Rol Yapma Oyunu Dosyaları – Dark Heresy

“Yüz asırdan fazla bir süredir İmparatorumuz, İnsalığın Babası ve Kurtarıcısı, Dünya’ daki Altın Taht’ında hareketsizce oturuyor. O ki tüm eski tanrıların iradesiyle milyonlarca dünyanın efendisi, sayılamayacak kadar çok askeri olan orduların başkomutanıdır. Teknoloji’ nin Karanlık Çağı’ndan kalan andaçların gücüyle, biz ölümlülere çürümüş bir ceset gibi görünse de hayatta olandır O… Acı çekiyor olsa da… O, Imperium’ un hem yaşayan hem yaşamayan efendisi.. O hala orada oturabilsin ve sırf iradesiyle bizi koruyup gözetebilsin diye her gün bin ruhun feda edilmesi gereken yüce varlık… O ki, bu sayede asla ölmeyen…

Evet mümin kardeşlerim, İmparator’umuz, ölümsüz varlığıyla tebaası uğruna fedakarlığına, bizler için nöbet tutmaya devam etmektedir. Bugün güçlü donanmalarımız dört bir yanını iblislerin istila ettiği, gerçekliğin yırtıldığı, Warp’ un alemimize taştığı bu galaksinin soğuk boşluğunda hala Astronomican’larımızın rehberliğinde güvenle yol alabiliyorsa, bu Efendimiz’ in bükülmez iradesiyle bir deniz feneri misali Warp’ ta hala yol gösterici olarak varolması sayesindedir.

O’nun orduları, sadece O’ na duyulan iman ve O’nun adının zikredilmesiyle sayısız savaştan muzaffer ayrılabilmektedir. Adeptus Astartes, yani Space Marines, bio-mühendislik harikası süper askerler, onun en büyük savaşçıları, ve onun bir parçası olan kahramanlar; İmparatorluk Muhafızları; İmparatorluk’un savunması için galaksinin dört bir yanından göreve koşan yurttaşlar, ayrıca sayısız gezegenin savunma kuvvetleri; bir yanda her daim gözeten, her daim uyanık Engizisyon… ve Adeptus Mehanicus’ un mübarek Tech-Rahipleri… Sayabileceğimiz sadece birkaçıdır.

dark-heresy-1

Bütün kudretlerine, imanın güçlendirdiği yüreklerine ve sayılarına rağmen galaksinin her yerinde insanlığı yok etmek için her daim saldıran, her daim bastıran, her daim ihanet ve hıyanette bulunan uzaylılar, kafirler, mutantlar… ve çok daha kötülerine karşı müdafaa hattımız ucu ucuna dayanmaktadır.”

(..Kitaba sonradan eklendiği belli bir karalama…)

“Gözünüzü açın!.. Imperium ölüyor ve  milyarlar arasında önemsiz bir kum tanesi olmaya o kadar alışkın ve o kadar memnunsunuz ki bunu görmüyorsunuz bile… Galaksiye şimdiye dek görülmemiş bir zalimlik ve kan dökme arzusu hakim… Teknolojinin ve bilimin gücünü unutun… Onların pek çoğu yitip gitti… Bir daha da bulunmadı ve hatırlanmadı.. İlerleme, gelişme ve anlayışa dair verilen sözleri unutun… Çünkü bu uzak ve kapkara gelecekte, sadece savaş var. Yıldızlar arasında vaadedildiği gibi bir barış yok… Sadece kurbanlık koyun gibi olan bizlerin boğazlanması, vahşet, katliam ve daima daha çok…daha çok kan… Tüm galakside yankılanan, kana susamış tanrıların kahkahaları…

Size söylenen her şey bir yalan..!”

(Sahte Peygamber Gaius İsyanı’nın bastırılmasından sonra bir kafir üzerinde bulunan tahrif edilip kirletilmiş bir Doktrin Öğreti Kitabı’ ndan… Engizitör Septimus’ a incelemeye sunulmasının hemen ardından imha emri verilmiştir.)

dark-heresy-2

Tirad

Dark Heresy rol yapma oyunu, ilginizi birkaç sebepten dolayı çekmiş olabilir: Ya zaten Warhammer 40K arka planının, romanlarının, masaüstü strateji oyununun, kelimenin tam manasıyla “hastasısınızdır”, ya da bu karamsar fantezi dünyasının bir yerlerde tanıtımını okumuş, ardından internet benzeri ortamlarda araştırmasını yapmış ve zengin arka planının ve mihenk taşı unsurlarının pek çok eserden ilham aldığını (Örneğin Dune Serisi) ve unsurlarının pek çok esere de ilham verdiğini (Örneğin ahir zamanın popüler bilgisayar RPG’si Dragon Age) öğrenmişsinizdir ve sonuçta bu evren içinizde bir şeyleri kıpırdatmıştır. Üçüncü bir ihtimal olarak hayatta kalma mücadelesinde hem mekanik hem arka plan olarak zoru, hem de bayağı zoru sevmektesinizdir.

Dark Heresy bu şartların hepsini karşılıyor… Fazlasıyla…

Warhammer 40K evreninin arka planı kalın kitaplardan pek çoğunu dolduracak kadar zengindir. Bu konuda araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Sadece masaüstü stratejisindeki Codex adı verilen ordu kitapları dahi bir romandan öğrenebileceğiniz kadar çok bilgi sunar (Ne tesadüf ki, sitemizde de bu konu hakkında azımsanmayacak miktarda bilgi mevcut).

Bu yazı, "Rol Yapma Oyunu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar