Tarihsel Minyatür Oyunları Hakkında Temel Bilgiler

Masaüstü minyatür savaş oyunları denildiğinde, dünya çapında en çok tanınan savaş oyunu sistemi olması, bilgisayar oyunları, rol yapma oyunu ve kitap gibi unsurlarla desteklenmesi nedeniye akla gelen ilk isim genelde Warhammer olur. Ancak minyatür oyunları dünyası çok renklidir ve tarihsel oyunlar, bu dünyanın olmazsa olmazıdır.

Bu yazıda, dünyada en çok oynanan tarihsel minyatür oyunlarından kısaca bahsedeceğim. Kendi alanlarında en çok tutulan sistemleri ve oyun firmalarını tanıtmaya çalışacağım. Bu oyunların hangi şehirlerde ve kulüplerde oynandığını da ekleyip, birkaç link paylaşacağım. Sonraki yazılarda, sırasıyla bu oyunlara daha detaylı değinmeye çalışacağım.

Başlamadan bir not; bu yazıda anlatacaklarım, kara savaşlarını konu alan oyunlar. Deniz savaşları ve it dalaşı oyunları şimdilik konu dışı. Ancak bilin ki Keşifler Çağı’ndan Modern Çağ’a kadar tüm dönemleri kapsayan deniz ve hava savaşı oyunları da mevcut.

2. Dünya Savaşı ve Diğerleri

Tarihsel minyatür oyunlarının büyük bir parçasını, haliyle 2. Dünya Savaşı oyunları oluşturuyor. 2. Dünya Savaşı, taktiksel seçenek bollukları ve ünite çeşitliliği bakımından diğer tüm tarihsel dönemlere üstün geliyor ve bu nedenle, WWII hakkında diğer dönemlere nazaran çok fazla oyun ve sistem var.

WWII dışında, kabaca ayırmamız gerekirse Napolyon dönemi ve Orta Çağ’ı konu alan oyunlar daha popüler. 1. Dünya Savaşı, savaşın özü itibariyle kalabalık piyadenin makineli tüfek karşısında kıyılması ve siperden sipere ateş temelli olduğundan, diğerleri kadar tercih edilmiyor ancak elbette oyun sistemleri ve çok sevenleri mevcut. Bir diğer oynanan dönem de 1600’ler, kılıcın son çağları, tüfeğin neredeyse herkes tarafından kullanıldığı zamanlar.

O zaman oyunları ufak ufak tanıtmaya başlayalım…

savasOyunlari1

Flames of War (Battlefront Games)

WWII alanında birçoklarına göre tartışmasız lider. Oyuncular standart oyunlarda Company/Battalion (bölük/tabur) ölçeğinde orduları yönetiyor. Standart oyunlarda komutanız altında ortalama 20 takım piyade (Her takım tek tabanda modelleniyor ve 4-5 askerden oluşuyor.), 15 tank/zırhlı araç ve 4 top gibi bir liste olabilir. Ordular temelde tank, mekanize ve piyade olarak ayrılıyor ve senaryo gereği saldıran ve savunan belirlenmesi gereken durumlarda daha zırhlı olan ordu listesi, az zırhlı listeye saldırıyor. Savaşın Pasifik cephesi dışında tüm cephelerinde savaşan büyük küçük her türlü ülkeye ait, her çeşit ordu listesi içeren onlarca kitabı mevcut. Oyunun modern savaşları konu alan kitapları da var ve yeni çıkardıkları “Great War” kitapçığıyla 1. Dünya Savaşı’na da göz kırptılar. Oyun 15mm modellerle oynanıyor. (Kabaca 1/100 ölçeği)

Bolt Action (Warlord Games)

Yine WWII, ancak oyun sistemi ve komuta edilen listeler bakımından farklı. Listeniz yaklaşık 20 asker ve 2-3 tank/zırhlı araçtan oluşuyor. Asıl ölçeği 28mm (1/56 ayarında), ancak Warlord Games, her oyununda olduğu gibi ölçek sınırlamasına gitmiyor ve bu oyunu, her ölçekteki modelle oynamanıza imkan veriyor. Tatmin edici sayıda ülke için ordu listesi mevcut.

Black Powder (Warlord Games)

Napolyon döneminin en tercih edilen oyunu. Farklı firmalardan, her ölçeğe uygun modeller bulmak mümkün. Tadı en çok; 8-10 piyade, 2-3 süvari ünitesi ve 2-3 top içeren listelere komuta ettiğinizde çıkıyor. Standartta, piyade üniteleri 24-30 adamdan, süvariler 10-12 atlıdan oluşuyor. “Official” ordu listesi içeren kitapları çok fazla yok, listesi olmayan ülkelere komuta etmek isterseniz örnek puan hesaplamalarını temel alarak bir liste devşirmeniz gerekiyor.

savasOyunlari2

Hail Caesar (Warlord Games)

Oyun Hititler döneminden, Haçlı Seferleri’ne kadar geniş bir tarihi kapsıyor. Ölçek, ordu büyüklüğü konuları yine yukarıdaki şekilde. Ancak Hail Ceasar için, Urartu’dan Moğollar’a kadar birçok liste içeren iki adet kitap mevcut. Listeler çok çok basit, ordunuzun yarısından fazlası süvari olamaz, ikiden fazla fil ünitesi alamazsınız gibi basit kısıtlamalar ve puan hesapları var.

Türkiye’de Bu Oyunları Nerede Oynayabiliriz?

İzmir Kule Sakinleri’nde ve İstanbul Pegasus Oyuncak’ta, 5 yılı aşkın süredir Flames of War oynanıyor. Birçok arkadaşın tamamlanmış orduları ve hatta ikinci orduları var. Warlord Games oyunlarını daha küçük bir ekip oynasa da, yine bu kulüplere gidip kimdir bunu oynayanlar diye sorduğunuzda cevabı bulabilirsiniz. İstanbul’da 1/72 Black Powder oynayan insanlar var, İzmir’de ise bir grup yeni yeni 10mm başlıyor. Çok da uzak olmayan bir gelecekte ise iki şehirden de 10mm Hail Caesar orduları çıkacak gibi. Ankara bildiğim kadarıyla tarihsel oyunlar açısından bakir, yani niyetiniz varsa ilk başlayan olma fırsatınız var.

Sonraki yazılarımda sırasıyla bu oyunları ve dönemleri tanıtmaya çalışacağım. Linkleri vereyim ve şimdilik veda edeyim. Bu arada, bendenize ulaşmak isterseniz: batuhantuncdemir(at)gmail com

FLAMES OF WAR TÜRKİYE KARARGAH SİHİRLİLER KAHVESİ İZMİR KULE SAKİNLERİ

Yorumlar