Oyun Yöneticisinden Küçük Sürprizler!

Velhasıl kelam efendim, bu arkadaşlar kendi aralarında bu tarz tartışmalar yaşarken, nerede olduklarını bir türlü bilemezler fakat işin aslı, bu arkadaşları kurtaran Nosferatu geldiğinde ortaya çıkar.

OY: Siz aranızda muhabbeti tartışırken, büyük bir gümbürtü ve sarsıntı oluyor. Bulunduğunuz yerin tam karşısında, oldukça büyük bir açıklık oluşuyor ve bir süre sonra, önünüzden geçmekte olan arabaları ve insanları görüyorsunuz. İçeriye orta ayarda bir ışık iniyor. Derken iki karanlık siluet size doğru yaklaşıyor. O esnada içlerinden biri, duvarın yan tarafında bulunan büyük elektrik şartellerini kaldırıyor.

Belki de Angelina Jolie bir vampirdir? Neden olmasın?

Belki de Angelina Jolie bir vampirdir? Neden olmasın?

Kafanızı yukarıya kaldırdığınızda metal desteklerle oluşturulmuş ve etrafı spot ışıkları ile çevrelenmiş, oldukça büyük bir antrepodasınız. Burası şu anda kullanılmasa da, bir zamanlar izlediğiniz teenager korku filmlerinin çekildiği bir Hollywood stüdyosu…

Bu olayın ardından baya bir güldük. Bu olay hikaye örgüsünde sadece yarım saati doldururken, gerçek zamanda sadece on dakikamızı aldı ve itiraf etmeliyim ki, oyuncuların da attığı kötü zarlarla, oldukça eğlenceli bir anıya dönüştü.

Bahsini ettiğim; senaryoyu çok fazla etkilemeyen, olay örgüsünün bir kenarına sıkışmış, basit, güldürücü sahneler kullanmak. Ben normalde, oyuncuları hali hazırda bir antrepoda güneşten koruyacaktım fakat bunu yaparken, bu antrepoyu biraz süslemek istedim. Olayın sonucunda hem güzel anı, hem de her gördükleri farklılığı abartı düzeyine getirmemeleri gerektiğine dair bir ders vermiş oldum.

Sizler de, bu ve buna benzer türde küçük değişiklikleri oyununuza ekleyebilirsiniz. Elbette, Emir Kusturica filmlerinden fırlama, senaryoyla uyuşmayan, tamamen absürd sayılabilecek olaylar katmayın işin içine. Tabi ki, sadece bunun üzerine yazılmış bir oyun oynatmıyorsanız.

Oyuncularınız yanmamak için güneşten kaçarken, onlara parladıklarını söylemeyin!

Oyuncularınız yanmamak için güneşten kaçarken, onlara parladıklarını söylemeyin!

Peki Ya Oyuncuya Yapılmaması Gereken Şakalar?

Bir de böyle bir şey var. Bazı şakalar ya da sürprizler oyuncuyu oyundan soğutmak için birebirdir. Özellikle oyun konusunda hırs yapmış oyuncularla oynuyorsanız. Tam öldürmek üzere olduğu hasmını, fırsat bulup yerden aldığı silahla öldürmek üzere olan bir oyuncuya, “Abi üzgünüm, silah boş.” derseniz baya bi yaygara çıkar. Daha sonra; “Şaka şaka, dolu hadi öldür.” yapsanız da işe yaramıyor.

Ya da; Oyuncularınızın amaçladıkları işleri rahatça bitirip, dinlenmek için bir hana gidip sefa sürmek istediklerinde ya da bir gece kulübünden hatun keserken, “Abi sen çok güzel bir geçirecektin ama olmadı, senin hatun erkek çıktı!” gibi pis şakalar yaparsanız, arkadaşın dışındaki herkes eğlenir ama o oyuncu için rahatsızlık verici bir durum oluşabilir. Böyle pis espriler yapmayın lütfen.

Tabi bu yukarıda vermek istediğim örneklerin ana teması; yapacağınız küçük şaşırtmaca ve şakaların, sadece bir oyuncuya değil, genel olarak tüm oyunculara etki edecek düzeyde olması. Aksi takdirde, tek bir oyuncuya yüklenirseniz ya da her oyuncuya bu tarz tekil şakalar yaparsanız, oyun bir yerden sonra kabak tadı verebilir.

Umarım, oyuncularınızla bol bol eğlenirsiniz ve benim buna bir katkım olmuş olur.

Yorumlar