Bu Kez Daha Tehlikeli: Altın Oğul

Şimdi gelelim ilk kitapta beni en çok rahatsız eden ‘özgün olamama’ durumuna. Rahatlıkla söyleyebilirim ki bunun Altın Oğul’da aşıldığını görmek beni inanılmaz memnun etti. Enstitü dışında gelişen kurguyla birlikte önceki yazımda bahsettiğim Açlık Oyunları ve Ender’in Oyunu ile olan benzerlikler ortadan kalkmıştı ve bu çok daha keyifli bir okuma süreci geçirmeme neden oldu. Gerçi hane çatışmaları ve iç savaş bana Westeros’u anımsatsa da (taktım bir kere) fazla abartmayıp hakkını vermek gerek, kurgu çok daha iyi bir hal almıştı. Durum böyle olunca ben de yaslandım arkama ve şaşırtıcılığıyla aksiyonu fazla olan kitabı keyifle okudum. Okurken bir savaş filmi izler gibi hissettim kendimi; kitapta kanlı sahneler, iç kıyan ölümler, entrikalar ve sırlara bol bol yer verilmişti. Bu heyecanı üst sınırda tutmaya yarıyordu elbette; ama bir yerden sonra bu kadar olayın izini süremez olup ipin ucunu kaçırdım. Bu da biraz sıkılmama neden oldu açıkçası. Her güzellik bir arada olmuyor, ne yapalım.

Yazar Pierce Brown

Kızıl Yükseliş’te olduğu gibi yazarın bir çoksatar yazma ve yazarlık alanında iyi bir kariyer yapma yolunda emin ve sağlam adımlarla yürüdüğünü bu kitapta da gördüm. Bu açıdan yazarı bir kez daha tebrik ediyorum; nasıl çoksatar listelerine gireceğini ve genç okurların gönlünü fethedeceğini çok iyi biliyor. Kitabın bilim kurgu dalında 2015 Goodreads Choice kazananı olması da bunun açık bir göstergesi bence.

Genel olarak toparlamam gerekirse; Altın Oğul serinin ilk kitabı Kızıl Yükseliş’e göre daha iyi yazılmış ve kurgulanmış bir kitaptı. Okuduklarım arasında şaşırtıcılığı bu denli yüksek olan kitap azdır, o nedenle okuyucuyu hep diken üstünde tuttuğunu ve nefesini kestiğini söyleyebilirim. Ancak Kızıl Yükseliş’te olduğu gibi bu kitabın da vakit geçirmek için okunacak bir kitap olduğunu düşünüyorum, okurken keyif verecek ancak sonra bir kenara bırakılacak kitaplardan. Yine de yazarın Altın Oğul’da daha iyiye gittiği aşikar. Umarım Sabah Yıldızı bundan da iyi bir kitap olur ve seriyle güzel bir şekilde vedalaşabiliriz.

Yorumlar