Çocukça Fantastik: Babam Süt Peşinde

Özellikle bazı yazarlar insanda sürekli okuma isteği uyandırır. Kitap okumayı seven herkes için durumun aşağı yukarı böyle olduğu kanaatindeyim. Bu konuda bir isim söyleyecek olsaydım, kuşkusuz Neil Gaiman olurdu. Adamda nasıl bir hayal gücü varsa her kitabından ayrı bir zevk aldığımı söylemeliyim. Bu bir çocuk kitabı olsa dahi durum değişmiyor.

Daha önce bir iki kitabını elimizden geldiğince yazmıştık yazarın. Her biri birbirinden farklı ve orijinal kurguları olan kitaplardı. Özellikle karakterleriyle sizi sizden alabilir yazar. “Jack denen adam” gibi bir karakteri okuttu bana. Gaiman yine yapmış yapacağını ve çocukları için bir şişe süt almak için yola çıkan babanın “yolculuklarını” yazmış.

milkGaiman

Yazar Neil Gaiman ve Süt!

İki kardeş sabahın erken vakti uyanır, kahvaltı yapmak için mutfağa inerler. Menü sabittir: sütlü mısır gevreği. Ancak en son süt dün gece babaları tarafından kahvede kullanıldığından, gevreğe ekleyecek süt bulamazlar. Bunun üzerine fedakar baba sabah kahvesinin de yalan olacağını anlar ve süt almak için evden çıkar. Hemen döneceğini söyleyerek köşedeki bakkalın yolunu tutar. Dakikalar geçer ancak baba ortalarda yoktur. “Çooook” bekledikten sonra nihayet kapı çalar. Görev tamamlanmıştır, baba süt ile birlikte kapıda belirir. Uzun bekleyişin sebebini merak eden çocuklar neden geç kaldığını sorunca baba, başından geçenleri bir bir anlatmaya başlar.

Tam bakkaldan çıkmış eve gelirken gökyüzünde aniden beliren gümüş renkli bir diskten çıkan bir ışık tarafından kaçırılması ile başlar süt peşindeki iyi aile babasının maceraları. Zaman ve mekan kavramlarının altını üstüne getirir. Yeter ki; çocukları sütlü gevrek yiyebilsin.

Çocuk kitabı deyip geçilecek bir kitap değil Babam Süt Peşinde (gerçi bizde geçerler). Kesinlikle her yaşa hitap ediyor ve okuması inanılmaz keyifli. Çok basit bir market alış verişinden bu kadar eğlence çıkarmak resmen şapkadan tavşan sürüsü çıkarmaya benziyor. Neil Gaiman yine yazmış yazacağını ama çizer Skottie Young’ın çizimleri, kesinlikle çok başarılı. Başta ana karakter olan baba ve onun maceralarında karşılaştığı karakterler ancak bu kadar güzel çizilebilirdi. Şimdi isim nereden tanıdık geliyor diyenler, kendisi Marvel etiketi ile çıkan Oz adlı çizgi romanında çizeri ve Eisner ödülleri sahibi.

milk2

Skottie Young’ın çizimi ile Babam Süt Peşinde.

Kitap, Çocukça Fantastik okumayı da fantastik edebiyat kadar seven her bünyeye tavsiyedir. Ayrıca unutmadan Tudem Yayınlarının dilimize kazandırdığı Babam Süt Peşinde –tarih kesin olmamakla beraber- beyaz perde de kendisine yer bulmayı başarmış. Hem de işin içinde Jhonny Deep de var.

Bu yazı, "Çocukça Fantastik" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar