Dünyanın Sonunu Getirecek Salgın Hızla Yayılıyor! Plague Inc: Evolved

Çok hafif semptomları olan bir salgın gibiydi. 2012 Mayıs ayında sessiz sedasız, büyük bir reklam bütçesi olmadan Apple Store’da yerini aldı. İlk bakışta öyle çok ahım şahım bir oyun da değil gibiydi. Ancak henüz 6 ay bile geçmeden Google Play’e de yerleşmiş, 2012’yi en hızlı yayılan oyunlar listesine girerek tamamlamıştı. İlk download edilişinin üstüne 1 yıl geçtiğinde, en çok indirilen mobil oyunlar arasında ilk 5’teydi! Şimdilerde ise Steam üstünden PC ve Mac’lerimize sıçradı. Çok yakında XBox’lara da bulaşmak üzere evrileceğinden korkuluyor!

Şunu en baştan yazayım: Bir bilgisayar oyunu, ancak bu kadar senaryosuyla paralel bir yayın hayatına sahip olabilir!

Oyunda ilerledikçe değişik salgın türleri kullanımınıza sunuluyor.

Oyunda ilerledikçe değişik salgın türleri kullanımınıza sunuluyor. İlk başka basit bir bakteriyle başlıyorsunuz.

Plague Inc, “Tüm dünyaya bulaşabilir misin?”  sloganıyla karşımıza çıkan bir salgın hastalık simülasyonu. Fikrin orijinalliğinden etkilenmekte geçirdiğimiz birkaç saniyeden sonra her biri farklı özelliklere sahip salgın türlerinden birini seçiyor, ona bir isim veriyor ve istediğiniz bir ülkedeki ilk kurbanınıza bulaştırıyorsunuz. Zaman içinde salgına evrim geçirterek tüm insanlığa bulaşmaya ve nihayetinde hepsinin kökünü kazımaya çalışıyorsunuz. Çok hoş değil mi?

Oyunun ana ekranı, bir dünya haritasından ibaret. Salgının ülke bazında ne derece yayıldığını buradan gözlemleyebiliyoruz. Salgın, yayıldığı bölgenin iklimi, ekonomik durumu ya da nüfus yoğunluğu gibi faktörlere endeksli olarak yayılıyor. Oyunda ülke ülke gelişmeleri kontrol edebileceğiniz detaylı istatistik ekranları var. Taktik geliştirirken oldukça kullanışlılar.

plague1

Bu salgın kesin Sars olmalı!

Salgını üç farklı kategoride kontrol edebiliyorsunuz: Salgının çevresel faktörlere endeksli olarak yayılma gücünü belirleyen “Transmisssion“, salgını taşıyan kişilerin ne tür semptomlar yaşayacağını belirleyen “Symptoms” ve salgına karşı yapılacak her türlü dış müdahaleye karşı direnci sembolize eden “Abilities“. Ekleyeceğiniz her özelliğin bir puan değeri var. Bu değere DNA adı verilyor. Salgın, ancak yeni bölgelere yayıldığı ya da bir bölgede büyük ölümlere yol açtığı zamanlar DNA puanı kazanmanızı sağlıyor. Dolayısıyla öyle her yeteneği alıp süper bir salgın yaratmanız o kadar kolay değil!

İlk başlarda semptomları abartmamakta fayda var! Çok insan ölmeye başlkadığında tepenize çöküveriyor ilaç firmaları!

İlk başlarda semptomları abartmamakta fayda var! Çok insan ölmeye başladığında ilaç firmaları tepenize çöküveriyor!

Elbette salgınınız ölümlere yol açmaya başladığı andan itibaren fark ediliyor ve tedavi için çalışmalar başlatılıyor. Ölümler çok sık olmadığında ciddi bir sorun yok. Ancak semptomları abartırsanız, kısa süre içinde bir çok dünya devletini karşınızda tedavi geliştirirken bulabilirsiniz. O yüzden semptomları hafif tutarak uzun süre radar altında kalmak, tüm insan nüfusuna bulaştıktan sonra agresif semptomlar geliştirmek doğru bir taktik. Elbette bu taktik, oyunun başlarındaki temel hastalık türleri için geçerli. Çok daha agresif, kendi kafasıne göre evrim geçirip öldürücü semptomlar geliştiren türleri kontrol altında tutmak çok daha zor, ancak elbette imkansız değil.

Plague Inc: Evolved, oyunun masaüstü bilgisayarlarda yayınlanan ismi. İçinde şahane bir sürpriz de var! Dawn of the Planet of the Apes filmindeki Simian Flu!

plague3

Simian Flu seçtiğinize kontrol etmeniz gereken pek çok yeni oyun mekaniği karşınıza çıkacak!

Oyunda birçok çeşit salgın var ve her birinin Transmission, Symptoms ve Abilities içeriği farklılık gösteriyor. Ancak Simian Flu, beraberinde oldukça karmaşık oyun mekaniklerini de getiriyor. Hastalığın kaynağı olan kuyruksuz maymunların hızlı gelişen mutasyonlarını ve davranış biçimlerini de kontrol etmek zorunda kalıyorsunuz. Oyun, standart haliyle yeterince zorken bir de elinize kuyruksuz maymunların kaderi teslim ediliyor.

Bir dolu salgın çeşidi, farklı zorluk dereceleri ve değişik oyun deneyimleri sunan senaryoları da işin içine katınca oyunun yapımcısı bana ancak Ndemic Creations’ı tebrik etmek kalıyor! Kendinizi birkaç milyar insanın ölümünden sorumlu hissetmek için hemen denemeniz gereken bir oyun bu! Şakacıktan canım!

Not: Oyunun Türkçe çevirileri tamamlanmış durumda. Yakın zamanda bir güncellemeyle birlikte eklenecek.

Grafik: 6 / 10
Ses: 5 / 10
Oynanabilirlik: 8 / 10
Tekrar Oynanabilirlik: 9 / 10
Orjinallik: 9 / 10

Yorumlar