Rol Yapma Oyunu Dosyaları – Ninja Burger: The RPG – 2nd Edition

“AAA Service: Anyone, Anytime, Anywhere!”

Ninja Burger, dünyanın tek fast food dağıtımı yapan ninja oyunudur. Michael Fiegel tarafından, 2006 yılında piyasaya sürülen bu çılgın oyun PDQ sistemini kullanan, basit ve eğlenceli bir oyun. Oyunda, Ninja Burger adı verilen bir fast food dükkanında çalışanları oynuyorsunuz. Fakat isminden de anlayacağınız üzere, siz bir Ninjasınız! Ve göreviniz, dükkanınızdaki işleri aksatmadan yerine getirmek…

Biraz önce dükkanınızdaki görevleri başarıyla yerine getirmekten bahsetmiştim. Bu görevler, genel görevlerin dışında, bir de her oyuncunun kendine has görevlerinden oluşuyor. Örneğin, farklı sistemlerdeki “Sınıf” mantığına benzer “Görev” mantığı mevcut Ninja Burger’da. Yani oyuncuların her biri, bu Fast Food dükkanında kendine bir rol ediniyor. Oyunculardan biri teslimat işi ile uğraşırken, bir diğeri şeflik yapıyor. Bu görevler şu şekilde; Ninja Deliverator, Ninja Chief, Ninja Navigator, Ninja Spotter ve Ninja Dispatcher.

ninja-burger-1

Ninja Burger kitabınızı elinize aldığınızda, dikkatinizi çeken ilk şey her bölümün altında ninjalarla ilgili çeşitli filmler ya da kitaplardan alınan alıntılar olacaktır. Bu alıntılar, genelde bölümün içeriğine uygun olarak seçilmiş. Ayrıca, bu alıntılara ek olarak, hazırlayacağınız oyunda ya da canlandıracağınız karakterlere örnek olabilecek filmler, kitaplar ya da çizgi filmlerden de birçok örnek verilmiş. Bunu diğer birçok sistem kitabında göremezsiniz, bu arada bu konuyla ilgili Kahramangiller’de bir yazı, hatta yazı dizisi hazırlamayı düşünüyorum.

Bu arada, seçilen görev yerlerine ek olarak Ninja Burger’ın en büyük farklarından biri de şu; Oyun Yöneticisi de, oyun partisinde bir oyuncu! Evet, Dispatcher adı verilen oyun yöneticisi, oyun içerisinde çeşitli restoranlarda olduğu gibi dışarıya gidecek siparişleri alan bir nevi sekreter görevini üstleniyor. Böylece, Oyun Yöneticisi de oyunun içine daha rahat dahil olmuş oluyor .

Tüm bu ilham kaynaklarını özümseyip kendinizi oynamaya hazır hissettiğinizde, karakter hazırlamaya başlıyorsunuz. Karakter kağıtları oldukça sade ve vermeniz gereken bilgiler de bir o kadar az. Kısacası, çok kısa bir sürede kolayca karakterinizi hazırlayabiliyorsunuz. Elbette, belirtmeniz gerekenler arasında sıkıntı çekeceğiniz noktalarda olabilir. Ninja Burger, bu sıkıntıyı gidermek için hazır listelerden, atacağınız zarlarla size yardımcı oluyor. Bu kısımlar; İsim, Aile ismi, Klan ismi gibi bölümler. Malumunuz isim bulmak genelde her oyunda sorun teşkil eder.

ninja-burger-3

Strengths & Weakness

Bunun dışında hazırlayacaklarınız, tamamen size bağlı. Seçtiğiniz görev yerine göre, kendinize farklı özellikler alıyorsunuz ve bunu oyunlarınıza yansıtıyorsunuz. Bu özellikler, tıpkı avantaj ve dezavantaj durumlarında olduğu gibi belirleniyor ve bunlara; Strengths & Weakness adı veriliyor. Diğer sistemlere göre, Ninja Burger özellik puanlama yerine, rütbelemeyi tercih etmekte. Yani, karakterinizin özellikleri artış gösteren puanlardan ziyade, rütbelere dayanıyor. Bu özellikler; Zayıf -2, Ortalama 0, İyi +2, Uzman +4 ve Üstad +6 olarak rütbelendiriliyor.

Bu rütbeleri seçeceğiniz Quality ve Weakness’larda kullanıyorsunuz. Örneğin, Bill’in değerlerini göz önünde bulundurursak, özellikleri şu şekildedir: Master [+6] Ninja; Good [+2] Death Touch; Poor [-2] Tolerance for Dishonor; Element: Shadow. Yani, Bill ninjalık gerektiren işlerinde atacağı 2d6’lık zara +6 ekleyecek veya Onursuz davranışlar sergilendiğinde zarlarına -2 alacaktır. Sistemimiz basitçe, bu şekilde işlemektedir ve neredeyse her oyuncunun karakter kağıdı bu kadar temizdir.

Diğer oyunların aksine, Ninja Burger’ı farklı kılan yanlardan bir diğeri ise oyunda herhangi bir yönelim ya da kişinin ruh halini yansıtacak bir yan olmaması. Aslında, bu durum oyun içerisinde geçen; “Onur” kavramı ile çözülmüş durumda. Eğer Onur’lu bir ninjaysanız, yaptığınız hareketlerin de onurlu olması gerekir. Ve bazen geciken bir sipariş, Seppuku’yu gerektirebilir.

Bu yazı, "Rol Yapma Oyunu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar