Scream Queens: Modern Bir Slasher Güzellemesi

1970 ve özellikle 1980’li yıllarda “slasher” filmleri tam anlamıyla bir fenomendi. Halloween, Friday the 13th ve A Nightmare on Elm Street o yıllara ait verebileceğim en iyi örneklerden sadece birkaçı. Günümüzdeyse slasher veya bir alt türü olan ”Teen Slasher” (Gençlerin katledildiği, genellikle ilk ölenin seksi sarışın ve sporcu erkek olduğu filmler) hala devam etmekte. O dönemlerde çıkan filmlerin yeniden çevrimleri veya devam filmlerinin yanında ek olarak, 90’lar ve 2000’li yıllarda da özgün işleri sinema perdesinde gördük.  Scream ve Final Destination serisi gibi. TV dünyasında ise bu türe selam çakan yeni bir seri başladı. Scream Queens! İlk bölümü 22 Eylül 2015 tarihinde Amerikan kanalı FOX da yayınlanan dizi tam anlamıyla modern bir slasher güzellemesi. 80’li yılların kült gençlik filmlerinden Heathers ve 2000’li yılların en iyi komedi/gençlik filmlerinden Mean Girls birleşmiş ve ortaya leziz bir katliam çıkmış.

rs_1024x634-151110184341-1024x634.scream-queens-mommie-dearest.lp.111015

Altıncı sezonuyla ekranlara veda eden Glee ve günümüzde devam eden American Horror Story adlı dizilerin yaratıcıları Ryan Murphy, Ian Brennan ve Brad Falchuk ortaklığında ekrana gelen Scream Queens’in baş rollerinde Emma Roberts (American Horror Story), Lea Michele (Glee) ve Jamie Lee Curtis yer alıyor. Hikaye, Wallace Üniversitesindeki bir kız topluluğu olan Kappa Kappa Tau’da (KKT) yıllar önce bir üyenin doğum yapması ve ardından ölmesiyle başlıyor. Günümüzdeyse aynı topluluğun yeni üyelerini birer birer katleden The Red Devil baş gösteriyor. İşlenen seri cinayetler ve kim olduğu bilinmeyen çocuğun bağlantısını araştırmak ise okulun yeni öğrencisi Grace Gardner tarafından üstleniliyor. Kappa Kappa Tau üniversitenin en gözde ama en acımasız topluluğu. Chanel Oberlin (Emma Roberts) liderliğinde ve etrafındaki “Minionlar” (Köleler) ile işleyen grupta üyelerin bir ismi yok. Kendileri kıdemlerine göre Chanel Number 1, Number 2 ve Number 3 gibi isimler almış. Her biri Chanel Oberlin için kıyafet seçiyor, insanları aşağılıyor ve okulun gözdesi oluyorlar. Bu isimlendirme ve liderlik konumuysa elbette Heathers’a bir gönderme. Heathers filminde de karakterler Heather 1,2,3 şeklinde birer köle idi. Dizinin bir Teen Slasher güzellemesi olduğunu söylemiştim. The Red Devil’ın işlediği o kadar çok cinayet var ki neredeyse her bölüm bir genç karaktere veda ediyoruz. Elbette bu vedalarımız bir Game of Thrones epikliğinde olmuyor. Aynı zamanda bir kara mizah örneği de olan Scream Queens, ölümleri ile sizleri güldürebiliyor.

Nedir Bu Scream Queen?

Dizide katledilen/saldırıya uğrayan genç kızlar durmadan çığlık atıyor. Neredeyse her bölüm çığlık sesleri duyduğumuz diziyle ilgili Emma Roberts şöyle bir açıklama yapmıştı ”Esasında dizide hiç bağırmıyoruz. Daha önceden çığlıklarımız kayıt edilmişti. Bizler dizide çığlık atmamız gereken yerlerde sadece “playback” yapıyoruz ve kayıt edilen seslerimiz montaj odasında ekleniyor” Peki dizinin adı neden Scream Queens? Esasında bu da bir gönderme. Klasikleşmiş korku filmlerinde çığlık atan kadınlara Scream Queen denilirdi. Heather Langenkamp (A Nightmare on Elm Street), Barbara Crampton (From Beyond), Linda Blair (The Exorcist) ve dizinin baş rollerinden Jamie Lee Curtis (Halloween) birer Scream Queen idi. Evet, dizi sadece adıyla o dönemdeki kadınları günümüz kızlarına işlemiyor, ayrıca en efsane çığlık kraliçesini de içinde barındırıyor. Curtis, Kappa Kappa Tau topluluğundan nefret eden ve onları dağıtmaya çalışan, üniversitenin dekanı Cathy Munsch rolünü üstleniyor.

scream-queens-mktg-hed-2015

Dizinin diğer kızları ise en az baş roller kadar iyiler. 5 Numaralı Chanel rolündeki Abigail Breslin Zombieland filminde Emma Stone’un yanındaki o küçük kızdı, bilmem hatırladınız mı? Scream Queens’in en güzel sürprizi ise 3 Numaralı Chanel rolündeki Billie Lourd. İsim size tanıdık gelmediyse kendisinin Star Wars filmlerinin Leia’sı Carrie Fisher’ın kızı olduğunu söyleyebilirim. Ama durun daha bitmedi! Meğerse Lourd, The Force Awakens’da Lieutenant Connix adlı karakteri canlandırmış ve 8. Star Wars filminde de rol alacakmış! Lourd’un deyimiyle Scream Queens kötü kızların Teksas Katliamı ile tanışması.

Yorumlar