İstanbul Geceleri LARP Topluluğu Üzerine Söyleşi

Bir süredir aktiviteleri devam eden İstanbul’lu LARP grubu, İstanbul Geceleri ile iletişime geçtim. Kırmadılar sorularımı cevaplandırdılar…

– LARP’ı nasıl tanımlarsınız? Siz LARP’a nasıl yaklaşıyorsunuz? Potansiyel oyunculara LARP’ınızı nasıl betimlersinız?

LARP, özetle katılımcıların hayali bir ortamda yer alan, ana hatları önceden belirlenmiş bir hikayenin karakterlerinin (hem fiziksel, hem de zihinsel olarak) kılığına girdiği bir rol yapma oyunu türüdür. Özetle Canlı/Canlandırmalı Rol Yapma Oyunu diyebiliriz, her ne kadar kısaltması dilimize pek güzel gelmese bile. CRYO… Canlı Oyun, bilmeyenler için bir miktar yanıltıcı olsa bile uygun bir terim diye düşünüyoruz.

İstanbul Üniversitesi Bilimkurgu ve Fantezi Kulübü için rol yapma oyunu etkinlikleri düzenlerken sık sık, doğaçlama tiyatro eğer seyircisiz olsaydı böyle bir şey olurdu, diye düşünüyorduk. Özellikle konudan genellikle bihaber olan okul yönetimine ne yaptığımızı açıklamak için bu tümceyi sık sık kullanıyorduk.

Canlı Oyunlar/LARP oyunculara en az diğer rol yapma oyunları kadar serbestlik sağlar. Masaüstü oyunların temelindeki sözel betimlemenin ve hayalgücü canlandırmasının yanı sıra hem fiziksel hareketlerle, hem de karşımızda karakterleri/ortamı görmemiz babında daha geniş bir deneyim sağlayarak ayrı bir keyif verdiğine inanıyoruz. Oyuncularımızın kazanmak için değil, eğlenmek için oynamalarını tercih ediyoruz – tıpkı bizim gibi. Bu yüzden, karakterlerini oyuncularımız ile birlikte –genellikle kahve eşliğinde— hazırlıyoruz. Oyunculara önceden yazılmış görevleri ilk oyun içinde ve mümkün olduğu kadar ucu açık tutarak veriyoruz. Diğer karakterlerle tanışmalarını, etkileşimlerini göze alarak karakterleri hangi doğrultuda ilerleteceklerine kendilerinin karar vermelerini bekliyoruz. Oyunculara takip etmeleri zorunlu olan ve sıkılma riski arzeden hikaye öğeleri dayatmak yerine, ilgilerini çeken detaylara yönelmeleri için fırsat tanıyoruz. Oyuncuların keyif almasını herşeyin önünde tutuyoruz.

Oyunumuz, yakın tarihimizde İstanbul kentinde geçen ve vampir karakterleri konu alan bir Vampire: the Masquerade/Mind’s Eye Theatre oyunudur. Oyuncularımız, dünyevi, politik ve ruhani açıdan İstanbul kentinin kontrolünü ele geçirme peşindeki bir vampir zümresinin, eski ve yeni üyelerini canlandırıyor. Yakın zamanda ilk sezonumuzu tamamladık ve şimdi de yeni sezonumuz için hazırlıklara başladık. Dönem olarak oyunumuza 1970’lerin başlarında başladık. An itibariyle 2000 senesine kadar gelmiş durumdayız. İstanbul Geceleri’nin ikinci sezonu “Nüfuz Muhit Oyunu” olarak adlandırdığımız aşama ile Kasım 2014 başında, canlı oyun kısmı ile de 10 Ocak 2015 tarihinde başlayacak. Canlı oyunun başlaması ile birlikte, oyuniçi zaman ile “gerçek dünya” zamanı elele ilerleyecek.

Vampirin gözleri

Vampirin gözleri

– Nasıl kostüm ve eşyaları kullanıyorsunuz? Nasıl temin ediyorsunuz? Günlük kıyafeti ile teşrif edenler katılabiliyor mu?

Çok göze batan bir özelliği olan karakterler dışında, oyuncularımızın kostüm tercihlerine çok fazla müdahale etmiyoruz. Oyunumuza 70’lerde başladığımız için, kostüm bulabilmek için oyuncularımızın anne-babalarının dolaplarına bir göz atmaları yetti. Son zamanlarda Bazı oyuncularımızın, İstanbul’da çokça bulunan ikinci el/eski kıyafet satan yerleri talan ettiklerini de biliyorum.

Yorumlar