Ninja Scroll: Efsane Animenin Efsane Filmi!

Sanırım üç dört ay önceydi, televizyon serisi olarak tekrar izleyiciyle buluşturulan bir animenin, televizyon serisi hakkında konuşmuştuk. Gerçi sadece ben bir şeyler gevelemiştim, neyse. Efendim, bahsi geçen bu animenin klasikler arasında anılmasına neden olan filmi hakkında kelimeleri sıralayacağım.

Ninja Scoll, 1993 yılında izleyiciyle buluşan bir anime. Hemen şunu da belirteyim ki; vitamini kaçmasın: Sadece 2003 yılında yayınlanan on üç bölümlük versiyonunu izleyenler çok şey kaçırdılar. Yönetmen koltuğunda işinin ehli bir isim var. Yoshiaki Kawajiri, ki kendisini Vampir Hunter D: Bloodlust filminden tanıyoruz. Giriş ve tanıtım kısımlarını hallettikten sonra gelelim asıl mezvuya.

Köyün birinde birdenbire ortaya çıkan bir salgın hastalık neredeyse tüm köy halkını etkilemekte, hayvanlardan insanlara kadar ölümler sürekli artmaktadır. Bölgenin lordu (belediye başkanı gibi) olan zat; bu hastalığın sebeplerinin araştırılması için yetenekli ninjalardan oluşan bir ekibi hadiseyi araştırmak üzere köye gönderir.

ninjaScroll1

Gecenin bir vakti ormanlık araziden köye ulaşmaya çalışan ninjalar saldırıya uğrar ve sadece Kagero adında güzel bir hatun ninja paçayı kurtarır gibi olur. Saldırının etkisi ile bayılan hanımcığımız, başının daha büyük bir belaya girmiş olduğunu görür. Bu esnada şans eseri midir artık nedir bilinmez, orada olan Jubei Kibagami adıyla nam salmış, avare bir ninja tarafından kurtarılır. Kızı kurtarır kurtarmasına ama bu sefer kendi başını derde sokmaktan geri kalmaz. Vücudunun -neredeyse- her bir noktasını taşa dönüştürme gibi bir yeteneğe sahip olan hasımını zor da olsa yenen Jubei, kendisini izleyen ihtiyar hükumet casusu Dakuan ile işbirliği yapmak zorunda kalır ve bu sayede ülkeyi derinden sarsacak büyük bir komplo hakkında bilgi sahibi olur.

Jubei’nin yendiği taş adam, Kara Shogun adındaki Toyotomi klanının emrinde çalışan Kimon’un Sekiz Şeytanından biridir. Kara Shogun’un amacı Tokugawa klanının mevcut hakimiyetine son vermek, ülke yönetimini ele geçirmektir. Bu planı hayata geçirebilmek için, stratejik olarak önemli bir konumda olan köyün bir nevi kontrolünü ele geçirebilmek adına, bu sekiz şeytan ile anlaşma yapar. Sekizinin de birbirinden korkunç teknikleri vardır ve adamımız Jubei’nin işi hiç de kolay değildir. Neyse ki; bu yolculukta kafası kıyak ihtiyar Dakuan ve hayatını kurtardığı Kagero abla onu yalnız bırakmaz.

ninjaScroll2

İlk başlarda sürekli kedi köpek gibi dalaşan ikili, zaman geçtikçe -tahmin edileceği gibi- birbirlerine aşık olurlar (kız güzel, adam yakışıklı, olacaklar tabi). Mücadelelerinin en başından oldukça zorlu olması yetmezmiş gibi, bir de cehennemden gelen eski bir düşman işleri daha da zorlaştırmak için sahne almaktan çekinmez.

Gösterildiği tarihten bu yana Jubei Kibagami gibi efsane bir karakteri bünyesinde barındıran film, kendisinden 10 yıl sonra çekilen televizyon serisinden daha çok seviliyor, ki bunda haklı da. Klasik anime filmleri arasında yer almaya devam eden filmin -klişe ama olsun yine de söyleyeceğim- Amerika’da Japonya’ya oranla daha popüler olduğu söylenmektedir. Bu arada; filmde bazı sahneler (bence bir sorun yok) sansürlendiği için filmin iki farklı versiyonu var, benden söylemesi.

Ninja scroll şimdiki animelerle görsel anlamında pek tabi yarışamayacaktır, ama karakter ve senaryo bakımından birçoğundan çok daha başarılıdır.

Yorumlar