Galaksinin Altın Çağı – Star Wars: The High Republic

On binlerce yıla yayılmış tarihi olan bir evren Star Wars. A New Hope filminden yaklaşık 26.000 yıl önce geçen Dawn of the Jedi çizgi roman serisi veya yaklaşık 1.000 yıl önce geçen Darth Bane Üçlemesi kitapları gibi bu geniş tarihi bize sunan içerikler var. Tabii çoğunuzun bildiği üzere bunlar Disney öncesi döneme ait ve artık canon olmayan hikayeler. Peki Disney bunları ana devamlılıktan çıkarıp yerine bize bir şeyler verdi mi? Hayır!

Project Luminous

Kötü devam filmleri dışında en çok eleştiri aldığı noktalardan biri buydu. Resmi olarak kendi içinde Age of Republic (Cumhuriyet Çağı), Age of Rebellion (İsyan Çağı) ve Age of Resistance (Direniş Çağı) olarak ayrılsa da Disney bizi 60-70 senelik bir döneme sıkıştırdı. Nisan 2019’da duyurusu yapılan ve 24 Şubat 2020’de açıklanacağı söylenen gizemli Project Luminous ile artık bu durumun değişeceğinin sinyali verildi.

Bir süredir Lucasfilm‘in High Republic dönemiyle ilgili planları olduğu konuşuluyordu. Hatta yeni filmlerin bu dönemde geçeceği söyleniyordu. Son zamanlarda Dooku: Jedi Lost kitabı (audiobook) ve Star Wars, The Rise of Kylo Ren ve Star Wars Adventures çizgi romanlarında High Republic döneminden ipuçları verilmişti. Dooku: Jedi Lost’un yazarı ve Star Wars Adventures’in yazarlarından olan Cavan Scott ile The Rise of Kylo Ren’in yazarı Charles Soule Project Luminous yazarları içindeydi zaten. Basılı yayın projesi olan Project Luminous’un da High Republic ile ilgili olduğu kesin gibiydi.

High Republic Çağına Hoş Geldiniz

24 Şubat geldi ve bize göre sabaha karşı Project Luminous açıklığa kavuştu. Yazar kadrosunda Claudia Gray (Lost Stars, Bloodline, Master & Apprentice), Charles Soule (Star Wars, Obi-Wan and Anakin, Darth Vader: Dark Lord of the Sith, The Rise of Kylo Ren), Cavan Scott (Star Wars Adventures, Dooku: Jedi Lost), Daniel José Older (Last Shot) ve Justina Ireland (Lando’s Luck) olan ve roman, çizgi roman ve çocuk kitaplarından oluşacak bu proje Disney sonrası Star Wars’ı ilk defa Skywalker Saga aralığından çıkararak The Phantom Menace‘nin 200 yıl öncesine götürüyor. High Republic dönemine.

Charles Soule’nin The High Republic: Light of the Jedi romanı ile 25 Ağustosta yeni Star Wars çağına giriş yapacağız. Bu yeni dönemle ilgili Lucasfilm başkanı Kathleen Kennedy şunları söylüyor:

“We are so excited to be opening up such a rich, fertile era for our authors to explore. We’ll get to see the Jedi in their prime. (Yazarlarımızın keşfetmesi için böylesine zengin ve bereketli bir dönem açtığımız için çok heyecanlıyız. Jedileri en iyi zamanlarında göreceğiz.)”

Bolluk, Bereket Ve Nihil

Star Wars: The High Republic hikayeleri prequellerde gördüğümüz Galaktik Cumhuriyetin zirve yaptığı refah zamanlarında geçecek. Aynı şekilde galakside bolca bulunan Jedi’lerin asker değil barışın ve adaletin koruyucusu olduğu altın çağda. Lucasfilm publishing kreatif direktörü Michael Siglain dönemi şöyle özetliyor:

“Star Wars: The High Republic features the Jedi as we’ve always wanted to see them — as true guardians of peace and justice. This is a hopeful, optimistic time, when the Jedi and the Galactic Republic are at their height. But of course, into this glorious new era something wicked this way comes… (Star Wars: The High Republic Jedileri her zaman görmek istediğimiz gibi, barışın ve adaletin gerçek koruyucuları olarak sunacak. Bu Jedilerin ve Galaktik Cumhuriyetin zirvede olduğu umut dolu, iyimser zamanlardır. Fakat, bu görkemli yeni çağa kötü bir şeyler gelmektedir…)”

Bu altın çağda Galaksinin başına Nihil adlı grup bela oluyor. “Uzay Vikingleri” diye anılan bu yağmacı grup yeni kötülerimiz. Belli ki İmparatorluk veya benzeri bir yapıda olmayacaklar. İmparatorluk arkasından First Order ile bu kota dolduğundan farklı tarzda bir kötü organizasyon bizleri bekliyor olacak. Ayrıca bu dönemde gemilerin hiperuzaydan atılması sorunu var. High Republic tanıtım videosunda Great Disaster (Büyük Felaket) denen bu olayların hikayeleri başlatacağı söyleniyor.

