Gotham: Bir Polisin Sınırları!

Bu yazı, Gotham izleyen ve bu konuda tartışmak isteyenler içindir. Eğer diziyi güncel olarak takip etmiyorsanız (yazı, 1. sezon 9. bölüme kadar olan olayları ele alıyor) devamını okumayın.

Uzun uzadıya derdimi anlatmayacağım. Basitçe, Gotham dizisinde dedektif Gordon’ın karşılaştığı rakiplerle ilgili yorumlarda bulunacağım.

Bu bölüme kadar Gordon’ın karşısına çıkan rakipler, dikkat ettiyseniz, Batman’ın karşısına çıkan rakiplerin küçük versiyonları. Venom’un önceki halini icad etmiş olan vatandaş, Penguen’in gençliği, henüz savaşmaya başlamamış Falcone ve Maroni, Batman’e göre amatör kalacak kanunsuzlar vb…

gordon1Kanunsuzlara karşı Gordon’ın tutumunu da gördük dizide. Kesinlikle kabul etmiyor ve kanuna güveniyor. Batman geldiğinde ise, bunlardan bıkmış ve yardıma ihtiyacı olan bir adam olacak Gordon. Batman, ahlaki uçurumun kenarına geldiği zamanlar “kendini kaybetme”den öte diyecek ve yapacak bir şeyi kalmamış bir adam olacak. En azından klasik Gordon böyle bir adam. Her ne kadar çok cesur, son derece savaşçı bir karakter olsa da, o bir yorgun savaşçı. Suç ve yozlaşma denizinde çırpınmaktan bıkmış bir adam. Bu yüzden Batman bu adam için bir can kurtaran gibi görünmeli. Bu nasıl olacak?

Nasıl olacağını, dizide Penguen’in yaptığı oyundan anlayabiliyoruz. Sanırım 6. bölümdü. Penguen’in o zamana kadar planladığı şeyler ortaya çıktığında bunu normal vatandaşın, hele ki Gordon gibi kalın kafa bir polisin alt edemeyeceği; “mastermind” denen ayarda bir olay olduğunu düşündüm.

gordon2Aynı şekilde Viper meselesinde de, adamı öldürmeden durduramadıklarında, bu işin yarım yamalak çalışan bir polis örgütünden fazlası tarafından yapılması gerektiği fikri oluştu. Dizi, şehrin hastalıklı ve manyak olduğu izlenimini veriyor ve bunun özellikle Gordon’a etkilerini daha iyi işlemeye başlaması lazım. Böylece birkaç sezon içinde Batman’le işbirliği yapan Gordon’ı görebiliriz. Şu anki hali ise Batman “lank” diye karşısına çıksa, “Teslim ol!” diye bağırır.

Şimdilik yorumlarım bu kadar. Fikirlerinizi bekliyorum.

Yorumlar