Bir Zamanlar Sahalarda – Yeşil Sahalı Bir Çizgi Serüven

Uzun zamandır yazmıyorum. Yoğun iş programım sağolsun aksadım bir süredir. Okurlarımdan (hayali bir güruh oluşturdum ama kulağa güzel geliyor yine de) ve patronumdan özür dileyerek hemen konuya giriyorum.

Ülkemiz nüfusunun en sevdiği spor, ağırlıklı olarak hiç şüphesiz ki futboldur. 7’den 70’e hemen herkes, özellikle de erkek nüfus, ya bu sporu takip eder ya da amatörce ve ya profesyonelce oynar. Dolayısıyla bu spor dalı bir çok endüstriye, sektöre kazanç kapısı olmuştur, olmaktadır.

04

Bir Zamanlar Sahalarda

Studio Rodeo da, bunu fırsat bilmiş ve futbol severleri bir çizgi roman ile yeşil sahalara kavuşturmuş. “Bir Zamanlar Sahalarda” yeni bir çalışma sayılmaz. Bu senenin mayıs ayında raflardaki yerini almıştı. Ancak malesef hala devamı gelmedi.

Yerli Malı Yurdun Malı

Efektinden, balon yerleştirmesine, görsel yönetimden, senaryoya “Bir Zamanlar Sahalarda” %99 Türk Malı! %99 diyorum çünkü kapak resmi bir İtalyan’a ait. Onun haricinde tüm emek, zahmet kendi insanımızın ürünü. Çok da başarılı bir ürün bence.

Ufakken hangimiz kaleci olmak istemedi ki?

Ufakken hangimiz kaleci olmak istemedi ki?

Bu çizgi romanda beni en çok çeken nokta gerçekçi olması. Öyle Japonlar gibi havada 4 takla attıktan sonra, direklerden parande atan kimse yok. Hatta başarılı futbolcu bile yok. Bir Zamanlar Sahalarda neredeyse arabesk bir eser. Bir zamanlar efsane bir futbolcu olan bir adam, sevgili karısı ve çizgi romanın esas oğlanı oğulları. Bir zamanlar diyorum çünkü Gaddar takma adlı savunma oyuncusu, borç batağından çıkamamış ve ailesi ile şehrin varoşlarına taşınmak zorunda kalmıştır. İşte hikayemizde, taşrada yaşayan bu ailenin erkek çocuğunun ağzından, hayatlarını konu alıyor.

Mahallemizin panteri!

Mahallemizin panteri!

Harika Çizimler, Süper Sayfa Taslakları

Konusunun en çekici yanı gerçeklik. Hayat devamlı süper kahraman hayatı değildir, hatta çoğu kez değildir. Bir Zamanlar Sahalarda da, bu konuda bizi son derece güçlü bir şekilde ikna ediyor. Peki ya görsellik? Tek cümle ile gurur verici. Detaylı, temiz, ağır. Sayfa yerleştirmeleri de çok güzel. Bazı karelerin birbirine girmesi çok iyi dizayn edilmiş. Ülkemden böyle bir çalışma çıktığı için gerçekten çok mutluyum diyebilirim.

Gol Mü Yani?

Bir Zamanlar Sahalarda buz gibi gol! Ülkemizin çizgi romanına destek olmak için, çizgi roman sevdiğimiz için, futbolu sevdiğimiz için, çizimleri, gerçekliği, Anadolu yaşamlarına değindiği için… Bir çok nedenden dolayı alınmalı diyorum. Ancak kocaman bir soru işareti: Devamı nerede bu güzelliğin?

Yorumlar