Kitabı Okumuş Birisinin Gözünden Game of Thrones: Sezon 3 Bölüm 4-7

Game of Thrones dizisinin esinlenildiği kitaplarla arasındaki farkları ve benzerlikleri analiz ettiğimiz bu yazı dizisinin 7. bölümünde üçüncü sezonun dördüncüncü bölümünden yedinci bölümüne kadar olan kısımını inceleyeceğiz.

Bu bölümler kitapta olan olaylardan yer yer sapıyor, bazıları zaman yetersizliğinden bazıları ise izleyiciler için kolaylaştırmak açısından. Varys ve Tyrion arasında geçen konuşma ikinci kitapta oluyor, ama az çok aynı. Fakat Varys’in onu kısırlaştıran büyücüyü bulmuş olması gibi bir durum olmuyor.

Varys demişken, zaten Ros dizi için uydurulmuş bir karakter ve onunla arasında geçen muhabbet kitaplarda yok. Littlefinger’ın nasıl bir uyanık olduğunu, Sansa’yı şehirden kaçırmayı planladığını bilen, Varys’e söyleyen hiç kimse yok. Littlefinger bu planı zaten kendisi bariz bir şekilde yapmıyor, Sansa’ya bir başka kişi yoluyla ulaşıyor. Dördüncü sezona geldiğimizde bundan daha detaylı bahsedeceğim.

varys1

Kitaplardan sapılan önemli bir kısım Joffrey ile Margaery arasındaki muhabbet sırasında oluyor. Ne Joffrey ne de Margaery kitaplarda POV karakteri değil, o yüzden onlar arasında böyle bir konuşma geçip geçmediğini bilemeyiz ama bilebileceğimiz kesin bir şey var: Targaryenler gömülmek istemezler. Targaryenler eski Valyria geleneğince ölünce yakılmayı tercih ederler. Yani Joffrey’nin Margaery’e göstereceğini söylediği Targaryen mezarları aslında olamaz (Bence o devirde pul koleksiyonu yerine bunu söylerlermiş).

Sansa’yı Tyrell’lere everme entrikasında Varys’in hiç yeri yok, bu plan tamamen Olenna’nın kendi başının altından çıkıyor. Burada Varys’in Littlefingera karşı çalışmalarını daha iyi yansıtmak ve seyirciye biraz daha sempatik göstermek amacı güdülmüş. Ayrıca Sansa’nın evlendirilmesi planlandığı kişi aslında Willas, Loras’ın en büyük ağabeyi ve Highgarden varisi. Loras’ın en küçük kardeşi olmasını geçtik, Loras aslında kitaplarda Joffrey’nin Kings Guard’ına katılıyor – yani zaten evlenemez. Bu durum Cercei için de geçerli, Tywin onu Willas ile evlendirmeyi düşünüyor. Kitaplarda Willas çok iyi kalpli olarak anlatılıyor ama kendisini hiç görmüyoruz, zira katıldığı ilk turnuvada Oberyn Martell tarafından atından düşürülüp bacağını kırıyor. Tyrell’ler bunun kasıtlı olduğunu düşünüyorlar, zira Martell’ler ve Tyrell’ler arasında nesillerdir tatsızlık var.

Theon’un onu ‘kurtaran’a (bkz. sadist) duygularını itiraf ettiği sahne kitaplarda yok, zira Theon’un işkence gördüğü sahneler çok sonra, yer yer Theon’un anılarında gördüğümüz bir şey. Aslında Eddard Stark’ı gerçek babası olarak gördüğünü ve Robb’u kıskandığını kendisinin iç sesinden anlıyoruz, fakat seyirciye de yansıtmak için bu yöntemi seçmişler.

lorasSans

Mormont’un ölümüne gelirsek. Burası biraz hızlı geçilmiş. Kitaplarda Sam, Mormont’un başında duruyor ve onun son sözlerini dinliyor. Sam aslında Mormont’tan çok korktuğu ve saygı duyduğu için bu önemli bir detay. Hatta ve hatta ondan Jorah’ı bulup, onu affettiğini ve Night’s Watch’a katılmasını istediğini söylemesini istiyor. Bunun yanında da Duvar’a dönüp olan her şeyi anlatmasını da istiyor.

Bu yazı, "Kitabı Okumuş Birisinin Gözünden Game of Thrones" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar