Giuseppe Bergman’ın Baş Döndüren Maceraları!

Hepimiz az çok çizgi roman ile alakadarız. Değilsek bile, son yıllarda ardı arkası kesilmeyen, çizgi romanlardan uyarlama filmlerle birlikte fikir sahibi olmaya başladık. Yine de, bir dönemler büyüklerimizin en büyük hobisi olan çizgi roman okurluğu, ülkemizde biraz daha farklı bir hâl almaya başladı desek yersiz olmaz. Zira, artık birebir çizgi romanları alıp kağıdın kokusunu duymak yerine, çoğunlukla internet üzerinden takip ediyor ya da çizgi roman karakterlerinin konu olduğu filmleri ya da dizileri izliyoruz.

Ama ben sizlere, aşina olduğumuz süper kahramanlarla dolu bir çizgi roman tanıtmayacağım.

Bütün Çizgi Roman Karakterlerinin Süper Güçleri mi Olmalı?

Bence, hayır!

Bir dönemler alışkanlık edinerek, Marvel ve DC gibi firmaların, tutkunu olduğum karakterlerine ait çizgi romanları alıp okuyordum. Açıkçası, ne yalan söyleyeyim, babadan kalma Teksas, Tommiks ve Zagor dışında, çizgi roman kültürüm yukarıdaki firmaların yapımlarından öteye gitmiyordu. Ta ki, Giuseppe Bergman ile tanışana kadar.

İtalyan çizer Milo Manara’nın dediği gibi; “Macera” her şeyden önce devrimcidir. Çünkü “macera” her birey için kendi yazgısını kendi çizmenin tek yoludur. İşte Giuseppe Bergman da sıcak yatağında yatan sevgilisinin yanından böyle ayrılıyor.

Çilli ve Yakışıklı

Çilli ve Yakışıklı

Peki Kim Bu Giuseppe Bergman?

Giuseppe, biraz sen, biraz ben. Giuseppe hayatın monotonluğunda dört duvar arasına sıkışmış, faturalarını ödemekten sıkılmış bir adam. Kim bilir, belki de bizizdir.

Biliyorum, bu basit bir cevap oldu ama gerçek böyle. Belki bizden biraz daha çekici ve yakışıklı ama Giuseppe Bergman ne uçabiliyor, ne de gözlerinden lazer ışınları atabiliyor. Safi kas gücü ve alın teri ile işlerini yoluna koyan bu yağız delikanlı, bir gün yaşadığı her şeye isyan edip, HP adındaki efsanevi macera üstadını bulmak için yola koyuluyor.

Amacı mı?

Hayır, ne sevdiği kadın kaçırıldı, ne de başında büyük bir dert var. Giuseppe sadece başına biraz dert almak istiyor o kadar. Elbette bunu yaparken maceranın tadına varıp, alışageldiğimiz monoton hayat düzenini bir kenara atarak, özgürlüğün peşinden koşuyor.

giuseppeBergman3

Peki Neler Var Bu Seride?

Esas oğlanımızın hiçbir gücü yok demiştik değil mi? Aslında Giuseppe’nin serinin her kitabında yakasına yapışan bir kadın olduğunu düşünürsek, kadınları etkileme gücüne sahip olduğunu söyleyebilirdim ama bu tamamen maceranın ona sunduğu ufak bir ayrıcalık.

Özel güçlere sahip olmaksızın, bazen kendini Homeros’un Odyssea’sında, bazense başkalarının bitmek tükenmek bilmeyen düşlerinin içinde bulan Giuseppe, bir şekilde kendini bu işlerden sıyırırken, bir yandan da nereden geldiğini bilmediği kadınların hayatlarını kurtararak maceradan maceraya koşuyor.

Her biri, birbirinin devamı niteliğinde olan dokuz farklı çizgi romandan oluşan bu seride, bazen romantizm, bazen korku, çoğunlukla fantastik ve çizerin alışık olduğundan mıdır nedir, genellikle müstehcen kareler bulacaksınız. Hatta, çizgi romanı okurken, yer yer yaşadığınız monoton hayatı bırakıp, Giuseppe gibi hiç bir amaç olmaksızın bir maceraya atılıp atılamayacağınızı kendinize sorarsınız muhtemelen.

Son Olarak

Eğer standart çizgi romanlardan sıkıldıysanız, uzun ve yorucu diyebileceğiniz romanlara vakit ayıramıyorsanız veya genel olarak okuduklarınızdan farklı bir tat arayışı içindeyseniz, mutlaka HP ve Guiseppe Bergman’ın maceralarını gözden geçirip, ilk çizgi romanı alın ve deneyin. Eminim ki, hiç vakit kaybetmeden ikinciyi edinmek isteyeceksiniz.

Ülkemizde de Parantez Yayınları tarafından piyasaya sürülen “HP & Giuseppe Bergman’ın Maceraları”nın okuma listesi aşağıda görüldüğü gibidir:

  1. Kitap: HP & Giuseppe Bergman – Venedikli Üstat
  2. Kitap: HP & Giuseppe Bergman – Macondo Yolu
  3. Kitap: Öfke Zamanı – Birinci Rol
  4. Kitap: Öfke Zamanı – Herkes Sahnede
  5. Kitap: Öfke Zamanı – Mahpus Bakire
  6. Kitap: Belki De Düş Kurmak – Esrarengiz Çiçek
  7. Kitap: Belki De Düş Kurmak – Kali’nin Dikenleri
  8. Kitap: Giuseppe Bergman – Yıldızları Görmek
  9. Kitap: Giuseppe Bergman – Bergman’ın Odysseia’sı

Benzer Yazılar

Yorumlar