“Oğlum İki Dakika Sus!” Diyemeyeceğiniz Oyun – Keep Talking and Nobody Explodes

Atari salonlarında yandan yanaşıp “Geçeyim mi abi”cilerle başlayan, daha sonra  -en azından benim çocukluğumda- ekran bölerek tek bilgisayarda iki kişi oyun oynamayla ve internet kafede arkadaş yanına çöküp oyun izlemeyle ilerleyen oyun yancılığı müessesi, bu güzide yapımla oyunun bir parçası haline geliyor. Neden mi bahsediyorum? Keep Talking and Nobody Explodes ya da anlat anlat heyecanlı oluyor diyebileceğimiz bu oyundan.

Oyun iki kişiyle oynansın diye yapılmış ama daha kalabalık ya da tek kişi de oynayabilirsiniz. Fakat tek kişi oynaması biraz fazla zorlayıcı olacaktır. Ancak siz yine de “Yok abi ben tek başıma da oynuyorum.” falan diyorsanız, yapmayın öyle. Dışarı çıkın, sosyalleşin, ne bileyim online eğitim programlarına katılın vs vs.

Görkemli bir şekilde giremedim konuya. Bu bir oyun, diğer oyunlardan farklı olarak iki kişi oynasın diye tasarlanmış bir oyun. Amacımız, süre dolmadan önce doğru işlemleri yaparak ekranda yer alan bombayı etkisiz hale getirmek. Bunu başarmak için de yapmamız gereken, ekranda gördüklerimizi ekranı görmeyen ancak elinde kılavuz bulunan arkadaşımıza anlatmak. Böylelikle kendisi bizi doğru şekilde yönlendirebilir, böylelikle patlamamamızı sağlayabilir.

1445174556_7844512

Kırmızı Kablo Mu, Mavi Kablo Mu?

Bu sorunun cevabı kılavuzun elindeki kitapçıkta yer alıyor. Kablo sayısı, kabloların renkleri gibi değişik kıstasları göz önüne alarak hareket etmek gerekiyor. Ancak oyun tabii ki bundan ibaret değil, pek çok farklı bulmaca içeriyor. Bomba imhacı arkadaşın da önünde bir kağıt kalem olmasından zarar gelmez bu arada, zaten oynamaya başlayınca bu durum anlaşılıyor. Oyundaki tek bilmece de takdir edersiniz ki kablo bilmecesi değil, bakmayın ara başlığı öyle atmama, ben yaratıcılıktan uzak bir insanım sadece.  Yoksa mors alfabesinden, radara, sayı dizilerinden kodlara bir sürü daha bulmaca var çözülmesi gereken.

Bomba imha kısmı oldukça makul şekilde yapılmış, atraksiyonlar eğlenceli ancak ciddiyetini bozmamaya çalışan bir yapıda. Face/Off filminde Travolta abinin etkisiz hale getirdiği bir bomba vardı, şifreyi girince led tabela seksisi bir hanım figürü “You disarmed me!” diyip göğüslerini açıyordu. O günden beridir o kalitesizlikte bir bomba atraksiyonu arıyorum, şükürler olsun ki bu oyunda da bulamadım öyle ciddiyetsiz bir atraksiyon. Gözünde canlandırmak isteyenler için, V for Vendetta’da kontrol paneline bırakılan bomba sahnesi daha uygun bir karşılık olur.

Oyunda karşılaşılan tek zorluk bulmacalar değil, bazen elektrikler gidiyor, bazen alarmları susturmanız vs gerekiyor, bunlar 3-5 saniyelik sorunlar olsa da, zamana karşı yarışırken ve çok sinir bozucu zamanlarda karşılaşılan bu engeller bir süre sonra sinir bozucu olabiliyor.

keeptalk

Patladı!

Ne Yapmalı, Ne Yapmamalı? Ne beklemeli, Ne Beklememeli?

Oynarken, sıra ile konuşmak önemli, iki taraf birden konuşunca olmuyor. Bomba imhacı arkadaşın multitasking yapabilmesi önemli, ekrana bakarken söylediklerinizi dinleyemeyen bir partnerle işiniz zor. Bunu böyle söyleyince aklıma geldi, eski sevgililerimden birisi soru sorup cevabı beklemeden konuşmaya devam ederdi. Tam onluk oyun bak, soru sorup sonra susmadığından patlaması kaçınılmaz olurdu falan. Sonra gene suçlu ben olurdum. Heh. Demem o ki siz böyle yapmayın, karşılıklı iletişimin temel şartlarını yerine getirin ki eğlenceli zaman geçirin.

Oyuna başlamadan önce kitapçığı bir çalışın. Böylece “Ay ay dur yaa kablolar nerdeydi?” gibi dertleriniz olmaz, daha seri şekilde ilerlersiniz, daha rahat edersiniz. Ayrıca kitapçığın çıktısını almak oyun atmosferine büyük katkı sağlıyor.

KTAND aslında verdiğimiz ufak kararların ne kadar büyük sonuçları olabileceğini, tek bir yanlış hareketin dahi nelere sebep olabileceğini ve hayattaki zamanımızın hiçbir şey yapmamak için oldukça kısa olduğunu gösteren bir oyun derdim, ama bu gerçekten çok zorlama bir bakış açısı olurdu. Arkadaşla otururken zaman geçirmelik, eğlenceli bir oyun. Belki partilerde falan bir kaç içkiden sonra denenip iyi gülünebilir. Öyle çok da bir anlam yüklensin diye yapılmış bir şey değil yani. Oyunla ilgili söyleyeceğiniz bir şey varsa yorumlara yazın, oynamak isteyip oynayacak kimse bulamıyorsanız tanışın kaynaşın, kendinize iyi bakın.

Zehir out.

Yorumlar