Rol Yapma Oyunu Dosyaları – The One Ring: Adventures Over the Edge of the Wild

Orta Dünya’da Kardeşlik ve Macera!

Her ne kadar modern fantezi edebiyatının ve masaüstü rol yapma oyunlarının temelini teşkil etse de, Tolkien’in Orta Dünya’sında rahatlıkla kullanabileceğimiz çok fazla sistem yoktu. Ta ki 2011’e kadar. “The One Ring” işte tam da bu açığı kapatan bir sistem. Kurulum olarak “Hobbit” sonrası ve “Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi” arasında geçen bu oyunda, oyuncular Beş Ordular Savaşı’ndan sonraki dönemi canlandırıyor.

Hikaye anlatıcısının “Loremaster” adını kullandığı The One Ring’de, oyuncular tarafından canlandırılacak senaryo, temelde iki kısımda inceleniyor. Birinci kısım olan “Macera Bölümü” (Adventuring Phase) oyuncuların toplanıp kendilerine görev belirledikleri işi yapmalarını ve bir sonraki kısımda karşılaşacaklarının temellerini atmalarını baz alıyor. Oyunun ikinci kısmı ise “Kardeşlik Bölümü” (Fellowship Phase) adı altında oynanıyor. Maceradan dönen grubun yaşadıklarının kurallara bağlı olarak sonuca bağlandığı, genelde narativ/anlatıma bağlı bir şekilde Loremaster/Hikaye Anlatıcı’nın gözetiminde sonlandırıldığı kısım da oyunun genelde son bölümünü oluşturuyor. Daha iyi anlaşılabilmesi için kısaca örnekleyecek olursak; Hobbit hikayesinde Gandalf önderliğinde toplanan cüceler ve Bilbo’nun Shire’dan ayrılıp vahşi doğada geçirdikleri günler Adventuring Phase’i; Elrond’un evi Rivendell’e geldiklerinde yaşadıkları ise Fellowship Phase’i oluşturuyor. Oyunun genelinde “Macera Bölümü” birkaç oturum sürse de “Kardeşlik Bölümü” az çok tahmin edilebileceği üzere, kısa sürüyor.

one-ring-1

Tanıdık İsimler, Yeni Kültürler

The One Ring’de oyuncuların karakterlerini yaratırken kullanabileceği ırklar ise altı tane. “Kuzeyin Özgür Kavimleri” denilen bu ırklar ise Bardings (Bardsoylular), Beornings (Beornsoylular), Dwarves of Lonely Mountains (Yalnız Dağ’ın Cüceleri), Elves of Mirkwood (Kuytu Orman’ın Elfleri), Hobbits of Shire (Shire’ın Hobbitleri) ve son olarak Woodmen of Wilderland (Yabanellerin Orman Adamları). Bu kısa yazıda, temelde elf, cüce, insan ve hobbit diyerek geçiştirebileceğimiz dört ırkın yanısıra; Tolkien külliyatına hakim olanların tanıdığı; fakat bu konuda pek de yetkin olmayanların ise bilmemesinin normal olduğu iki karakterin soyundan gelen toplulukları  tanıtmayı şimdilik yeterli ve uygun görüyorum.

Bardings, Hobbit’in sonunda, Dale’e ve Göl İnsanları’na zulmeden Smaug’u öldüren ve sonunda kahramanlığının karşılığını kral olarak alan Bard’ın izinden gidenlere verilen ad. Aslında kuzeyli insanlardan (Men of the North) farklı değiller; fakat kurdukları yeni şehirle özgün bir kültüre sahip oldukları için, kuzeyin diğer insanlarından ayrılıyorlar. Bardsoylular, yıllarca Smaug’un dehşetinde, korkuyla bir nevi burun buruna yaşadıkları için, oyun mekaniğinde “korku” etkilerine karşı dayanıklılığa sahipler.

one-ring-2

Beornings ise, gücüyle yaşadığı bölgede herkesin saygısını kazanmış Beorn’un, Beş Ordular Savaşı’ndan sonra bir lider olarak sahneye çıkmasıyla onun peşinden gidenleri tanımlıyor. Gözü kara, korkusuz, kuzeyin dağ ve ormanlarını kendine yurt edinmiş bu kimseler ise, oyun mekaniğine göre savaş sırasında dikkatlerini dağıtan birçok etkiye karşı bağışıklık sahibi.

Ayrıca belirtmekte fayda var ki, biz bu yazıda her ne kadar ırk diye bahsetmiş olsak da, oynanılabilir karakterlerin yaratılmasında kullanılan toplulukları tanımlarken, sistem içerisinde “Heroic Culture” ismi kullanılıyor.

Bu yazı, "Rol Yapma Oyunu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar