Total War: Warhammer – Bretonnia İçin Tavsiye ve Taktikler

Merhaba onurlu şövalyeler. Bu yazımızda Total War: Warhammer adlı oyunda bulunan, pek kutsal pek bir yiğit olan (!) Bretonnia’yı anlatacak ve birkaç oyun taktiği vereceğim. Hazırsanız atlarınızı yazıya doğru mahmuzlayın.

Bretonia’lı Olmak

Onur, onur, onur. Bir de yazmayı unutmadan onur, şuraya iliştireyim. Bu fraksiyonla oynamak isteyen kişiler yüksek ahlaklı ve onurlu karar verebilecek kişilerdir. İlk başta yapılmasa bile sonrasında alışıyorsunuz. Tabi her şey zamanla. Peki onur meselesi nedir?

Kısa (Ama Sıkıcı Olmayan) Breton Bilgilendirmesi

Oyuna gözlerimizi çevirmeden önce Warhammer Fantasy dünyasına bir bakalım; Çoğu kişinin bildiği (ya da en azından duyduğu gibi) Warhammer’ın ortaçağda geçen versiyonunda Orman Elflerinin hemen yanında Breton toprakları vardır. Şövalyelerin hüküm sürdüğü bu topraklarda aslında bildiğimiz tarih derslerinde öğretildiği üzere, köylüler ölümüne çalışmakta ve bağlı bulundukları şövalyelere hizmet etmektedirler. Söz konusu olan bu hizmet sadece tarım anlamında değil, aynı zamanda savaş çıktığında da sürmektedir. Okçu ya da yakın dövüş birlikleri olarak bir kez daha şövalyelerinin emrine girerler.

Yani özetlemek gerekirse bu topraklarda köylü olmak pek de isteyeceğimiz bir kariyer değil. Peki bunları neden anlattım, köylüleri ben mi kurtaracağım? Bu düzene ben mi dur diyeceğim? Yok. Sadece köylülere olan davranışlarımız oyuna çok etki ediyor, bu etkiyi anlatmadan önce de köylülerin durumuna bir değineyim dedim. Şimdi hem onur meselesine gelelim hem de köylü-onur ilişkisine.

Ben Senden Daha Çok Şövalyeyim

Breton oyunumuzda ilk dikkat edilmesi gereken şey “chivalry” olarak geçen, Türkçeye “Şövalyelik” olarak çevirebileceğim kavram. Aldığınız tüm kararlara göre şövalyelik puanımız artıyor ya da azalıyor. İlk Warhammer yazımda bahsettiğim gibi; oyunda rastgele eylemler olabiliyor. Bretonnia ile oynarken, bu olaylar karşısındaki tutumumuz bize eksi ya da artı olarak dönebiliyor. Ek olarak diyelim ki bir kaleyi ele geçirdiniz, burası yağmalanacak mı, yoksa talan mı edilecek? Bunlar gibi kararlar da bizi “daha çok” ya da “daha az” şövalye yapabiliyor. Aslında bu kelime yerine basitçe onur kelimesi de kullanılabilirmiş. Çünkü alacağımız tüm az ahlaklı kararlar şövalyelikten götürüyor. Örneğin yeni ele geçirilen bir yeri yağmalamak “onurlu” olmadığından dolayı hemen eksiyi hanemize yiyoruz. Ve, inanın bana bu puanlar çok önemli.

Şu noktayı açıklığa kavuşturalım; evet çok onurlu olmadan da, dostlara ihanet ederek, türlü katakulliler yaparak da Bretonnia fraksiyonunu oynayabiliriz. Ama ya çok zor bir oyun olacaktır, ya da ne kadar zor olduğunu anlamadan oyun bitecektir. Çünkü “chivalry” puanınız ne kadar yüksekse halk da o kadar mutlu demektir. Mutlu halk da üretir, işlerini yapar ve isyan çıkarmayı aklının ucundan bile geçirmez. Sadece bu da değil, bu fraksiyonun ana hedeflerinden birinin de şövalyelik puanını çok yükseltmek olduğunu hatırlatmak isterim. Yani kısacası sistem öyle bir kurulmuş ki, kolay kolay onursuzluk yapamıyorsunuz ki bu durum, özellikle bazı anlarda insanı fazlasıyla zorluyor. Örneğin yeni ele geçirdiğimiz toprakları yağmalamamızın kasamıza çok sağlam katkıda bulunacağı bir kısımda, onur zedeleneceği için insan ne yapacağını iki defa düşünüyor. Ve her zaman doğru kararı veremiyorsunuz. Ancak üzülecek bir kısım yok; birkaç defa hatalı karar verdikten sonra fraksiyonun onur mantığını anlıyorsunuz ve buna göre bir sonraki hedefe doğru at sürebiliyorsunuz.

Dinle beni; Sana Şereften bahsedeceğim

Bretonnia konum itibariyle aslında hem şanslı hem de şansız diyebiliriz; kuzey taraflarında barbarlar baltalarını bilerlerken, doğuda ise Empire ve Wood Elfler var. Bu saydıklarıma ek olarak bir de orklar var. Böylece aslında güvenebileceğimiz bir komşumuz tam olarak yok. Empire’ın genelde kendi dertleri olması nedeniyle her zaman kötü bir ilişkiniz olmuyor ancak yine de belli olmaz. Wood Elflerin “av sezonu” başladığı için çok yakınlaşmamakta ve sınıra yakın bir yerlerde sağlam bir ordu tutmakta yarar görüyorum. Orklar ise mümkün olan en kısa sürede avlanmalı.

Genel olarak baktığımızda bu kadar istikrarsız komşu oldukça dezavantajlı bir tablo resmetmiş oluyor, ama inanın, bu tablodaki tüm renkler siyah ve beyaz değil. Öncelikle kazandığımız her savaş bize onur, şan ve şöhret olarak geri dönüyor. Bu yüzden orklardan başlayarak düşmanları doğru seçtiğimiz sürede savaş kazanabilir, halkı mutlu edebilir ve festivallerde çılgın eğlenceler yaşayabiliriz. (O zamanın “kop kopları” bu fraksiyonda yaşanıyor) Şövalyeliğimiz de bu şekilde arttıkça köylülerle aramız daha da iyileşiyor. Oyunda da ekstra üretim gibi artılardan bu şekilde faydalanabiliyoruz.

Her oyunda değişik olsa da ben, en başta topraklarımızda gezen orkların kökünü kazıdım. Daha sonrasında doğuya doğru ilerleyerek Marienburg’u topraklarıma kattım. Bu arada kuzeyden ufak tefek gelen akınları da bastırmayı başardık. Sonrasında da Empire’a gözlerimi çevirdim…

Komşu Komşunun Külüne Muhtaçtır

Bretonnia –tıpkı diğer ırklar gibi- parçalanmış şekilde “Son Zamanlara” başlıyor. Komşularımız da bizler gibi aslında şövalye olan kişiler ancak liderliğimizi kabul etme kısmında pek istekli değiller. (Hele bir Kırmızı Dük var ki, kaç defa öldürdüm kendisini Lady bilir.) Bu sebeple oyunun başından itibaren araştırılacak olan teknolojilerde, Breton olan komşularla daha iyi geçinmemizi sağlayacak seçenekleri değerlendirmeyi düşünebilirsiniz. Ancak daha çok benim kafamdaysanız, yani fetihlerle, yeni topraklarla hayatınızı sürdürmeyi uygun buluyorsanız o zaman belli başlı düşmanlarla savaşımızı kolaylaştıracak yeteneklere yönelmek bir parça daha faydalı olabilir.

 

Parasız Onur Olur mu?

Olur, olmaz değil ama nereye kadar? Onurun önemi şövalyelik için önemli olsa da yine de bütçe diye bir gerçek de hayatımızın içinde bulunuyor. Özellikle çok fazla köylüyü orduya aldığımızda, tarım üretimi azalmaya başlıyor bu da gelirlerde sağlam bir gider demek. Mümkün olduğunca ordularda Knight birliklerinin olması, bu nedenle tavsiyemdir. Tabi söz konusu olan atlı şövalye birliklerinin bakımı çok maliyetli (adamlar şarabın en iyisini içiyor, en pahalı hanlarda kalıyor ve yine festivalden festivale koşuyorlar) Bu maliyetlerin azalması için yeminlerden faydalanabilirsiniz. (Bazı lordlarda çeşitli yeminler oluyor ve bazı ünitelerin bakım ücretleri bu şekilde azatılıyor. Devir tasarruf devri)

Son Zamanları Sonu Bretonnia İçin de Son Olacak mı?

Ufak ufak yazımı bitirirken gerçekten de Warhammer dünyasında onurlu ve kutsal bir deneyim istiyorsanız, doğru yerdesiniz. Ancak katakulli bir şeyler yapmaya çalışacaksanız hemen Breton topraklarından çıkın. Haftaya yeni bir inceleme yazısında görüşmek dileğiyle. Ben Lady’ye dua etmeye gidiyorum, isteyen varsa katılabilir. İyi geceler.

Benzer Yazılar

Yorumlar