Binding of Isaac: Rebirth Ekranlarınıza Konuk Olmaya Hazır!

Bir oyun düşünün, indie oyun döneminin en parlak oyunlarından olsun. Bir oyun düşünün, rogue-lite türünü başlatıp zirveye taşımış olsun. Bir oyun düşünün, 3 yıl sonra aşağı yukarı aynısı yeniden yapıldığında tekrar yüksek satış rakamlarına ulaşsın.

Binding of Isaac, aşırı dindar bir annenin kafayı kırıp tanrıdan ses duyduğunu düşünerek oğlunu öldürmeye çalışmasını konu alıyor. Biz de öldürülmek istenen oğlan Isaac oluyoruz. Evin bodrumundaki garip köşelere kaçarak orada karşılaştığımız şeylerle mücadele ediyoruz. Tabii, iş bu kadar basit değil.

Isaac, indie oyun dünyasının dahi çocuklarından sayılan Edmund McMillen tarafından yaratılmış. Bu ismi, daha önceki oyunu olan Super Meatboy’dan hatırlayabilirsiniz. Diğer birkaç oyunu daha var ama onlar bu ikisi kadar ünlü değil. İki oyunu da oynayanlar fark edecekler ki, bu Edmund denen adam, oyunların zorluk ayarını biraz kaçırabiliyor. Meatboy’da da, Isaac’te de oyunu kavrayıp başarılı olana kadar elleriniz ve sinirleriniz nasır tutacak!

Binding of Isaac’ın önemli olduğu nokta, Rogue-Like isimli oyun türüne yeni bir soluk getirmesidir. Eskiden tur bazlı RPG tarzı olan bu oyunlara, gerçek zamanlılık ve prosedür-üretimi seviyeleri konusunda bir standart kazandırdı.

Genel şöhretini Binding of Isaac oynayarak kazanmış olan Northernlion, zamanla türlü türlü survival ve rogue-like oyunları oynarken, seyircilerinden gelen “ROGUE-LIKE ÖYLE OLMAZ O OYUN ROGUE-LIKE DEĞİL KARDEŞİM ALALAAAA!” itirazları üzerine Rogue-Lite terimini ortaya attı ve bu tutuldu. Rogue-Lite’ların ilki olarak da Binding of Isaac kabul edilebilir.

İlk oyun, flash programında hazırlanmış. Bu da, Isaac gibi geniş kapsamlı bir oyunun flash actionscript gibi ağır çalışan bir kodda şişmesi demek oluyordu. Bir sürü bug, yerine göre suistimal edilebilen açıklar, flash oyunu olduğu halde en baba bilgisayarların belleğini bile zorlayan memory leak’ler filan sorun oluyordu. Bunun üzerine, Rebirth şart oldu.

isaac2

Rebirth’i, Cave Story Remixes ve VVVVVV oyunlarından bildiğimiz Nicalis firması ile birlikte, proje müdürü olarak Edmund McMillen hazırladı.

Rebirth, önceki oyunun üzerine ufak değişiklikler yapmış ama fazla bir şey katmamış. Önceki oyunu oynayan kişiler hemen ısınır. Ancak oyunun daha akıcı olması, bazı yeni düşmanlar, bölümler eklenmesi filan dengenizi bozabilir. Yine de yenilikler, oyunu çok değiştirmeden eğlencesine baya katkıda bulunmuş.

Binding of Isaac: Rebirth’te ne gibi yenilikler geldiğini burada açıklamaya başlarsam ya da oyun taktikleri vb. vermeye başlarsam çok büyük spoiler olur. Onun yerine, kahramangiller twitch hesabından haftada en az 3 gün başta Binding of Isaac olmak üzere, diğer rogue-lite/survival tarzı oyunları oynayacağım. Oradan merak edenler takip edebilir ve belki işlerine yarayan bir şeyler kapabilir.

Kahramangiller Twitch Hesabı

Yorumlar