Dönem Tercihi

Peki hayranlar Old Republic dönemini isterken neden High Republic? Çünkü bakir topraklar. Old Republic döneminde çıkan muazzam işler var ve tahminimce şu an için o karakterlerin ve hikayelerin üstüne çıkamayacaklarını düşündüklerinden bu hiç dokunulmamış zamanları kullanmak istiyorlar. Özgür hareket etme alanı olan ve sıfırdan inşa edebilecekleri bir dönemi seçmeleri çok mantıklı. Gişede zar zor bir milyar doları geçerek Disney’in beklentisinin çok altında kalan The Rise of Skywalker‘den sonra hata yapmak istemeyeceklerdir. Belli ki Solo filmi spin-off olduğundan başarısızlığı çok dikkate almadılar ve sadece antoloji filmlerini iptal etmekle yetindiler ama artık The Rise of Skywalker filminin gişesi ile meşaleli hayranların kapılarına dayandıklarının farkındalar. Bu yüzden artık yeni bir sayfa açıp daha planlı ve düşünerek hareket edeceklerini tahmin ediyorum. En azından buna inanmak istiyorum.

İyi işler çıktığı sürece Old Republic veya High Republic dönemi olması önemli değil. Star Wars’ın basılı yayın kısmının çok da kötü olduğunu düşünmüyorum. Özellikle çizgi roman tarafında yaptıkları iyi işler var. Bu basılı yayın kısmındaki fena olmayan performansından dolayı tıpkı The Mandalorian‘da olduğu gibi bu projenin de kötü çıkacağını zannetmiyorum. Yazarlar zaten senelerin Star Wars yazarları. Üstelik kaliteli işlere imza atan, hayranların sevdiği yazarlar. Açıkçası ben konsepte heyecanlandım. Benim için en önemlileri yetişkin romanları ve ana çizgi roman serisi. Umarım keyifle okuyacağımız işler çıkar ve Star Wars: The High Republic canona damgasını vurur. Ayrıca yazarların ve içeriklerin sayısının genişleyeceği söylendi. Yani içerikler bu kadarla sınırlı kalmayacak. Şu an için bu dönemde geçecek herhangi bir film, dizi veya oyun projesi olmayacağı da belirtildi.

Star Wars: The High Republic ilk duyurulan kitapları ve çizgi romanları şöyle:

The High Republic: Light of the Jedi

25 Ağustos’ta çıkacak olan bu roman ile High Republic dönemine giriş yapacağız. Light of the Jedi Charles Soule‘nin yazdığı ilk Star Wars romanı olacak. Soule canonda en sevdiğim yazarlardan. Onun yazdığı Star Wars çizgi romanlarına göz atmanızı öneriyorum.

“I would be lying if I said I wasn’t thrilled to be finally writing a Star Wars novel. I grew up reading some of the amazing Star Wars novels by James Luceno and Tim Zahn and lots of other great writers. So to be able to add my work to that is just a gigantic thrill. I’ve finished it, it’s turned in, I’m thrilled to have people starting to see it. This is absolutely the largest thing I’ve ever worked on within the Star Wars universe. (Sonunda bir Star Wars romanı yazmaktan dolayı heyecanlanmadığımı söylesem yalan söylemiş olurum. James Luceno, Tim Zahn ve daha bir çok harika yazarın muhteşem Star Wars romanlarını okuyarak büyüdüm. Kendi çalışmamı da onların arasına koymak büyük heyecan verici. İşimi bitirdim, teslim ettim ve insanların görmeye başlaması için çok heyecanlıyım. Bu kesinlikle Star Wars evreninde çalıştığım en büyük şey.)”

Charles Soule yazacağı ilk Star Wars romanı için böyle söylüyor. Romanla ilgili şu anlık pek bir bilgi yok ancak paylaşılan görsellerde Soule tarafından isminin Burryaga Agaburry olduğu açıklanan bir Wookie Jedi‘nin de hikayede olacağını görüyoruz. Diğer karakter ise Avar Kriss. Kendisi yine Soule’nin yazdığı The Rise of Kylo Ren çizgi romanının üçüncü sayısında bir holocronda gözüküyor. Kriss romanda önemli bir yer tutacak gibi duruyor. Karakter tanıtımlarında açıkladıkları Loden Greatstorm adlı Twi’lek Jedi de kitapta olacak.

The High Republic: A Test of Courage

8 Eylül’de çıkacak olan A Test of Courage’yi ise Justina Ireland yazıyor. Romanda aralarında Mirialan ırkından Vernestra “Vern” Rwoh isimli genç bir Jedi’nin de olduğu grubun gemilerinin hiperuzaydan atılması ve bir orman ayında mahsur kalmaları anlatılacak. Bu roman daha küçük yaşta okurlar için.

The High Republic: Into the Dark

13 Ekim’de ise ilk fazın son romanı olan Into the Dark çıkacak. Claudia Gray tarafından yazılan roman genç-yetişkin kategorisinde. Reath Silas adındaki Padawanın gemisi hiperuzaydan atılır ve etrafındakilerle beraber kendilerini terk edilmiş bir uzay istasyonunda bulurlar. Evet bu dönemde gemilerin hiperuzaydan atılması sorunu var. High Republic tanıtım videosunda Great Disaster (Büyük Felaket) denen bu olayların hikayeleri başlatacağı söyleniyor.

Star Wars: The High Republic

Cavan Scott‘ın yazacağı ana çizgi roman serisi. Marvel Comics tarafından yayınlanacak olan serinin çıkış tarihi ve içeriği henüz belli değil. Keeve Trennis adlı çift taraflı ışın kılıcı kullanan Jedi’yi bu seride göreceğiz.

Star Wars: The High Republic Adventures

Daniel José Older‘in yazacağı bu çizgi roman serisi ise IDW Publishing tarafından yayınlanacak. Bu çizgi roman serisinin de çıkış tarihi henüz belli değil.

Açıklanan çıkış tarihlerinin salgın dolayısıyla ertelenip ertelenmeyeceğinin belli olmadığını da not düşeyim.

Yorumlar