Son Jedi’dan Önce Son Padawan – Star Wars Kanan

Lucasfilm Disney’e satılınca ilk icraatlarından biri The Clone Wars animasyonunu bitirmek olmuştu. O zamanlar her yıl bir Star Wars filmi çıkmadığından elimizde televizyonda olsa izleyebildiğimiz tek Star Wars içeriği o vardı. Seriyi de severek izliyordum. İlk sezonlar alışması zor gelmişti ama üçüncü sezondan sonra baya takipçisi olmuştum. Onun yerini alacak olan yeni animasyonumuz diye Rebels dizisini tanıtmışlardı. The Clone Wars’ın bitirilmesin üstüne gelen Rebels’in çocukça duran fragmanı öfkeme tuz biber ekmişti. Vakit geldi, ilk bölümü izledim ve düşündüğüm kadar kötü olmadığına karar verdim. Sonra bir kaç bölüme daha şans verdim.

Evet çocuklara yönelik yapıldığı çok belliydi ama orijinal üçleme tarzında yapılması ve sık sık o filmlere göndermeler olması diziye ısınmama sebep olmuştu. Şunu da anladım ki Star Wars ile ilgili ne kadar berbat bir şey bile çıkarsalar ben onu mutlaka takip edecektim ve en azından kendimi sevmeye zorlayacaktım. Animasyon, kitap, film, çizgi roman fark etmez. The Clone Wars’ın sinemalara çıkan ve gerçekten kötü olan filminden bile zevk almaya çalışan biriyim sonuçta. Rebels ise bölümler ilerledikçe beni kendine daha çok çekmeye başladı ve fanboy gazıyla Malachor’lu bölümler, Saw Gerrera’lı, tam olmasa da mini Rogue One crossoverı sayılabilecek (son sezonunda herkes gibi ben de tam bir Rogue One crossoverı bekliyorum) bölümler, Ben Kenobi vs Darth Maul bölümü, Rebel Alliance’nin ilk kıvılcımları derken dizinin sıkı bir takipçisi oldum. The Clone Wars ile sezonlar boyu izleyip buruk bir final ile veda ettiğimiz Ahsoka Tano, Captain Rex, Darth Vader, Thrawn hatta Hondo’yu bile görmek o bağımı sıkılaştırmıştı.

Kanan

Bahsi geçen Star Wars Rebels

Bir de yeni karakterler vardı. Ezra, Hera, Sabine, Zeb, Chopper ve geçmişi Klon Savaşları’na dayanan gizli Jedi Kanan Jarrus! Daha doğrusu Cumhuriyet yok olduğu sırada henüz eğitimini tamamlayamamış kaçak bir Padawan. Dizi zaten genellikle Ezra üzerinden ilerliyor ve onun gelişimine yoğunlaşıyor ama onunla birlikte diğer bütün karakterlerin geçmişlerine inildiği bölümler gördük. Kanan’ın ise bir Jedi olma yolunda ilerlemesi dışında geçmişinden gelen karakterlerin olduğu ya da hikayesinin tam olarak anlatıldığı doğru düzgün bir bölüm göremedik. Dizide laf aralarında geçen cümleler dışında hakkında bir şey bilmediğimiz, Ezra ile birlikte dizinin ön planda olan karakteri gizemli Jedi Kanan’ın geçmişinin aydınlatıldığı tam 12 sayılık, iki bölümden oluşan bir çizgi roman serisi çıkardı Marvel. Yeni canonu geliştirmeye çalışan Marvel, Rebels’te önemli yer tutan bir karakter olan Kanan’ın köklerine iniyor. Çizgi romanları alıp sürprizi bozulmadan okumak isteyenler yazının bundan sonrasını okumasın çünkü çizgi romanla ilgili SPOILER içeriyor.

The Last Padawan

İki bölümden oluşan çizgi romanın ilk bölümünün adı “The Last Padawan“. Klon Savaşları’nın son anlarında başlayan ilk altı sayı bu bölümü oluşturuyor. Fight, Flight, Pivot, Catch, Release ve Haunt adlı bu altı sayıda ustasının öldürülmesinden sonra Kanan’ın nasıl hayatta kaldığı anlatılıyor. Bu altı sayının her birini de Greg Weisman yazıyor. Çizerler arasında ise Pepe Larraz (1. sayıdan 5. sayıya kadar) ve Jacopo Camagni (6. sayı) bulunuyor.

Order 66

Çizgi roman, animasyondan tanıdığımız Rebels ekibinin Lothal’daki Tarkintown için gönderilen yardımları almak üzere Kaller gezegenine gitmeleri gerektiğini öğrenmeleriyle başlıyor. Kaller ismini duyar duymaz Kanan, geçmişindeki karanlık döneme dönüyor. Cumhuriyet ve Ayrılıkçılar arasında devam eden şiddetli savaşın sonları. O zamanlar adı Caleb Dume olan Kanan ile ustası Depa Billaba yönettikleri Klon ordusuyla beraber Kaller adındaki bir gezegende Ayrılıkçıların droidleriyle savaşıyorlar. Onları yenip tam rahat nefes aldıklarını zannederlerken Klonlara gelen Order 66 çağrısıyla bütün galaksiyle beraber geri dönüşü olmayan bir yola giriyorlar. Tüm düzen bir anda yok olmuş ve evi olarak gördüğü Jedi Tapınağı da Darth Vader tarafından kılıçtan geçirilmiştir. Ustası Depa Billaba da Caleb’in kaçmasına zaman kazandırmak için klonlar ile mücadeleye girer ve Caleb Dume’nin gözleri önünde öldürülür.

