Women in Games: Oyun Dünyasında Kadınların Başarısı!

Türkiye’nin ilk Oyun Yapımcıları ve Geliştiricileri Derneği Oyunder, oyun sektöründe yer almayı hedefleyen kadın girişimcileri geçtiğimiz hafta tekrardan Women in Games ile bir araya getirdi. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe ithafen 3-4 Mart’ta İTÜ Magnet’de düzenlenen etkinliğe Türkiye’nin dört bir yanından oyun endüstrisinde yer almak isteyen kadın girişimciler katıldı.

Who’s in games? Women in games!

Level 1!

Başkanlığını Simay Dinç’in üstlendiği Women in Games Türkiye etkinliğine yönetim kurulundan Gizem Kunt, Deniz Vural ve Özge Çarıkçı’nın da katılımı ile etkinliğe start verildi. Daha sonra Mentornity’nin kurucusu Serkan Çelik Wing Academy üyelerinin Oyunder’den ücretsiz alabilecekleri mentorluk hizmetlerini tanıttı. Oyunder Başkanı Tansu Kendirli’nin oyun lisanslanması hakkındaki panelinden sonra Türkiye İhracatçılar Meclisinden Tuğçe Akar, Ekonomi Bakanlığının oyun geliştiriciler için desteklerini aktardı.

Ceidot’un kurucusu Erkan Bayol’un oyun geliştirme, No-pact Studio’nun kurucusu Cem Buğra’nın oyun tasarımı ve Netmarble’dan Burcum Taşkaya’nın oyun yönetimi hakkındaki sunumları sayesinde de sektörü yakından tanıma fırsatı elde ettik. Daha sonra Mevlüt Dinç oyun sektöründeki deneyimlerini bizlerle paylaşarak sektörün yıllar içerisinde ne kadar da geliştiğinden bahsetti. Kapanış sunumu ise Ercan Altuğ Yılmaz yaptı ve oyun ile oyunlaştırmanın gücünü kavramış olduk.

Level 2!

İkinci günde ise Codemodeon’un kurucusu Yağız Hatay, sanal ve arttırılmış gerçekliğin oyun dünyasında yakın gelecekte oluşturacağı etkilerden bahsetti. Recontact Digital Arts’tan Eray Dinç ise oyunun bir sanat olduğuna dair mükemmel bir vurgu yaparak workshop etkinlikleri düzenledi. Ben günübirlik katılım sağlayabildiğim için maalesef bunları kaçırdım!

Level Up!

Benim bu konuşmalardan en çok dikkatimi çeken cümle şu oldu: Oyun tasarlarken ilk önce yapmamız gereken şey o oyunun bize ne kadar kazandıracağını düşünmek değil, ona “inanmaktır”. Bence bu sadece oyun tasarlarken değil her zaman aklımızda olması gereken bir felsefe. İş hayatına atılırken, mutlu olacağımız mesleği ararken, bir şeyler yaratmaya ve başarmaya çalışırken ilk önce inanmalıyız. Kendimize güvenmiyorsak atacağımız hiçbir adım bizi ulaşmak istediğimiz yere götüremez.

Oyun sektöründe kariyer yapmayı hedeflemiş biz kadınlar için gerçekten çok keyifli ve eğitici bir etkinlikti. Women in Games Türkiye ekibinin oyunlara ilgi duyan biz kadınlara böyle bir imkan sağlaması kesinlikle harika bir girişim. Bize ilham verdikleri için kendilerine teşekkür ediyor ve bu ailenin bir parçası olduğum için mutlu hissediyorum. Bir sonraki etkinlikte görüşmek üzere sevgili geek kadınlar, we can do it!

Benzer Yazılar

Yorumlar