Wardstone Chronicles (Wardstone Günlükleri)

Yine İngiltere!

Bu yazı serisinde önceki konumuz; yine İngiltere ve çevresindeki toplumların coğrafyasını ve kültürünü anlatan bir kitap serisi olan “Gölgelerin Efendisi” idi. Wardstone Günlükleri’ninse bundan kalır yanı yok. Joseph Delaney, bizzat Priesttown olarak hikayede geçen ve gerçekte Preston şehrinden ilham alınmış olan İngiltere’nin bu beldesinde yaşamakta olan eski bir yazar. Bu hikayede ise İngiliz miti “Seventh Son of Seventh Son” muhabbetini ele almış. (Hayır! Iron Maiden şarkısı olan değil!).

Hikayeye Ön Bakış

Ortaçağ İngiltere’sinde geçen bu serimizde, ki on iki yayınlanmış kitap ve bir yayına hazır kitap bulunmaktadır, bölge ve dönem kültürünü alıp hayalgücü ile harmanlamış ve ortaya hem çok alışılagelmiş hem de hiç düşünülemeyecek bir olay örgüsü meydana getirmiştir. Romanda gerçek hikayeler ve geleneklerle bir araya getirilmiş bilindik hurafeler ve Joseph Delaney tarafından hazırlanmış kurgunun oluşturduğu pek lezzetli bir salata var.

Peki bu salata nedir? Basitçe Hayalet’in Çırağı’dır. (Serinin çevrilmiş ismiyle ilk kitabıdır) Yazı serimiz için ikinci olarak bu romanın seçilme nedeniyse haliyle başlığa çok uyması değil tabii ki.

wardstoneChronicles1

Pek saf ve genç başkahramanımız Thomas ‘’Tom’’ Ward, ailesinin yedinci oğludur. Babasının da ailesinin yedinci oğlu olması gibi. Bu durum Tom’u özel bir hale sokar. “Yedinci oğlun yedinci oğlu” hurafesi. İngiltere’de o dönemlerde bir babanın en büyük görevlerinden biri, bütün oğullarını yaşları geldiği takdirde el ile tutulabilir bir mesleğe kavuşturmaktır. Haliyle Tom’un bütün ağabeyleri bir mesleğe sahiptir ve en büyük abisi de babasından sonra çiftliğin varisidir. Annesinin ısrarı ile babası tarafından Tom, Eyalet’in koruyucusu Hayalet’e çırak olarak verilir. (Eyalet burada bölge ve milletin genel ismidir. Hayalet ise bir statü ve koruyucu olmasından dolayı özel bir isimdir ve orijinal dilinde “Spook”tur.)

Çırak olarak verilmesinin bir diğer sebebi yetişen hayaletlerin hepsinin yedinci oğlun yedinci oğlu olmasıdır. Çünkü bu çocukların özel yetenekleri olduğuna inanılır. Ölülerle konuşabilme veya karanlığın hizmetkarlarına karşı bir dirençlilik gibi. Bundan böyle Tom, Hayalet’in, ki ismi aslen John Gregory’dir , sınavlarını geçmeye çalışacak ve Eyalet’i tehdit eden karanlığa karşı savaşmaya çalışacaktır. Kendisi akabinde Hayalet’in varisidir. Roman serisinde bu başlangıcın olay örgüsünü ve devamını görüyoruz.

Neden Okumalı?

Bir fantastik kurgu romanı olmasına rağmen gerçek öğelerle bağdaştırılmış karmaşık yapısı okuyucuyu içine çekiyor. Kendi açımdan anlatmak gerekirse, hangi kitabı ne ara bitirdiğimi ya da ne ara başladığımı hatırlayamıyorum. Elimde bir kitap varken gözümü kırptığımda, yeni alınmış ikinci bir devam kitabı buluyordum. Ve kitabın arkasında yazdığı gibi: “Geceleyin karanlık bastırdıktan sonra okunmamalı!”

Tudem Yayınları tarafından ülkemizde yayınlanmaya başlanan bu kitap serisi aslen 2004 yılında yayınlanmış olup, 2014’te 12. Kitabı Tudem Yayınları tarafından piyasaya sürülmüştür. 13. Kitap beklemededir ama çıkması da an meselesidir.

wardstoneChronicles2

Kitap Listesi

 1. Hayaletin Çırağı
 2. Hayaletin Laneti
 3. Hayaletin Sırrı
 4. Hayaletin Savaşı
 5. Hayaletin Hatası
 6. Hayaletin Kurbanı
 7. Hayaletin Kabusu
 8. Hayaletin Kaderi
 9. Hayaletin Benim Adım Grimalkin
 10. Hayaletin Kanı
 11. Hayalet Benim Adım Slither
 12. Hayalet Benim Adım Alice
 13. Hayaletin İntikamı (Henüz Yayımlanmadı)

Yorumlar