İplerin Koptuğu An : Avengers Disassembled

Avengers uzun yıllardır hem dünyayı hem de kendilerini her türlü düşmana karşı korumayı bildi. Fakat söz konusu Avengers bile olsa, içten içe zayıflayan bağlar kopmak için zaman kollar. Avengers Disassembled işte o bağın koptuğu an üzerine bir hikaye. Bu, Dünya’nın En Kudretli Kahramanları’nın 1963’te başlayan hikayesinin sona erişi ve daha fazlasıdır.

Hikayenin yazarı Brian Michael Bendis’i kimilerimiz 2000’de hayatımıza giren Ultimate Marvel projesinden, kimimiz 2004’te başlayan New Avengers ve bağlantılı arc’ları olan Secret War, House of M, Secret Invasion, Siege ve Age of Ultron’dan, kimilerimiz ise Guardians of Galaxy’nin 2013 ya da Invincible Ironman’in bu yıl start alan yeni serileri gibi yeni dönem işlerden tanıyoruz. Genel olarak mutabık kalabileceğimiz nokta ise Bendis’in; mazisi ta II. Dünya Savaşı yıllarına dek giden bu hikayeler bütününü bir avuç çizgi roman geek’inin ilgi ve tartışma alanı olmaktan çıkartıp, yeni ve dinamik hikayelerle onları yeni jenerasyonun ilgi alanlarına çekmesi. Bir taraftan da çoktan unutulmuş ya da arada kalmış eski dönem hikayeleri bu yenileme çalışmalarına materyal olarak kullanarak birçok kahramanın külliyatını gün ışığına çıkartması olmuştur. Hele ki şu günlerde yaşı 25’in altında birçok insan “Cyborg Human Torch’un bilinci nereye gitti?” ya da “Scarlet Witch ile Quicksilver Avengers’a nasıl katıldı?” diye merak edip tozlu ciltleri karıştırma gereği duyuyorsa bunda Bendis’in yazdıklarının payı büyüktür.

avengers-disassembled-1

Konuyu nereye getireceğim aşağı yukarı belli olmuştur sanırım. Avengers Disassembled, Ağustos 2004’te 500. sayısıyla dalya demeye hazırlanmakta olan Avengers’ı kısa bir zaman içerisinde vuku bulan ani ve şok edici bir dizi olayla sarsıyor. Ekibin her bir üyesinin o ana dek bastırdığı kişisel düş kırıklıkları, tatminsizlik, korku ve kararsızlıklar birer birer açığa çıkıyor. Bunu yaparken Avengers’ın ortaya çıktığı günleri hatırlatmaktan da geri durmayarak “Nereden başladık, nerede bitiyoruz?” der gibi bir melankoli yaratıyor. Yanlış anlaşılmasın, Avengers Disassembled bir bitiş değil, Avengers’ın bir ölçüde yeniden doğuş hikayesi aslında, fakat bu New Avengers ismiyle ve zamanla ortaya çıkacak, haliyle ileride değineceğimiz bir olay fakat netice itibariyle her yeniden doğuş bir yok oluş gerektiriyor ve buradaki yokoluş da Avengers Diasassembled’ın daha ilk sayfalarında yüzümüze çarpıyor.

Gerekli Şeyler’den ciltli olarak “Avengers Dağıldı” ismiyle edinebileceğiniz Avengers #500-503 arası sayıları ve Avengers Final özel sayısıyla ana gövdesi kurulan hikayenin diğer parçalarını Captain America #29-32, Captain America and Falcon #5-7, Fantastic Four #517-519, Ironman #84-89, Spectacular Spider-Man #15-20 ve Thor #80-85 arası sayılarında bulabilirsiniz. Bu hikaye aynı zamanda House of M ve Civil War’a ve çok daha sonrasında Fear Itself gibi yakın dönem örneklere dek giden bir event maratonuna bir başlangıç noktası olarak da düşünülebilir. Bazı okuyucularımız haklı olarak 1963’te başlamış ve 500’e dek varmış bir hikayeye final sayısından başlamanın mantığı nedir diye istemeden sorabilir. Bunu pek de yadırgamıyorum fakat emin olun 1963’ten beri süren tüm o külliyatın o noktaya nasıl geldiğini ve nasıl sonlandığını bu ciltten okuduğunuzda ister istemez geçmişe dönmek ve hikayenin doğduğu alçak gönüllü o ilk zamanları yaşamak istiyorsunuz.

avengers-disassembled-2

Giriş faslını uzattığımın farkındayım, konuyu şu şekilde özetlemem mümkün: Avengers Mansiyonu geçirdiği birçok tehdit ve üstesinden geldiği birçok küresel tehlikenin ardından bir süreliğine de olsa sıradan bir günü yaşamaktadır fakat aniden herşeyi cehenneme çevirecek olan ilk dalga, öldüğü sanılan eski üye Jack of the Hearts’ın mansiyon girişinde kendisini patlatması ve beraberinde kıdemli üyelerden birisini götürmesi olur. Hemen hemen aynı sıralarda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde ABD Savunma Bakanlığı’nı temsilen orada olan Tony Stark, süper kahramanların uluslararası statüsünü belirleyecek bir toplantıda henüz yeni söz almış iken kendini tutamayarak Latveria delegesini kaba bir şekilde aşağılar. Üstüne Latveria’yı haritadan silmekle ilgili bir oylama teklif etmek gibi, bu tür medeni bir toplantıda asla düşünülemeyecek bir gaf yapar ve kendisini sakinleştirip kürsüden almaya gelen Hank Pym’i karısını döven bir zorba olmakla itham eder. Çıkan rezaletin sorumlusu Tony kısa süre sonra kafasının bir an gerçekten bulandığını ve o ana kadar bastırıp söylemek istediklerini tutamamış olduğunu fark eder. Scarlet Witch’in, o an sarhoş olup olmadığı yönündeki sorusunu ağzına tek damla bile koymadığını söyleyerek yanıtlar ama o bile bu olaydan sonra ne kadar inandırıcı olabileceğinden artık emin değildir. Gün yeni başlamıştır ve bu kez bir Quinjet mansiyona kamikaze dalışı yapar, seçkin üyelerden biri gruba karşı döner ve ardından önce Ultron kopyaları, sonra da Skrull’lar mansiyonu kuşatır. Bir elit üye daha hayatını kaybeder ve gruba karşı dönen bir diğer elit üye de bu arbedede linç edilir.

Yorumlar