Neon Genesis Evangelion: Dünyayı Sonlandıran Adamın Oğlu

Kasım 1995 – Mart 1996 tarihleri arasında yayınlanmış Neon Genesis Evangelion, çıktığı andan itibaren kült durumuna yerleşen ve anime endüstrisini tek başına kurtarmış olan bir animedir. İlk başta Transformers ve Gundam gibi robotlar dövüşüyor konulu bir anime gibi gözükse de; işlediği derin konularla, karakter dizaynlarıyla ve açılış müziğiyle pek çok insanı kendisine aşık etmiştir. Kendisinden sonra gelen, neredeyse tüm animeleri etkileyen bu animeyi tam olarak ne bu kadar özel yapıyor? Yüzeyinden az spoiler vererek inceleyelim öyleyse.

El Kadar Çocuklar Neler Yapıyor

Dizi, ana karakter olan Shinji Ikari adlı 14 yaşındaki duygusal çocuğumuzu , küçüklüğünden beri görmediği babası Gendo Ikari tarafından yanına çağırıp, karakterimize bir görev vererek başlıyor. Evangelion Unit – 01 adlı robota pilotluk yap. Geek terimiyle BioMech olan bu robotlar; pilotun, robotun omurilik kısmındaki bir kapsüle girip, iki tarafın sinir sistemleri birbirine bağlandıktan sonra vücudunun bir uzantısıymış gibi kontrol ediliyor. Ana karakterimizin 14 yaşında olması burada önemli, çünkü bu robotları sadece 14 yaşındaki bazı özel çocuklar pilotluk yapabiliyor. Eva Unit-01 adlı robotla neredeyse mükemmel eşleşen Shinji Ikari, fikrini bile belirtemeden, hiçbir eğitim bile alamadan, ilk kez gördüğü bir robota bindirilip, o anda bulundukları, yer altındaki bilim merkezine saldırmaya gelen bir Angel ile yeryüzüne savaşmaya gönderiliyor. Ve Shinji’nin hayatı tamamen değişiyor.

Sıradan bir robot animesi gibi değil mi? Ama işler hiç beklenildiği gibi gitmiyor. Yukarıda anlattıklarım sizde bir kaç soru uyandırmış olabilir. Bu robotlar niye yapıldı? Angel ne? Niye bize saldırıyorlar? Niye Shinji ve niye 14 yaşındaki çocuklar?

Bu tür bir sürü soru oluşturduktan sonra anime ilerledikçe soruların cevaplarını almaya başlıyorsunuz. Ama cevaplanan her soru size daha çok soru oluşturuyor. Bir türlü olayların arkasında ne dönüyor anlamaya çalışıyorsunuz. Sürekli neler oluyor diyorsunuz. Bunu diyen tek siz değilsiniz. Karakterlerimiz de diyor. Sorguluyor, merak ediyor. Ama bir cevap alınamıyor ta ki en son olaya gelene kadar.

Depresyon ve Aşk

Bu olaylar bazılarına ilginç, bazılarına ise saçma gelebilir. Ama bu anime çok ilginç derin hikayesiyle ya da dövüş sahneleriyle ünlü olmadı. Verdiği derin mesaj ve karakterleriyle ünlü oldu. Bu zamana kadar inilmemiş derinliklere inip kendinizi sorgulatıyor size. Kişiliğinizi sorguluyorsunuz. İnsanları sorguluyorsunuz. Düşünüyorsunuz. İzledikten sonra değiştiğinizi hissediyorsunuz. Aklınızda artık bir mesaj var ve bu mesajı daima uygulayacaksınız.

Nasıl yapabildi ama bunu peki?

Bu anime yapım aşamasındayken yapımcı Hideaki Anno ağır bir depresyona giriyor. İnsanların normal bir kafayla düşünemeyeceği şeyleri düşünüyor. Üzülüyor. Kendine çok değerli cevaplar buluyor ve bu cevapları insanlara anlatmak istiyor. Ama o zaman içinde kullanılan hiçbir hikaye anlatım şekliyle yapamaz. Bu yüzden kendi karakter tiplemelerini oluşturuyor. Asabi Asuka’dan sessiz Rei’ye çeşitli kişilikli karakterlerimiz şu an izlediğimiz animelerdeki karakter tiplemelerinin neredeyse hepsinin atasıdır. Ama bu kadar büyük bir anime’nin sıkıntıları da var.

