Almanya’yı İşgal Eden ve Savunan Ordular #I – Batı Cephesi

Alman Listeleri

Schwere Panzerjagerkompanie: Jagdtiger tank avcılarına merhaba deyin. Bir Kingtiger tankından daha güçlü ön zırha ve daha güçlü topa sahip ne var diye soruyorsanız, cevabımız burada. Jagdtiger tartışmasız en muhteşem oyuncaklardan biri. Listelerden biri deneyimli bir bölüğe, diğeri ise yeni eğitimden çıkmış bir bölüğe komuta etmenizi sağlıyor. Bu arada bu listeye efsane Alman tank kumandanı Otto Carius’u da ekleyebilirsiniz.

Schwere Panzerjagerkompanie: Biraz öncekinin bir küçüğü, bu sefer karşımızda Jagdpanther var. Bu arkadaş da Panter tankının ön zırhına Kingtiger’ın topuna sahip. Küçüğü dedik diye azımsamayın, bu arkadaşı düz Sherman tankı ön zırhtan sadece gıdıklayabiliyor. Burada da iki liste var, biri motivasyonu henüz tükenmemiş, diğeri Müttefiklerin bu kadar ilerlemesinden biraz morali bozulmuş askerlerden oluşuyor.

fow4

Schwere Panzerkompanie: Kingtiger komuta etmeye davetlisiniz. Ama buradaki Alman tankçıları sürekli olarak geri çekilmekten biraz bitkin düşmüş durumda. Listeyi deneyimli veya az deneyimli birliklerden kurabiliyoruz.

SS Panzerbrigade Westfalen: Almanya’yı korumak için her şeylerini feda etmeye hazır olan ama pek deneyimli olmayan SS piyadesi için listemiz bu.

İngilizler Saldırıyor – Naghtjager

Montgomery komutasındaki İngiliz ordusu Mart sonlarına doğru Ren Nehri’ni Wesel şehri yakınlarından aşmak için operasyona başladı. İskoç ve Kanada birlikleri saldırının ana gücü olacaktı, İngiliz komandolar ve Amerikan piyadesi saldırıya destek verecek, İngiliz ve Amerikan paraşütçüler ise hemen nehrin karşı tarafına indirilecekti. Başarısız olan Market Garden operasyonu sonrası Müttefikler elit paraşütçü birliklerini imkânsız görevlere göndermeye pek de hevesli değildi.

Nehir saldırı botları ile geçildi. Almanların karşılığı görece zayıftı ancak İngilizler, Almanya içlerine ilerledikçe direniş de sertleşiyordu. Montgomery, tanklarını Berlin’e yönlendirmeye hazırdı ancak Alman başkentinin Sovyetler’e bırakılacağı bilgisi ile İngilizler kuzeye yöneldi. Danimarka sınırını ve endüstri bölgelerini işgal etmek için Alman deniz piyade tümenleri ile ağır çatışmalara gireceklerdi.

fow5

“Naghtjager” kitabı, İngiliz saldırısında görev alan Müttefik birliklerini ve Almanya’nın kuzeyinde onlara direnen Alman listelerini içeriyor.

İngiliz Listeleri

Armoured Squadron: Comet tankları kullanmak isteyenler için. İngilizler için her zaman hızla ilerleyen tanklar, ağır tanklardan daha değerli olmuştur. Comet grubu da bu serinin en iyilerinden. Tanklar hızlı, ön zırhları normal seviyede ancak topları bir Tiger’ı korkutacak güçte.

B Squadron, 15th / 19th Hussars: Bu liste de Challender tanklarını sevenlere. Challenger Comet’den daha az ön zırha sahip ve topunun “No High Explosive” vurması gibi belli dezavantajları var. Ancak Challenger’ın topu daha da güçlü ve turda 2 değil 3 atış yapıyor. Evet, Ouch!

Rifle Company: İngiliz veya İskoç piyadesi komuta etmek için listemiz burada. İstersek komandoları da desteğe çağırabiliyoruz.

Alman Listeleri

Panzerkampfgruppe Wallenberg: Bir kısmı Panther tanklarından, diğer kısmı StuG saldırı tanklarından oluşan bir liste istiyorsanız doğru yerdesiniz. Kitaptaki tüm Alman listelerinde, Infra-Red ekipmanları kullanarak gece görüşümüzü iyileştirebiliyoruz. Bir listeye Infa-Red ekipmanı dâhil ettiğimiz anda gece saldırısı seçeneğini kullanabiliyoruz.

Panzerkampfgruppe Von Benningsen: Bu listede de Panter – StuG kombinasyonu yapmak mümkün. Ancak artık işin içine Panzer IV J ve Panzer IV/70 (V) tankları da giriyor. Bu iki tank listesinin de özelliği, oldukça deneyimli askerlerden oluşmalarına rağmen artık çok yorgun bir orduya komuta ettiğimiz için moralleri pek yerinde değil.

Marine-Grenadierkompanie: Savaş deneyimi az olan ama Almanya’yı sonuna kadar korumaya kararlı bir deniz piyadesi listesi var karşımızda. Destek olarak ise SS’lerden mühendis öğrencilere, Macar askerlerinden halk birliklerine varan geniş bir yelpaze var.

Savaşın son dönemlerindeki Batı Cephesi listelerini içeren iki kitap kabaca bu şekilde. Sonraki yazıda, Doğu Cephesi kitaplarına göz atacağız. O zamana kadar, küçük askerlerle birbirinize ateş etmeyi ihmal etmeyin.

Bu yazı, "Almanya’yı İşgal Eden ve Savunan Ordular" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar