanları), istemediği bir yolculuk yapmaktadır. Bulundukları hava taşıtına korsanların saldırması ile korku içinde kendisini kurtarmak adına umutsuzca kaçarken bir anda kendisini taşıttan aşağıya düşerken bulur. Boynunda asılı duran taşın sihirli güçleri vardır ve bu sayede Sheeta ölmek üzere yere çakılmadan evvel havada aheste aheste süzülmeye başlar. Tüm bu süre zarfında baygın olan kızımız uyandığında kendini Pazu adında kendi yaşlarında bir çocuğun evinde bulur.

laputa3

Pazu bir madenci çırağıdır ve babasının hayalinin peşinde koşmaktadır. Bu hayal ise, herkesin sadece bir efsaneden ibaret olarak gördüğü Laputa. Yani gökyüzündeki efsanevi şehri (kale, ada ne derseniz) bulmak. Bunun için kendi atölyesinde uçak bile yapmakta madenci çırağı. Hikayenin başında gemiye saldıran Dola adlı korsan tayfası aramaları sonucunda Sheeta ve Pazu’yu bulmayı başarırlar. Sadece onlarda değil, hükumet adına çalışan ajanlarda ikili bulur ve peşlerine düşerler. Çocuklar şehirdekilerin yardımı ile bir süre kaçmayı başarırlar ama sonunda arkasında ordunun yardımı ile bu güneş gözlüklü sevimsiz ajanlar tarafından yakalanırlar.

Sheeta ordu karargahında güzelce ağırlanırken Pazu hapse atılır. Ajanların tehditleri ile iki arkadaşın yolları ayrılır. Tek başına yaşadığı eve dönen Pazu, korsanları evini işgal etmiş bir şekilde bulur. Evde kendilerini ziyafet verdikleri sırada korsanların lideri olan ve “Anne” diye hitap ettikleri Dola, ordunun telsiz görüşmelerini sızarak Sheeta’nın Laputa yolunu bulmak için ordu tarafından kullanılmak üzere Goliath adındaki devasa bir zeplin ile karargahtan ayrılacağını öğrenir. Korsanlardan kendisini de aralarını almasını isteyen Pazu, arkadaşını kurtarmak için belki bir daha geri dönemeyeceği bir yola girer.

Castle in The Sky; Laputa, izlediğim anime filmleri arasında ayrı bir yere sahip olmayı başardı. Miyazaki ustanın ellerinden çıkan filmin gerek karakterleri gerek hikayesi gerekse müziklerin dört dörtlüktü. İzleyenler tekrar, izlemeyenler de bir an evvel izlesin ve Laputa yolunda Sheta ve Pazu’ya eşlik etsin derim.

Yorumlar