Hatalı Başyapıt

Başlığın ismi saçma gelebilir. Ama Evangelion ne kadar dediğim gibi kişilikleri çok güzel inceleyen ve bunu hikayesine çok iyi yedirebilen bir anime olsa da diğer çoğu yerden sıkıntıya giriyor. Evangelion’un yapıldığı zamanlarda anime trendi düşüşteydi ve bu yüzden stüdyoya verilen bütçe inanılmaz azdı. Bir çok animasyon tekrar kullanılıyor, bazı yerlerde durağan sahneler kullanılıyor, karakterlerin ağzını çizmemek için konuşurken ağızları kapatılıyor. Bunlara rağmen inanılmaz bir şekilde bunları gizlemeyi başarıp, hikayeye ve sinematografiye yedirebiliyorlar. Gözünüze batmıyor bile dikkatli incelemezseniz. Ama bütçe bir noktadan sonra bitiyor ve son 2 bölüm yetişmiyor. Bu yüzden karakterlerin iç dünyalarını anlatan 2 bölümle hikayeyi bitirmeye çalışıyorlar.

Bu ve bunun gibi çizimlerle bitirildi Evangelion.

Bu iki bölüm çoğu insanın kafasını karıştırıyor. Bu kadar iyi giderken niye bir anda hikaye kesildi? Önceki bölümün sonunda neler olacağı gösterilmişti çünkü. Ama onlara dair hiçbir şey göremedi izleyiciler. Animeyi yeniden canlandıran Evangelion bitememişti. Hayranlar delirdi ve sonunu istedi. Stüdyo bekleyin dedi ve hayranlar bekledi.

Kralın Dönüşü

Bir süre sonra stüdyodan bir açıklama geldi. Evangelion Death & Rebirth ve End of Evangelion adlı iki film geliyordu. İlk film, 1-24’üncü bölümleri özetleyecekti. End of Evangelion ise hikayeyi bitirecekti. Filmler çıktı ve bir sürü insan izlemeye gitti.

End of Evangelion, çıktığı gün ismini anime tarihine geçirdi. Bitirilebilecek en iyi şekilde biten Evangelion, izleyenlerin kalplerinde derin bir mesaj bırakarak bir çok insanın favorisi oldu. Hikayemizin sonunu öğrenebildik ve Evangelion yaptığını yapıp aklımızda yine bir soru bıraktı. Ama bıraktığı soru bizi mutlu edecek türden bir soruydu.

Ve Evangelion, anime endüstrisi için ilk dominoyu düşürdü.

Evangelion sayesinde şu an sevdiğimiz ve favorimiz çoğu animenin yolu açıldı. Franchise’lar yenilendi, yeni franchise’lar oluşturuldu. Tüm anime stüdyolarına bir ders verdi: When there’s a will, there’s a way. Tüm Japonya tekrar anime kültürüne atladı. Ve en komik bilgiyi en sona sakladım: Evangelion bir çocuk dizisiydi.

Netflix Yalanı

Netflix’te şu an olan Neon Genesis Evangelion ve End of Evangelion’u izlemenizi önermeden önce uyarılarım var.

Yukarıda belirttiğim sebeplerden ötürü Neon Genesis Evangelion’un 24. bölümünden sonra End of Evangelion’u izleyin, ondan sonra 25 ve 26’yı izleyin. Böylece aklınızda karışıklık olmaz.

Netflix’ten izlemek en kolay yol iken, Netflix versiyonumuzda önemli 3 tane sıkıntı var. Altyazıda çok saçma değişikliklere giden ve konuyu biçen Netflix, bir hayli uyan İngilizce seslendirmesini de değiştirerek orijinalliğini bozdu. Üstüne üstlük bölümle beraber sözleri değişen bölüm sonu şarkımız Fly me to the Moon’un lisansını almayarak serimizin güzelliğine önemli bir darbe indirdi. Bu yüzden bulabilirseniz Blu-Ray versiyonunu izleyin. Bulamazsanız da çok bir şey kaybetmezsiniz yine de izleyin.

Ve son kez, evinizde kalın!

Yorumlar