Çizgi Roman Kahramanları Neden..?

Zaman zaman google üzerinden “neden” ya da “why” sorgusu yapılıp sonuçları paylaşılır. Örneğin; “why turkish” yazdığınızda “why turkish guys add me on facebook” gibi çok müstesna sonuçlar en üstlerde çıkabiliyor. Biz burada, bu konuyu çizgi roman kahramanları için yapalım. Bakalım ne gibi sonuçlar çıkacak?

Hulk Neden..?

“Yeşil?”
“Kırmızı oldu?”

Hulk’la ilgili yeşil ve kırmızının ön plana çıktığı görülüyor. Galiba Hulk’la ilgili insanların kafasına en çok kazınan şey rengiymiş. Neden kızdıkça güçlenir, kişilik bölünmesi yaşar, radyasyonla güç kazanır gibi sonuçlar yok. Enteresan bir durum…

Mavi ya da Siyah Hulk yok mu?

Mavi ya da Siyah Hulk yok mu?

Örümcek Adam Neden..?

“Değişti?”
“Öldü?”
“Siyah oldu?”
“Bitti?”

Değişti, öldü, siyah oldu, bitti… Çok açık değil mi? Türkiye’de insanlar Örümcek Adam’ı seviyor. Bitmesini, değişmesini, ölmesini vs istemiyorlar. Bunlar olunca da sebeplerini merak ediyorlar. Buradan Marvel’a sesleniyoruz, Örümcek Adam’a fazla elleşme sayın Marvel yetkilisi!

Avengers Neden..?

“Örümcek adam yok?”

Yukarıdaki ile çok yakın bir şey değil mi? Türkiye’de adam seviliyor kardeşim…

Batman Neden?

“Öldürmez?”
“Urfa?”
“Yarasa?”
“Düşeriz?”

Türkiye’nin coğrafyasına takılan, güzide bir kahramanımız. Sonuçların çoğu Batman ili hakkında ancak bir tanesi, çok derin bir anlam taşıyor. Batman neden yarasa? Yarasa adam neden yarasa? Yarasa neden yarasa? Bunca zamandır çizgi roman okurum, çizgi romanlar üzerine yazarım, hatta kendim çizgi roman yazdım, böylesi derin bir soruyu hiç sormamıştım. Batman neden yarasa… Vay be.

Neden yarasa çünkü adam angry kardeşim!

Neden yarasa çünkü adam angry kardeşim!

Superman Neden..?

“Öldü?”
“Pelerin?”

Neden öldü? Türkçe’ye de çevrilen Superman’in Ölümü serisinin bunda büyük etkisi var. Üzerinden çok zaman geçse de, Türk okuru halen bu seriye takılmış durumda belli. Aşalım artık bunları, adam geri geldi sorun çözüldü arkadaşlar. Pelerin kısmına gelirsek… Açıklaması var ancak güzel soru. Bir gün buradan onu da anlatırız elbet.

Joker Neden..?

“Öldü?”
“Bu kadar ciddisin?”
“Diss attı?”
“Bataryadan ayrıldı?”

Filmden replikler ve sahneler. Neden ciddisin, neden ağzını kesti, öldü vs… Diğeri ise yine rapçi faciası, neden Joker neden bataryadan ayrıldı? Başta gerçeküstü duruyor, Joker ve Batarya? Ne bataryası yahu? Sonradan öğreniyoruz ki rapçi varmış, birinden ayrılmış, ötekinin de sesi duyulmaz olmuş. Mühim adamlar demek ki…

Flash Neden..?

“Okumuyor?”
“Açılmaz?”
“Flash player çalışmıyor?”

İşte en sevdiklerimden biri de bu. Koskoca süper kahraman, ışık hızını aşan adam sen kalk dandirik bir bilgisayar programı yüzünden arama motorunda çıkma. Olacak iş değil…

Spawn Neden..?

“Bıraktı?”
“Sk dan ayrıldı”

İşte Flash’ten bile çok çok daha hazin bir arama sonucu. Biraz araştırınca anlıyorsunuz ki; burada çıkan “neden bıraktı ayrıldı” gibi soruların hepsi SpawN (N büyük) isimli bir Counter Strike oyuncusuna ait. Yani Türkiye için Spawn, Dark Age dönemine damga vuran, filmi yapılan, yüzlerce sayı süren ve o yayınevini bir kaç adım yukarıya taşıyan, efsane bir anti-kahraman değil. Bir Counter Strike oyuncusu! N’si büyük harfle ama, onu sakın unutmayın.

Bizim için Spawn bu değil, evinde atletle oturan 15 yaşındaki bir çocuk. Mantıklı tabi...

Bizim için Spawn bu değil, evinde atletle oturan 15 yaşındaki bir çocuk. Mantıklı tabi…

Fumettiler Neden..?

Fumettiler Neden yazmadık ancak Teks, Zagor, Çelik Bilek, Kaptan Swing ve benzerlerinin “Neden” sorgusunda tamamlama çıkmıyor. Hatta Red Kit ve Asteriks gibi daha eski çizgi romanlar için de sonuç çıkmıyor. Bu türlerin hem okuyucu sayıları azaldı, hem de okuyucuları interneti o kadar aktif kullanmıyorlar sanırım. Tevekkeli değil bu türler zamanla bitecek deyip duruyorum, bu da bir kanıt olabilir.

Ve bonus ;

Zeus Neden..?

“Delirdim?”
“Delirdim sözleri?”
“Delirdim şarkı sözü”

Çizgi romanlarda da olan ancak esasen antik Yunan kültürünün baş tanrı figürü olan Zeus için “Neden” yazdığınızda Zeus (Kabadayı) isimli bir rapçinin, neden delirdim isimli şarkısı çıkıyor. O yeah beybi! Dinleyin, dinletin efenim…


 

Soldan sağa; Piyade, Heyelan ve Çeri

Soldan sağa; Piyade, Heyelan ve Çeri

Bu arada, “Neden Türk Süper Kahramanlar Yok?” diyenler halen varsa onları da böyle alalım…

SMUB Çizgi Roman

Yorumlar