Gravity Falls – Dünyanın En Esrarengiz Kasabası

Çocuklarla birlikte yetişkinlerin de izleyebileceği türden, gizem, aksiyon ve kahkahalarla gözünüzden yaş getirecek, karakterlerine tutulacağınız bir animasyon dizisi mi arıyorsunuz? O halde Gravity Falls (Türkçe ismiyle Esrarengiz Kasaba) tam da size göre. Dizi 12 yaşındaki ikizler Dipper ve Mabel’ın yaz tatillerinde büyük amcaları Stan’ın Gravity Falls kasabasındaki dükkanında kalırken geçirdikleri maceraları anlatıyor.

Çocuklarla birlikte yetişkinlerin izleyebileceği” derken ne mi kastediyorum? Dizinin her bir bölümü aile bağları, özgüven, dostluk, dürüstlük ve bunun gibi bir çok pozitif mesaj taşımakla kalmıyor, çocukların kolaylıkla empati kurabileceği karakterler ve heyecanla izleyecekleri hikayelerle dolu. Peki neden yetişkinlerin ilgisini çeksin? Diyaloglar, espriler, yer yer karanlık sayılabilecek teması ve oldukça derin hikayesi resmen çocuklarla birlikte izleyen yetişkinler de eğlensin diye tasarlanmış. Bir çocuğun asla anlamayacağı esprilerden kahkaha attığım yerler, içime oturan duygusal sahneler ve hatta altkültür göndermeleri benim ve sizin için hazırlanmış diyebilirim. Bu yönleri diziyi yetişkin seyirciler arasında kült statüsüne ulaştırmış.

Dizi  2012’de Disney Channel ve Disney XD’de yayına girmiş, 2016’da da 45 dakikalık finaliyle son bulmuş. Sadece iki sezon olacak şekilde 40 tane 25-küsür dakikalık bölümü ve sezonlar arasında yayınlanmış 17 tane de kısa bölümü var. Dizinin yapımcısı Alex Hirsch, hikayenin bu noktada bittiğini açıkladı. Devamını ne kadar istersek isteyelim, eğer Disney böyle bir şey yaparsa bu görünüşle Hirsch’in elinden olmayacağı anlamına geliyor.

gfaile

Dizi başrollerdeki Dipper (Jason Ritter) ve ikiz kardeşi Mabel (Kristen Schaal) Pines’ın maceralarını anlatıyor. Büyük amcaları Stan (Alex Hirsch)’in Gravity Falls kasabasında Mystery Shack (Gizemli Kulübe) isminde bir “turist tuzağı” dükkanı var; burada yalan yanlış gizemli şeyleri sergileyip hediyelik eşya satarak para kazanıyor. Dükkanın çalışanları arasında sevimli salak Soos (yine Hirsch) ve Dipper’ın platonik aşkı, havalı kız Wendy (“Freaks and Geeks”ten hatırlayacağınız Linda Cardellini) bulunuyor. Dipper ve Mabel, Hirsch’in ve kendi kız kardeşinin çocukluklarının yansıması; Dipper meraklı ve zeki, Mabel ise şapşal ve yaratıcı. İkilinin bazen birlikte, bazen ayrı ayrı yaşadıkları maceralar dizinin merkezindeki konu.

Teknik konulara gelirsek, dizinin animasyon kalitesi neredeyse bir Disney filmi olacak kadar pürüzsüz ve renkli; karakterlerin tasarımları (özellikle de gizemli canlıların) ise oldukça zekice ve yer yer gerçekten korkutucu. Dizinin “Best Animated TV/Broadcast Production For Children’s Audience” dahil olmak üzere üç tane Annie ödülü; bir BAFTA ödülü, PAAFTJ Television Awards’dan en iyi jenerik müziği ödülü var, birçok dalda farklı ödüller kazanmış ve aday gösterilmiş.

gfsecret

Disney Channel TR’ın Türkçe dublajı bence hiç fena değil, ama İngilizceniz varsa ya da altyazı seviyorsanız orijinalini izlemenizi tavsiye ederim. Karakterleri ve dizinin tonunu anlamak için bu (İngilizce) üç (İngilizce) linkteki (İngilizce) kısa animasyonları izleyebilirsiniz.

Bölüm sonlarındaki gizli mesajlar, altkültür göndermeleri (bölümlerden bir tanesi tamamen D&D göndermesi), karelere gizlenmiş imgeler, ve teori üstüne teori ürettiren hikayesiyle seyirci kitlesini yakalamış bu diziyi kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum. Herhangi bir şekilde spoiler yemek istemiyorsanız diziyle ilgili başka bir şey okumadan hemen izlemeye başlayın, pişman olmayacaksınız.

Yorumlar