Meatbot Massacre – Geleceğin Gladyatör Arenası!

İnsanlık çağlar boyunca, içindeki vahşet arzusunu bastırmak için; Kolezyumlar inşa edip, gladyatörler yetiştirdi. Modernleşmeye başladığında, dövüşü sporlaştırarak insanları ringe çıkardı. Toplumun içindeki kan ve vahşet arzusunu bastırmak için bu gerekliydi.

Peki Ya İnsanlık Uzak Gelecekte Bunu Nasıl Başardı?

Hani olmaz ya, gelecekte insanlık dünyayı bir şekilde mahvetmeden, kendi içinde barışı sağlayarak ve içindeki vahşet dürtüsünü bir kenara bırakıp, ufak tefek meselelere sinirlenmeyi bırakın, çok önemli ve insanı çıldırtacak konularda bile birbirine fiske vuramadığı bir gelecek düşünün. İşte siz bu gelecekte, atalarınızın size devrettiği mirası korumak ve insanlığın vahşet arzusunu doyurmak için seçilen Meatjock’larsınız.

İşin Hikaye Boyutunu Geçelim!

2005 yılında, Greg Stolze ve Daniel Solis tarafından üretilen Meatbot Massacre’nin üretilme amacı, bildiğimiz masaüstü oyunların dışında, iki oyuncunun bir araya gelerek, toplamda 13 sayfalık basit bir kitapçıktan, Meatbot adı verilen etten ve metaldan üretilmiş dövüş robotları tasarlayıp, ardından bu vahşi yaratıkları kıyasıya dövüştürmek. Kulağa oldukça basit geliyor. Gerçekten de öyle. Bunca basitliğe rağmen, uğraşmak istemezseniz eğer, tipik bir meatbot’un hazırlanmış hali, indireceğiniz ücretsiz kitapçıkta mevcut. Yine de oyundan keyif almak ve rakiplerinizi zorlamak istiyorsanız, biraz daha detaylıca bir meatbot yaratmak sizi dövüş alanında daha çok tatmin edecektir.

Meatbotlarınızı hazırlarken, dikkat etmeniz gereken belirli değerler var. Bu değerler; Hareket, Saldırı, Savunma, Et ve Mide. Oyunda bu değerlerin hepsi standart bir meatbot için belirlenmiş. Yapacağınız dövüşlerde aynı meatbotları kullanabileceğiniz Turnuva dövüşlerinde bunları arttırabilmeniz mümkün. Aşina olduğumuz ilk üç değer dışında, Et ve Mide oyunun kendine has, Can ve Envanter’i oluyor. Oyunda her meatbot, 20 Et değeri ile oyuna başlıyor ve aldığınız her hasar bu Et değerinden düşüyor. meatbotunuza ne kadar çok et eklerseniz, Can puanını arttırmış oluyorsunuz.

İşin mide kısmına gelirsek; Oyunun basit olduğundan bahsetmiştik fakat bu durum oyunumuzun yavan olduğu anlamına gelmiyor. Mide Meatbotunuzun envanteri ya da meatbotunuzun kuşandığı silahlar ya da kullandığı özel güçlerin olduğu bölüm. Örneğin; meatbotunuza bir Asit Püskürtücü yedirdiğinizde, evet bildiğiniz yedirerek bu gücü kazandırıyorsunuz, meatbotunuz artık normal pençe ve ısırma saldırıları dışında rakibine asit püskürtebiliyor. Oyunda mide değeriniz, 10 olarak belirlenmiş. Meatbotunuz, kullandığı silahların midede kapladığı alan kadar silah depolayabiliyor. Örneğin bir silah 2 mide puanı gerektiriyorsa, toplamda 10 olan mide değerinizin 2’sini bu silah kaplıyor demektir.

1

Oyunun İçerisinde Şov Yok mu?

Elbette var. Aslında oyunun kendisi başlı başına bir şov. Günümüzde izlediğimiz Amerikan Güreşleri misali gerçekleşen dövüşlerde, var olan normal dövüş biçiminin yanı sıra meatbotların kullandığı silahların getirdiği fantastik ortam dışında, oyunda bir de Grandstand adı verilen ve izleyiciyi coşturacak efsanevi hareketler mevcut. Grandstand bir nevi, Finish Him, Fatality diyebiliriz. Sadece bitirici bir hamle olması gerekmiyor elbette ama Grandstand gerçekleştirmek, normal hareketleri gerçekleştirmek dışında epey zor. Oyunda gerçekleştirdiğiniz hareketlerin zar değerleri, d4, d6 ve d10 gibi zarlar ve bu zarlar ile rakibinizin değerlerini geçmek için zar atıyorsunuz ama Grandstand yapmak için 12’lik zarda, 12’yi bulmanız gerek. Bu da oldukça zor. Elbette başlangıçta gereksiz ve şovdan başka bir şey gibi görünmeyen bu özellikler, oyun içerisinde size ekstradan Fan puanı getiriyor. Fan puanını kazanmanın başka yolları da var, oyunda başka meatbotları öldürmek, bir dövüş kazanmak gibi. Bu kazandığınız Fan puanlarını turnuva modundaki oyunlarınızda, meatbotlarınızı geliştirmek için kullanabilirsiniz.

Meatbot Massacre, kendi aranızda arkadaşlarınızla veya normal masaüstü oyunlardan sıkıldığınızda ya da iki kişiden daha yüksek bir sayıya çıkamadığınızda, boş vakitlerinizi değerlendirmek ve ziyadesi ile eğlenmek için ideal bir oyun. Kim bilir, belki de oyunun kendi konseptinde olduğu gibi sizlerin de içinizde bulunan vahşet arzusunu dindirebilir.

Oyuna ulaşmak isterseniz, aşağı vereceğim linkten oyunun pdf’ine ulaşıp, oynayabilirsiniz.

Meatbot Massacre PDF İndir!

Benzer Yazılar

Yorumlar