Tolkien Filmlerini Ölümsüzleştirmek Adına; Hobbit Figürleri!

Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi temalı ürünler üreten bir kaç firma var. Ancak Sideshow ve Weta firmaları, bu alanı etkileri altına almış vaziyetteler. Bir dönemler, çalışmalarını Sideshow’un desteğiyle yürüten Weta firması, günümüzde Hobbit serisine ait figürleri tek başına üretmekte.

Yeni Zelanda’da  filmler için görsel efekt, kılıç ,bıçak tarzı replika üretimi, makyaj ve kostüm tasarımı konularında hizmet vermek için, aralarında bu filmlerin yönetmeni Peter Jackson’ın da olduğu bir grup tarafından kurulan Weta, son yıllarda figür sektöründe de söz sahibi olma konumuna geldi.

Yüzüklerin Efendisi: Kralın dönüşü filminde makyaj ve kostüm tasarımlarında Oscar kazanan Weta, figürlerini polystone materyalle, direk olarak dijital film tasarımlarından istifade ederek dizayn ediyor. Figürler genelde sınırlı üretim oluyor. Bu iki filmin action figürlerini ve bir kısım replikalarının üretimini ise; başka firmalar yapıyor. Ancak Weta, replika üretimini tamamen başka firmalara bırakmış değil. Weta firması bir çok önemli film için kostüm, konsept dizaynı yapmış, replika üetmiş ve bu asli misyonuna halen devam etmekte olan bir firma.

hobbit11

Sadece Lotr ve Hobbit serileri değil; King Kong, Avatar, The Amazing Spider-man 2 , District-9, Godzilla, Hellboy  gibi bir çok film Weta imzası taşıyor. Özel efekt ve tasarımdaki mütevazi bir başlangıçtan, dünyanın sayılı firmaları arasına girmeyi başaran Weta’nın 1/6 ölçek hobbit serisi başarılı tasarımıyla dikkat çekiyor.

Şüphesiz tüm figür severleri tatmin etmeyi başaramamış olsa da, fotoğraflardan gördüğünüz üzere, pas geçilecekse bile üzerinde iyice düşündürten figürler üretilmiş ve buna devam ediliyor. Firma; life-size karakter heykelleri de yapmakta. Tahmin edileceği gibi ölçek büyüdükçe, işçilikteki detaylar daha da artmaktadır.

Detay ve diğer alanlardaki işçilik kalitesi deyince, belki de en başta gelen Cinemaquette firmasını bir kenara bırakacak olursak eğer; Weta’nın heykel tasarımı ve boyamada başarısız olduğunu söyleyemeceğim. Ancak;  koleksiyonerlerin daha da iyisini beklemesi mevcut ürünlere, haksızlık edilmeyecek ölçüde kabul edilebilir tabii ki. Weta aynı zamanda, Yeni Zelanda’nın Peter Jackson’la birlikte Hollywood’ta temsilciliğini yapmaya devam etmektedir.

hobbit2

Elbette, Weta dışında hobbit figürleri üreten başka firmalar da mevcut. Var olan bu figür ve replika işlerinin her ne kadar ağababası Weta firması olsa da, diğer firmalar da (örneğin; Sideshow, Neca, United Cutlery, Noble gibi) Hobbit ve Yüzüklerin Efendisine dair bir takım ürünler üretiyorlar.

Şu anda figür anlamında Weta’nın ciddi ağırlığı var. Replikada ise Weta’ya eşlik eden United Cutlery ve Noble firmaları mevcut. Neca firması ise her zamanki gibi, daha çok action figür üretmeye odaklanmış durumda. Burada saydıklarımız, en dikkat çekici çalışmaları sunan firmalar. Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi konseptli çalışmalar yapan ve  yapmaya başlamış başka firmalar da var.

Gel gelelim Hobbit Figürlerine

Weta’nın üretmiş olduğu bu figürler, tamamen filmlerdeki sahnelerden alınmış, Diorama olmasa dahi, üretilen figürler bir araya getirildiği takdirde, filmlerdeki sahneleri aratmayacak düzeyde bir duruş sergiliyor bizlere.

Örneğin; film anlamında “Hobbit” ten bahsedecek olursak; izleyen herkes, yemek sahneleri dışında pek de göz önünde bulunmayan Bombur karakterini, kalabalık cüce güruhu içinde fark etmemiş olabilir. Ama yine de; Kuyutorman’dan nehir yolu ile kaçış sahnesinde unutulmaz bir rol oynuyordu Bombur. Etrafını zırh misali kaplayan fıçı ile düşmanlarına saldırırken, eminim ki hepimiz gülmüşüzdür. Bunu farkeden firmalar, Bombur’un normal figürlerinin yanı sıra, baş kahramanımız Bilbo ile birlikte bir de Bombur’un fıçı içindeki figürünü üretmişler.

hobbit3

Bunun dışında, serideki kötü adamların başını çeken “Kirletici Azog” karakteri, Hobbit figürleri arasında oldukça revaçta. Özellikle, kahramanlarımızı Warg’ı ile kovaladığı sahnedeki duruşu, birebir olarak figürleştirilmiş halde. Her ne kadar hobbit severler olarak Orkları sevmesek de, Azog karakteri o kadar güzel figürleştirilmiş ki, insanın alıp evinde sergileyesi geliyor.

Elbette, unutulmayan Gollum/Smeagol, Thranduil ve göz kamaştıran Tauriel ve olmazsa olmazımız Gandalf ile birlikte, Yüzüklerin Efendisi evrenine hobbit ile katılan Radagast’ın figürlerini bulmak da mümkün.

Hobbit belki de, Tolkien’in yarattığı bu harika evrendeki son film serisi olmayacak ama yine de, bu sahneleri ölümsüzleştirmek ve her baktığınızda yeniden hatırlamak isterseniz; Bir kaç hobbit figürünü; masanızda ya da raflarınızda görmek isteyebilirsiniz.

Konuk Yazar: Leprikon Figür

Yorumlar