Minyatür Boyama Kılavuzu – Islak Palet

Merhaba. İkinci yazımda kısaca akrillik boyadan ve wet pallet ( ıslak palet ) yapımından bahsedeceğim.

Akrilik boyalar içerisinde yoğun pigment bulundururlar. Su ile inceltilebilen akrilik boyalar  parlak renklere sahiptir, gerekirse sulu boya gibi kullanabileceğimiz gibi (dilersek fazla sulandırarak transparan bir görüntü elde edebiliriz), kalın katmanlar halinde de uygulayabiliriz. Çabuk kuruduğu için sadece tek seansta uygulamaya izin verir. Kokusuz olması, dayanıklı olması ve çabuk kuruması ile pek çok hobicinin tercih sebebi olmuştur.

Akriliğin su ile incelmesi, diğer boyalarda kullanılan kokulu ve sağlığa zararlı olabilecek incelticilerin yanında daha güvenlidir.

Akriliğin çabuk kurumasını önlemek için piyasada satılan bir çok geciktirici medium bulunmakta ama bu mediumlar boyanın özelliğini kaybetmesine neden olabilirler. Bundan dolayı figürcüler genelde wet pallet (ıslak palet) kullanmayı tercih ederler.

Islak palet, boyayı nemli tutar ve boyanın kurumasını geçiktirir.Hatta kapaklı bir ıslak palet yaparsanız, ertesi gün de aynı boyayı kullanabilirsiniz!

başlık2

Gelelim basit bir ıslak palet yapımına:

Sizlere anlatacağım palet, basit ve hemen yapabileceğiniz bir palet olacak. İhtiyacımız olan malzemeler:

  • İçinde sünger bulunan figür paketi
  • Fırın kağıdı
  • Su

1. Aşama

İçinde sünger olan her hangi bir figür paketini alalım.

deneme3

dneme5

2. Aşama

Süngerin alabildiği kadar su koyalım. Burada önemli olan, sünger ile yağlı kağıt arasında çok az miktar su bırakmak. Islanan yağlı kağıt boyayı nemli tutmaya yardımcı olacak.

deneme

3. Aşama

Yapacağımız son şey, yağlı fırın kağıdını kutu ölçüsünde kesip veya yırtıp içine yerleştirmek.

deneme2

Islak paletiniz hazır.Kapaklı olduğu için,Çalışmanız yarım kalsa da tekrar boya hazırlamak zorunda kalmayacaksınız ve ertesi gün, kaldığınız yerden devam edebileceğiniz boyanız olacak.

denem1

Sizlere elinizdeki malzemeler ile çok çabuk yapabileceğiniz ıslak paleti anlatmaya çalıştım. Umarım çalışmalarınızda faydası olur.

Konuk Yazar: Kenan Şahin

Yorumlar