Bunları Biliyor muydunuz? – Bölüm 17: Amiga ROM’una Gizlenmiş Mesaj

Amiga ROM’una Gizlenmiş Mesaj Neydi?

Geçen bölümde, mucize bilgisayar Amiga’nın şahane bir tanıtımla piyasaya çıkışına şahit olmuştuk. Ancak Commodore firmasının pazarlama konusundaki başarısızlığı yüzünden tarih sayfalarına belki de çok daha erken karışacaktı Amiga kelimesi. Piyasaya çıktığı 1985 senesinde Amiga sadece 35 bin satmıştır. Sony PS4’ün 24 saatte 1 Milyon sattığını düşünürsek durumun vahameti çok daha çabuk anlaşılacaktır.

Bu başarısızlığın sebebi, tamamen pazarlamaydı. Commodore C64’ün ekmeğini hala yemek istiyordu. Bu nedenle pazarlama departmanı C64’ü ev bilgisayarı, Amiga A1000’i ise iş bilgisayarı olarak konumlandırmıştı. Elbette ki o dönemde sadece muhasebe programları kullanan şirketlerde Amiga’nın üstün özellikleri bir şey ifade etmiyordu. Zira 4096 renk muhasebenin bir anlamı yoktu.

RJ Mical’ın ekibinde çalışan mühendisler bu rezil pazarlama departmanına çok sinirlenmiş ve ismi bugün bile açıklanmayan bir mühendis Amiga’nın OS ROM’una belirli düğmelere basıldığında ortaya çıkan gizli bir mesaj yerleştirmişti. Mesaj tam olarak şöyle diyordu:

“Biz Amiga’yı yarattık. Onlar sikti attı.”

Mical bu mesaja zamanında bayağı gülmüş. Ama elbette böyle bir cihazın satılması kabul edilebilir değildi. Sonunda mühendis mesajı ROM’dan çıkardı. Ancak hiç kimsenin farkında olmadığı şey ROM’da yeni bir easter egg olduğuydu. Belirli düğmelere basınca Ekranda “Biz Amiga’yı Yarattık” yazıyordu. Ama aynı anda insan gözünün algılayamayacağı kadar hızlı bir şekilde “Onlar Sikti Attı” yazısı geçiyordu. Amiga’lar Avrupa’ya bu şekilde satıldı. Ama kullanıcılar durumu fark edince büyük bir rezalet çıkmış, Avrupa’ya satılan tüm Amiga’lar toplatılmıştır. Şirkete büyük zarar veren bu olay sonunda Amiga ekibinin yeri değiştirildi ve başına sevimsiz genel müdürler getirildi. RJ Mical, yapılan şakayı savunmasa da bunun sonunda şirketten ayrıldı. Böylece Amiga OS’u yazan dahi tasarımcı şirketten ayrılmış oldu.

Amiga, doğmadan ölmek üzereydi.

Durumu kurtarmak üzere Coca-Cola’dan transfer edilen Thomas Rattigan, 1986 yılında Commodore’un CEO’su oldu ve Amiga projesinin başına geçti.

Ve sonra… (Devamı gelecek bölümde)

Bu yazı, "Bunları Biliyor Muydunuz?" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar