Scream Queens: Modern Bir Slasher Güzellemesi

Scream Queens, Kahramangiller üzerinde de incelediğimiz ”Strangers Things” gibi içerisinde sayısız referans barındırıyor. Tıpkı Strangers Things gibi bir 80’ler saygı duruşu olan yapımda farklı türdeki filmlerden birçok gönderme bulmak mümkün. Çoğunu kara mizah ve bazı yerlerde sulu Amerikan komedisiyle işleyen yapımda bir John Hughes klasiği olan Sixteen Candles ve klasikleşmiş dans filmi Footloose a kadar uzanan referanslar mevcut. Benim radarıma takılanlar ise şu şekilde:

Yazının bundan sonrası ağır SPOILER içeriyor!

 • Mean Girls: Dizinin 4 tane popüler kız ile başlaması, hepsinin 1 lidere itaat edip pembeler içinde dolaşması elbette Mean Girls ruhuna çok uygun. Ayrıca Chanel Oberlin bir anlamda Regina George tiplemesi sunuyor.
 • Heathers: Yazıda zaten bahsetmiştim, karakterlerin numaralar ile isimlendirilmesi Heathers’a gönderme. Ayrıca dizide yer alan ”yeni üyelerin kafalarını gömme” geleneği Heathers’dan birebir alınmış bir sahnedir.
 • A Nightmare on Elm Street: Dizinin jeneriğinde küvette gözüken Chanel 5’a bacaklarının arasından The Red Devil saldırır. Filmdeki sahneyi hatırladınız mı bakalım?
 • Matrix: Tuhaf ama dizide bir Matrix göndermesi de var. Korku hikayelerinin anlatıldığı bölümde polis şefi Denise Hemphill’e 2 tane ölüm seçeneği sunulur. Kırmızı tuvalet kağıdı mı yoksa mavi olan mı? Hap meselesine gönderme yani.
 • The Silence of the Lambs: The Red Devil sığınağına giren polise gece görüş gözlüğü ile saldırır. Ayrıca sığınağındaki bir tutsağı canlı bir şekilde çukurun içine hapseder.
 • The Shining: Filmdeki kült labirent dizinin bir bölümünde Chanel Oberlin tarafından Cadılar Bayramına özel olarak yaptırılır.
 • Psycho: Dekan Munsch duş alırken The Red Devil’ın saldırısına uğrar. Munsch daha sonra ”O filmi 50 kez gördüm” diyerek duş sahnesini taçlandırır.
 • Hellraiser: Çivi tabancası ile öldürülen Roger’ın kafası Hellraiser ile benzer hale gelir.
 • The Texas Chainsaw Massacre: Dizinin üçüncü bölümünün adı Chainsaw’dır. Ayrıca The Red Devil bazı anlar kurbanlarını o meşhur elektrikli testere ile öldürür.
 • Rosemary’s Baby: 20 yıl önce doğan bebek ve The Red Devil ile ilgili araştırma yapan Chanel Oberlin katilin Feather olduğunu iddia eder. Feather’ın kısa saç kesimi kült korku filmindeki Rosemary’nin saçıyla neredeyse aynıdır. Rosemary filmde bir şeytan doğurmuştu.
 • Şarkılar: Dizide 80’ler şarkılarını sıklıkla duyuyoruz. You Keep Me Hangin On (Kim Wilde), I Know There’s Something Going On (Frida) ve Don’t You Forget About Me (Simple Minds) dizide duyduğumuz 80’ler şarkılarından bazıları.

fox_ScreamQueens_1AYD13_hulu

İkinci Sezona Dair Bildiklerimiz

İlk sezonu toplamda 13 bölümden oluşan dizinin 2. sezonu 20 Eylül 2016’da başlayacak. Çoğu karaktere veda ettiğimiz dizi en son Chanellerin akıl hastanesine yatması ve arkalarında bıraktığı soru işaretleri ile sonlanmıştı. İkinci sezonda ise Emma Roberts, Lea Michale ve Jamie Lee Curtis gibi kemik kadronun döneceğini biliyoruz. Ayrıca diziye eklenen bazı yeni isimlerde var. Twilight serisinin kurt adamı Taylor Launer ve John Stamos diziye dahil olan oyuncular. Kendileri, akıl hastanesindeki doktorlar olarak karşımıza çıkacak. Diziden yayınlanan ilk tanıtım videosu ise Chanel ekibinin güçlerini hastanede de devam ettireceğini gösteriyor. Tüm sezon akıl hastanesinde mi geçecek yoksa karakterler özgürlüklerine kavuşacaklar mı bilmiyorum, ama emin olduğum şey hastane içinde bolca kan akacağı yönünde.

Son olarak şunları söyleyebilirim. Scream Queens sizlere çok ciddi şeyler vaat etmiyor. Aksine, absürt ölümler ve o anların yanında bolca kahkaha sunuyor. Bazı anlarda feminist bir duruşta sergileyen yapımı her slasher hayranı mutlaka izlemeli. Korku klasiklerine göndermeleri ve kötücül kız tavırlarıyla oldukça eğlenceli bir ilk sezondu.

Yorumlar