Almanya’yı İşgal Eden ve Savunan Ordular #I – Batı Cephesi

1945 yılına girildiğinde Alman orduları ülkelerini istiladan korumaya çalışıyordu. Flames of War minyatür oyununda bu dönemi anlatan ve özellikle Almanya’yı işgal eden ve savunan orduları masaya sürmenizi sağlayan 4 adet kitap var. Kitapların hepsi yaklaşık son bir yıl içinde çıktı ve en güncel halleriyle ilginç ordu listeleri sunuyorlar. Bu iki yazıda, bahsi geçen dört kitap ve içerdikleri ordu listelerinden kısaca bahsedeceğim.

fow1

Doğu Cephesi’ne sonraki yazıda girişeceğiz. Berlin’e yürüyen Sovyet ordularını ve onları başkentin eteklerinde durdurmaya çalışan Almanları sona sakladık. Bu yazı; Batı’dan Alman sınırını geçen ordular ve karşılarındaki direnişçiler hakkında. Amerikalılar ve İngilizler Ren Nehri’ni aşıp Alman anayurdunun kapılarını açmaya, son Panzer tümenleri ve eğitimden yeni çıkmış SS birlikleri de onları geciktirmeye çalışıyor.

Remagen Köprüsü – Bridge at Remagen

Ardenler Taarruzu sonrası Almanların saldırı gücü tükenmişti. Hitler Ren Nehri’nin Müttefikler tarafından aşılmaması için gereken tüm önlemlerin alınmasını istiyordu. Müttefik orduları en kuzeyde Montgomery komutasındaki İngiliz, merkezde Eisenhower ve güneyde ise Patton komutasındaki Amerikan güçlerinden oluşuyordu. İngilizler ve Amerikalılar, Şubat 1945’de eş zamanlı olarak Ren Nehri’ni aşmaya çalışacak saldırılarını başlattılar.

Amerikan güçleri Mart ayında başarılı bir şekilde nehre ulaştılar. Nehri geçen neredeyse tüm köprüler Almanlar tarafından patlatılmıştı, Müttefikler sağlam bir köprü bulmayı ummuyordu. Ancak Remagen kasabasında Amerikan askerleri, kendilerini de şaşırtacak şekilde, sapasağlam duran ve Almanların yok etmemiş olduğu bir köprü tespit ettiler. Hemen köprü aşıldı ve bölgede savunma hattı kuruldu. Bu ihmal Hitler’i kudurtmuştu. Wermacht karadan saldırırken V2 roketleri ve Alman uçakları köprüyü havadan vuruyordu. Sonunda köprü çöktü ancak o zamana kadar Amerikalılar yeterince güçlü bir şekilde nehrin karşı kıyısına tutunmuş ve geri sökülememişti.

fow2

“Bridge at Remagen” kitabı, bu köprüyü ele geçiren Amerikan birliklerini ve onları yerlerinden sökmeye çalışan Alman ordusunu masaya sürmenizi sağlıyor.

Amerikan Listeleri

Tank Company: Sherman tanklarına ek olarak Amerikan ordusunda artık Alman Panterleriyle kafa kafaya dövüşebilecek tanklar da var. Pershing ağır tankları sizi bekliyor.

Light Tank Company: Savaşın belki de en iyi hafif tankı olan Chaffe karşımıza çıkıyor. Her işe yarar, en ağır düşman tankları dışında herkese kafa tutar.

fow3

Armoured Rifle Company: Meşhur Amerikan zırhlı piyadesi tekrar iş başında.

Cavalry Recon Company: Zırhlı arabalar ile dolu bir liste. İstihbarat turuna çıkıp düşman hattında saptanan boşlukları hemen doldurmak için ideal.

Bu yazı, "Almanya’yı İşgal Eden ve Savunan Ordular" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar