Bir Mitten Başka Bir Mite Yolculuk: Puslu Kıtalar Atlası

Uzun İhsan Efendi, bu yaratım süreci içerisinde etrafındaki her şeyin kendi düş ürünü olduğunu öne sürer. Ne var ki çevresindeki insanlarca bilinen 350 yıllık hayatı ve bu süreç içerisinde Osmanlı Devleti’nde olup bitenlere ettiği tanıklık, onun istihare süresinde şahit olduklarının tarihsel gerçekliğiyle de fazlasıyla örtüşür. Uğradığı bir saldırı sonrasında hem sağır hem de kör olan Uzun İhsan Efendi, bir noktadan sonra tüm dünyanın kendisinin düşüncesinin ürünü olduğuna etraftakileri de inandırmaya başlar. Osmanlı ahalisine göre, gemileri jilet kadar keskin kayalıkların arasından yüzdüren ve onlara kılavuzluk eden de Uzun İhsan Efendi’nin ta kendisidir! 350 yıllık yaşam süresi içerisinde, Uzun İhsan Efendi, pek çok farklı surette ahalinin karşısına çıkmayı başarır.

pka1

İhsan Oktay Anar’ın, nihayetinde epistemolojik temele dayanan ve pek çok beslenme noktası olan, yedi iklime, memleketin her bir köşesine, yeraltlarındaki dehlizlere ve yer gökyüzündeki bulutlara kadar el uzatan geniş çaplı öyküsünün ana karakteri; kendisinin üç kitabında da karşımıza çıkmaktadır. Kitab ul Hiyel ve Efrasiyabın Hikayeleri kitaplarının bu mistik ana kahramanı; Anar’ın yaratmış olduğu çok katmanlı öykü evreninin de bir numaralı tanığı(ve tabi yaratıcısı)dır.

Sırasıyla Gırgır, Fırt, Hıbır, Dıgıl ve Joker gibi mizah dergilerinde çizerlik yapmış olan İlban Ertem, sadece bu zengin öykü evrenini ya da dönemin tarihsel arka planını çizgilerle buluşturma konusunda grafik bir başarı göstermenin dışında; öykünün derinliğini da olduğu gibi sayfalarına yansıtıyor. En az İhsan Oktay Anar’ın kullandığı kelimeler arasında kayıp giden akıcı kurgusu gibi, Ertem’in büyük bir sabır ile çizdiği sayfalar da organik bir bağ ile birbirlerine bağlanmış gibiler sanki.

Beş yıllık bir özverinin ürünü olan Puslu Kıtalar Atlası, pek çok açıdan hem edebiyatımızda hem de çizgi roman arenasında bir ilk olma özelliği taşıyor. Orijinal Frankafon boyutlarıyla hemen hemen aynı ebatta okuyucuyla buluşan eser, Anar’ın mitini hiçbir şekilde sekteye uğratmayacak biçimde; tek parça halinde okurlarla buluşuyor.

pusluKıtalar2

Ülkemizde çizgi roman arenasında karşımıza çıkan üretimler adına cesaret verici ve örnek alınması gereken bir çalışma olan Puslu Kıtalar Atlası, İletişim Yayınları’nın adil fiyat politikası sayesinde, pek çok okuyucunun rahatlıkla ulaşabileceği bir noktada duruyor! Bize de bu konuya dair hepi topu bir cümle daha gevelemek düşüyor:

Kesinlikle Okumadan Ölmeyin!

Benzer Yazılar

Yorumlar