İzmirCon’17: Gittik, Gördük, Sevdik!

2017 yaz dönemi convention’ları birer birer başlayıp biterken, kaçırdıklarım arasında İzmirCon 2017’yi yakalayıp değerlendirme fırsatı bulduğum için memnunum. Neden mi? Anlatayım:

İzmir şehri, kendisine yakıştırılan laflarla, gözlerimle gördüklerimle, hepimizin bildiği gibi başka güzellikte bir şehir. İnsanının huzurlu oluşundan gelen bir rahatlık var. Güneş daha bir parlak sanki burada. Haliyle, burada gerçekleşen organizasyonların da cana yakınlığı bir farklı oluyor. İzmirCon ekibinden de bu cana yakınlığı adım başı gördük, hissettik.

Ancak elbette, sadece övgü olmayacak bu yazıda. Bir avuç insanı bile aynı anda mutlu etmek mümkün değilken, yüzlerce kişiyi hoşnut tutmak imkansız olabiliyor. İzmirCon’un artıları gibi, eksilerini de konuşup yapıcı eleştirilerle bir sonraki convention’a nasıl yardımcı olabiliriz, onu değerlendirelim bakalım.

Neler Eksikti?

Standlar, FRP masaları, insanların oturabilmesi için kenarlarda kocaman yastıklar, adım başı bir görevli -kulaklarında kulaklık ile her türlü desteği vermeye hazırlardı-, yığılmayı engelleyecek bol bol geniş boş alanlar ve tertemiz tuvaletler oldukça başarılı idi. Peki bunlar dışında olmayanlar neydi?

1- Cosplay Medic!

Kostümlerin kalabalık içerisinde uğrayabilecekleri hasarları düşünürsek ve her bir cosplayer’ın çantasında bant, silikon tabancası, ip, vs taşımasının mümkün olmayışını da buna eklersek, bünyesine cosplay ekleyen tüm organizasyonların küçük de olsa bir cosplay destek standı açması neredeyse ölümcül önem taşıyor. Bu aşırı masraflı bir masa olmadığı gibi, event duyurularında ziyaretçilerden de “sizler de ufak tefek bir şeyler getirerek cosplay yardım masamıza destek olabilirsiniz” diyerek zenginleştirilebilecek bir masa. Önem verilmediğini düşünmüyorum da, sanırım unutulmuştu.

2- Soyunma Odası! 

“O vardı oğluuuuum!” diyenleri duyuyorum. Vardı evet ama eksiği ne idi? Aynalar ve iyi bir ışıklandırma idi eksik olan. Kostümlerini giyip makyajlarını yapan bu insanların ihtiyacı olan şey; onları kimsenin çıplak görmemesinden öte, rahatça hazırlanıp sunmak istedikleri kostümleri rahatça görebilmeleri. Yetersiz sayıda küçük aynalar veya yarı karanlık/loş bir oda cosplayer’ları zorunlu olarak tuvalete yönlendiriyor. Sonra tuvaletin amacı değişiyor, ihtiyaç giderilemez hale geliyor. Ancak düzgün bir makyaj için bu ne yazık ki kaçınılmaz son.

3- Yemek!

Evet, mekanın teras katındaki minik kafeterya açıktı. Ancak her şeyi minimalize etmiş ve sadece tost servisi yapıyorlardı. Şahsen ben aç kalmadım ancak etraftaki enerji dolu gençlik nefesi kokarak geziyordu. Demonik Faun’umuz bile aç kalmış, siz düşünün! Şakası bir yana, mekan ile ‘sen mi büyüksün ben mi!’ kavgasına tutuşularak bile olsa yemek standı açma izni alınmalı ve en az 5 yemek standına 2 gün yetecek yemek getirme sözü verdirilmeli. Yıllar oldu ama hala alışamadık convention’larda aç kalmaya ne yazık ki! Ama deniyoruz… =)

4- Daha Programlı Bir Kostüm Yarışması! 

İzmirCon görevlilerinin sahneden de belirtiği üzere, bu yıl ilk defa olarak kostüm yarışmasını başkalarına bırakmayıp kendileri yapmış. Yapıcı konuşayım; keşke yarışma için kendi aralarında bir program hazırlayıp, anonsları belirleyip, sahne alacak kişilere daha öncesinden bunu bildirip, bu programa sıkıca sarılsalarmış. Kendi bünyelerinde belki bir 5-6 kişiyi sadece bu işle görevlendirerek daha iyi bir sonuç alabilirlermiş. Ekip birbirinden tatlı insanlardan oluşuyordu, ancak sunucu olarak bu işe daha yatkın birisi seçilebilir. Sahne alacak kişinin ismi, varsa cosplay lakabı ve yaptığı kostümün ismi tane tane, anlaşılacak şekilde belirtilmeli her zaman. Her şeyin A’dan Z’ye planlanıp, gerekirse önceden provalar yapıp, katılımcılara verilen saatlere sadık kalınması önemli bir detay. Mikrofon kullanımı, müziklerin önceden kalite ve ses kontrolü, salon ve sahne ışığının dengeli ayarı, salonun havalandırması, beklenilen katılımcı sayısının 2 katı bir salon ayarlayarak her türlü duruma hazırlıklı olunması da önemli detaylar.

Normalde bunlar işin bel kemiği ve olmazsa gerçekten sıkıntı çıkan detaylardır. Ancak İzmir’in güzel insanları ve güzel enerjisi sayesinde her şeye rağmen eğlendik. Stand alanlarının havalandırması, ortamın genişliği, “imdat” demenizi beklemeden gelip sürekli kontrol eden ilgililer oldukça mutlu etti bizi. Umarız ki tavsiyelerimiz ilgililerin aklında ufak da olsa yer eder de, seneye çok daha güzel bir İzmirCon ile karşılaşırız.

Benzer Yazılar

Yorumlar