Kanan Jarrus’a Evrim

Artık ne evi ne de kimsesi kalmıştır. Hatta Jedi’lar vatan haini sayıldığı için o kimliğini de bırakmak zorundadır. Caleb Dume için Kaller gezegeninin kelimenin tam anlamı ile arka sokaklarında çöplerden yemek bulmaya çalışarak ve gizlenerek hayatta kalma serüveni başlar. Bu konuda çok fazla deneyimi olmadığı için de bunu öğrenmek zorundadır ancak bu hiç de kolay değildir. Dume’nin yolu Kaller’in yerli ırkından bir kaçakçı olan Janus Kasmir ile kesişir ve serüveni farklı bir yola girer. Ona Yardım edip yiyecek veren Kasmir’in gemisini çalan Caleb Dume Coruscant‘a gitmeye karar verir ama Coruscant’a vardığında Obi-Wan Kenobi‘nin Jedi Tapınağından uzak durun mesajıyla karşılaşır. Güvenlik tarafından farkedilen Dume hiperuzaya atlamayı başarır ve Kaller’e geri döner. Burada eski hayatını geride bırakarak Janus’un peşine takılır. Saçını keser, ışın kılıcını ve Jedi kıyafetlerini bir kenara bırakıp blasterini alır ve yeni hayatına ilk adımlarını atar.

Hikaye gelişerek Caleb Dume’nin Kanan Jarrus ismini almasına kadar gidiyor. Bu sayılar, hatta bu seri ne Klon Savaşlarını, ne de Rebels döneminin ayrıntılı işliyor. Anlatmak istediği tek şey Kanan’ın geçmişi. New Dawn romanı ile de bunu güzelce işleyerek bir bütünlük sağlıyorlar. Belki bu altı sayıda “geçmiş” hikayesi hızlı işlenmiş gibi gelebilir ama bir animasyonda ortaya çıkan bu karakterin Star Wars külliyatında kapladığı yere bakılırsa bir kitap ve oniki sayıdan oluşan çizgi roman serisi gayet yeterli ve geçmişiyle ilgili ayrıntılara boğulmaya gerek yok. Temiz bir şekilde Caleb Dume’nin Kanan Jarrus haline gelirken yaşadıklarının bilmemiz gereken noktalarını bize yeterli seviyede veriyor.

First Blood

Bu serinin iki bölümden oluştuğunu söylemiştim. The Corridors of CoruscantThe Towers of the Temple, The Canyons of Kardoa, The Mesas of Mygeeto, The Fog of War ve The Ties That Bind adlı sayılardan oluşan bu bölümde title değişiyor ve “First Blood” ismini alıyor. Açıkçası Rebelsi tekip ettiğim ve Kanan’ın sevdiğim bir karakter olmasından dolayı Caleb’in Kanan’a evrilmesini severek ve merakla okurken sonraki altı sayıda anlatılan olaylar pek ilgimi çekmedi. İlk bölümde olan olayların da öncesinde geçiyor ve ilk bölüme bir arka plan oluşturuyor bu altı sayı. Bütün sayıları Greg Weisman yazıyor ve Pepe Larraz (7. sayıdan 11. sayıya kadar) ile Andrea Broccardo (12. sayı) çiziyor.

Geçmişin Geçmişi

Kanan -o zamanlar Caleb- Jedi Tapınağında Usta Yoda tarafından eğitim gördüğü sıralarda tapınak bir saldırıya uğruyor ve Caleb de tapınağı korumaya çalışıyor. Sonrasında Depa Billaba onu Padawanı olarak yanına alıyor. Mygeeto gezegenine giden bu ikiliyi sert geçen Klon Savaşları ve General Grievous bekliyor! Rebels zamanında geçen hikaye de alttan akmaya devam ediyor. Star Wars veya Kanan’ın geçmişi için muazzam bilgiler içeren ve evreni genişleten bir bölüm değil. Ben de seriyi tamamlamak için okudum. Kötü değil veya sıkmıyor hatta savaşlar, düellolar ve General Grievous görüyoruz ama yine de bu altı sayının da ilk bölümün devamı olmasını isterdim. Çünkü görmek istediğim Caleb Dume’nin Klon Savaşlarında yaptıkları değil, Rebels’e uzanan yolda yaptıkları, nasıl animasyondaki karaktere evrildiği. Kanan’ın geçmişinin geçmişini anlatmak yerine ilk bölümde bize gereken noktaları vererek anlattıklarını bu altı sayıyı da kullanarak daha geniş anlatabilirlermiş.

Genel olarak çizgi romanlar bence çok iyi olmasa da ortalama üstü iyi bir oniki sayılık seri diyebilirim. Anlattıkları dışında çizimleri, renkleri, tasvirleri de hoşuma gitti. Bu çizgi roman serisinin resmi canon içerisinde olduğunu tekrar belirteyim. Rebels animasyonunu izlemiyorsanız okuyun demem. Çünkü Star Wars evreninde çok büyük eksiğiniz olmaz. Pek okuyup da gaz verip animasyonuna başlatacak bir seri de değil. Rebels izliyorsanız okumanızı öneririm. Animasyonu takip edip Naw Dawn okumuş iseniz mutlaka tavsiye ederim. ilk cilt The Last Padawan ve ikinci cilt First Blood olmak üzere de satışa sunulmuş durumda. Türkiye de çizgi romancılardan veya internetten ilk cildi orijinal dilinde bulabilirsiniz. İkinci cilt ve omnibusu ise Amazon gibi yabancı sitelerde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlar