Spyfall: Nedir ve Nasıl Oynanmalı?

Komik, beklenmedik sorular sorun. Hem eğlenirsiniz, hem de casusları çok pis gafil avlarsınız. “Sokakta yürürken kakan gelse bu mekana s*çmak için girebilir misin?” ya da “Burada parayla seks yapabilir misin?” diye sorduğunuzda casus gülemeyecek, kem küm edecektir.

Kişiselleştirilmiş grafikli bir ev yapımı Spyfall seti.

Kişiselleştirilmiş grafikli bir ev yapımı Spyfall seti.

Casus değilseniz akıllı cevaplar verin. Asla casus olduğunuzdan şüphe edilmesini sağlamayın – bu çok kafa karıştıracaktır. Ancak çok net cevaplar da vermeyin. Hastanedeyseniz ve size duvarların rengi soruluyorsa “Beyaz” yerine “Açık renk” diye cevap verin. Burası ile ilgili film çekildi mi diye sorulduğunda Titanic’in müziğini mırıldanmayın. Şaşırtmacalı bir soru size gelirse, akıllıca savuşturun ve uçakta duvar olmadığını doğrudan söylemek yerine “Ben görmedim” diyin.

Eğer casus sizseniz ve akıllı oynarsanız soru sorarken çok avantajlı duruma geçebilirsiniz. Yakalanmamaya çalışıyormuş gibi tedirgin görünmeyin. Acımasızca sıkıştırıcı sorular sorup, sanki casusu yakalamaya çalışıyormuş gibi yapın. Hem böylece daha net cevaplar alırsınız. Size soru sorulursa elbette şansınıza güvenmek zorundasınız ama çok beklemeden yuvarlak cevaplar verin. “Duvarlar ne renk?” “Tek renk değil”. “Maaşlar yüksek mi?” “Yüksekten ne kastettiğine bağlı”. Unutmayın size soru soran, verdiğiniz bu cevapla yetinmek zorunda, “Şunu kastediyorum” diye ekleme yapamaz. Bunu kullanın.

Sonuç

Spyfall, eğlencelik gibi görünen ama iyi oynayanı ödüllendiren bir oyun. Orijinal kurallar ile kötü oynayan oyuncular, oyunu herkes için zevksizleştiriyor, ancak tavsiye ettiğim kural değişiklikleriyle bu durumu minimize edip, kötü oynayanların sadece kendine zarar vermesini sağlayabilirsiniz.

spyfal3

Yukarıda, sosyal oyunları seviyosanız siparişi verin dedim ama farkedeceğiniz gibi oyunun tüm ekipmanı kartlar – ve bu kartları kendiniz de, hatta birçok yeni mekan ekleyerek yapabilirsiniz. Tek emin olmanız gereken şey aynı boyutlarda kartlar bulmak ve gazlı kalemle (arkaya iz geçirmeden) mekan isimlerini yazmak. Aslında Spyfall’un aplikasyonu da mevcut ama bahsettiğim kural değişikliklerini yapamayacağınız için hiç tavsiye etmiyorum. Ama o ya da bu şekilde, Spyfall’u mutlaka oynayın. Az sayıda olan parti klasiklerine eklenen bu oyunu ıskalamayın.

Boardgamegeek’te 225. sırada olan Spyfall, 3 ila 8 oyuncu ile oynanıyor ancak bu sayıyı kendi kartlarınızla artırabilirsiniz. Öğretmek 5 dakika, oyun süresi ise tamamen keyfinize kalmış.

Yorumlar