Ash vs Evil Dead – Koşun Efsane Hortladı!

Ash ve Evil Dead, kendisine ait bir kültü olan, Sam Raimi’nin yaptığı The Evil Dead serisinin dizisi. Fragmanı ilk yayınlandığı günden beri bekliyorduk açıkçası. Tek eli yerine elektrikli testere, diğer elinde pompalı tüfeğiyle Ash Williams, dünyayı şeytani ölülerden kurtarmak için geri geldi. Peki kim bu Ash Williams? Nedir bu şeytani ölüler?

1981 yılında, Stephen King’in “Yılın en insafsızcasına orjinal korku filmi!” olarak beğendiği ve desteklediği, Sam Raimi tarafından yönetilen The Evil Dead, nasıl oldu da kendisine böylesine bir şan, şöhret kazandırdı?

"Gençler yine ormandaki kulübeye gidiyormuş."

“Gençler yine ormandaki kulübeye gidiyormuş.”

Lovecraft tarzı dehşetler ve olgularla yazılmış, komedi unsurlarıyla süslenmiş film The Evil Dead, en başta bir B-Movie korku filmi olarak çekilmişti. Düşük bütçeliydi, oyuncuları ve yönetmeni tanınmıyordu. Kendine has bir korku tadı bırakan ilk filmin ardından, kendilerinden daha çok söz ettirecek The Evil Dead II ve The Army of Darkness geldi. Şimdi filmleri izlemediyseniz, izlemenizi öneriyorum: konularının özetini istiyorsanız sonraki iki paragrafla kısaca özetleyeceğim.

Filmlerin Özeti (Bu Bölüm Azıcık SPOILER İçerir)

İlk filmin konusu en başta çok basit ve klişe gelecek size: Beş adet genç tatillerini ucuz diye, ormanın ortasındaki bir kulübede geçirecekler. Diğer korku filmlerinden ayıran ise bu atmosferin ve başlarına gelenlerin orijinalliği… Genellikle açmayın, etmeyin, okumayın diye uyarılan gençler bunu dinlemez ve başlarına iş açarlar. The Evil Dead‘te ise iblisleri serbest bırakacak büyü, zaten bir kasete kaydedilmiştir. Gençler bilmeden bu ses kayıdını oynatınca, artık her şey için çok geçtir.

Şunların tipine bakın, elimi götürmem hayatta!

Şunların tipine bakın, elimi götürmem hayatta!

Bizim Ash Williams’ın kahramanlığa giden yolu böyle başlar (o her ne kadar buna inanmasa da). Kız arkadaşı, kız kardeşi ve en iyi arkadaşının içine kaçan iblislerle savaşır ve hayatta kalır: kasette okunan büyünün kaynağı “Book of Dead” veya serinin sonraki filmlerinde öğreneceğimize göre “Necronomicon Ex-Mortis”  yok edilmelidir. Sonrasında ikinci filmde kitap geri gelse de, kulübenin altındaki şeytani ölüleri ortaçağ’a açılan bir kapıyla günümüzden kovarlar fakat Ash’de büyünün etkisi ile kendisini ortaçağda bulur. The Army of Darkness, serinin üçüncü filminde ortaçağda testeresini ve “boomstick”ini konuşturan Ash, oradaki şeytanları da (deadites) yenip, günümüze geri gelir. İşte dizide bu olaylardan sonra yaşlanmış bir Ash Williams’ı gösteriyor bize. Yaşlanmış ama hiç birşey kaybetmemiş, sadece birazcık göbeklenmiş.

Diziden Bahsedersek…

Bruce Campbell ikonik rolü Ash Williams olarak geri dönüyor, belki de bizi en çok heyecanlandıran da budur. Özellikle The Evil Dead II’den sonra Ash karakterine bağlanıyorsunuz. Oyuncu kadrosunda hemen tanıyacağınız bir diğer isim Lucy Lawless. Zaten Sam Raimi ve Lucy Lawless Spartacus dizisinde de beraber çalışmıştı. Ash’e yardımcı olacak, tecrübesiz sidekicklerimiz Pablo ve Kelly’i, Ray Santiago ve Dana DeLorenzo oynamakta. Jill Marie Jones ise Lucy Lawless’ın karakteri Ruby Knowby ile Ash’i arayan Amanda Fisher’ı canlandırmakta.

Ash ve Ruby arasındaki gerginliğin nedeni The Evil Dead II. Ruby kız kardeşini, annesini ve babasını Ash’in öldürdüğünü zannediyor. Linda’nın ölümünü de flashback sahnesi olarak The Evil Dead’den gösterdiler, izleyici merak ediyor, acaba Army of Darkness‘daki olaylar yaşandı mı? Yoksa dizi çok karışmasın diye retcon mu yedi? Durum, Sam Raimi tarafından açıklığa kavuşturuldu: Army of Darkness’da olanlar telif hakları yüzünden diziye dahil edilemiyormuş. Eğer kendinize neden Ash S-Mart’da değil de Value Stop’da çalışıyor derseniz veya daha da önemlisi: metal eli nerede diye soracak olursanız, retcon’un sebebi bu.

Ash'in kahraman olma yolundaki ilk adımları

Ash’in kahraman olma yolundaki ilk adımları

Yorumlar