X-Men Çizgi Film Dosyası

Çizgi romanlarının yayın hayatı 1963 yılından günümüze kadar uzanan X-Men için birçok farklı çizgi film uyarlaması yapılmıştır. Ancak bu yapımların bazılarından insanların haberdar olmadığını fark ettiğim için detaylı bir X-Men çizgi film dosyası hazırlamaya karar verdim. Atomun Çocukları’nın çizgi film formundaki maceraları hakkında yazılacak çok şey var. Ancak başlamadan önce, eğer X-Men hakkında temel bilgiler ya da ilginç anekdotlar okumak isterseniz tam size göre bir yazım var:

X-Men Hakkında İlginç Bilgiler

Bunun yanında eğer X-Men tarihinin detaylarını merak ediyorsanız, farklı X-Men ekipleri hakkında kaleme aldığım, oldukça keyifli bir yazı da var:

X-Men Kökenli Süper Kahraman Ekipleri

Son olarak; eğer daha önce kaleme aldığım Marvel Çokluevren Dosyası adlı yazımı okuduysanız, çizgi roman harici yapımların standart Marvel evreni olan Earth-616’da geçmiyor olduğunu bilirsiniz. Bu yüzden her serinin hangi evrende geçtiğini de not edeceğim. Ne? Çokluevren nedir bilmiyor musunuz? Üstüme iyilik sağlık! Hemen şu yazıyı okuyun o halde:

Marvel Çokluevren Dosyası

X-Men: Pryde of the X-Men (1989)

Genel kanının aksine, mutant süper kahramanlarımızın ismini taşıyan ilk seri 1992 yılında yayınlanmaya başlayan X-Men: The Animated series değildir. Zira 1989 yılında pilot bölümü hazırlanan X-Men: Pryde of the X-Men’in bu şerefe nail olması olması planlanıyordu. Ancak Marvel Productions’ın o dönemler yaşadığı finansal sıkıntılar yüzünden Jim Henson’un “Muppet Babies” adlı çizgi serisi dışındaki tüm televizyon projeleri geçici olarak askıya alınmıştı. Evet, maalesef o bildiğiniz Muppet Show karakterlerinin çocuk hallerini konu eden çizgi film, X-Men’e tercih edilmişti.

X-Men: Pryde of the X-Men’in, Disney–ABC Domestic Television için hazırlanan “Marvel Action Universe” adlı kuşakta yayınlanması planlanmıştı. 90 dakikalık kuşakta The New Fantastic Four (1967), Spider-Woman (1979), Spider-Man (1981), Spider-Man and His Amazing Friends (1981), The Incredible Hulk (1982), Dungeons & Dragons (1983) ve Defenders of the Earth (1986) gibi eski serilerin tekrar bölümleri yanında Dino-Riders (1988) ve Robocop: The Animated Series (1988) gibi ilk defa yayınlanan çizgi seriler de bulunuyordu. Hatta X-Men: Pryde of the X-Men’in pilot bölümünün bütçesi Robocop: The Animates Series’in 13’üncü bölümü iptal edilerek sağlanmıştı.

X-Men Çizgi Film

X-Men: Pryde of X-Men (1989)

Şimdilerde Youtube’da bile rahatlıkla bulabileceğiniz plot bölümün en dikkat çekici özelliği oldukça iyi çizimlere sahip olması. Hatta öncüsü olduğu olduğu 1992 yapımı X-Men: The Animated Series’ten çok daha iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ancak oldukça kötü bir jenerik müziğine sahip olması bir yana, konu işlenişinin ve diyalogların da bir hayli yapmacık olduğunu da belirtmeliyim. Bunların yanında, hikayenin merkezine konumlandırılan ve o dönemlerin en genç X-Men üyesi olan Kitty Pryde’ın çizgi romandakinin aksine damsel in distress, yani “kurtarılmayı bekleyen kadın” tavrı sergilemesi pek hoşuma gitmedi. Ayrıca Kanada’lı olduğu bilinen Wolverine’in Avustralya aksanı kullanması o dönemler X-Men fanları tarafından çok tepki çekmiş.

Karakterler

Her ne kadar pilot bölümün devamı gelmemiş olsa da, Profesör Charles Xavier önderliğinde Cyclops, Storm, Nightcrawler, Colossus, Wolverine, Kitty Pryde ve Dazzler’dan oluşan kadro, Konami’nin 1992’de yayınladığı bir arcade oyunu olan X-Men arcade oyunu için temel oluşturmuştur. X-Men’in rakibi olarak da Magneto önderliğinde Toad, Blob, Pyro, Juggernaut ve White Queen kullanılmıştır. White Queen’in çizgi romanlarda hiçbir zaman Brotherhood of Mutants adı verilen ekibe katılmamış olması da bölümle ilgili eleştirilen bir diğer konu haline gelmiştir.

X-Men: Pryde of the X-Men’deki olaylar Marvel çokluevreninde Earth-652975’te cereyan etmektedir.


X-Men: The Animated Series (1992)

X-Men çizgi film serileri arasında en başarılı seri, şüphesiz 1992 ila 1997 arasında 5 sezon olarak yayınlanan ve toplam 76 bölümden oluşan X-Men: The Animates Series’tir. Seri, bu rakamlarla Marvel Comics’in en fazla bölümü yayınlanan çizgi serisi olma rekorunu elinde bulundurmaktadır.

X-Men Hakkında İlginç Bilgiler adlı yazımda da belirttiğim gibi; 1991 yılında yayınlanan X-Men Vol.2’nin ilk sayısının 8.1 milyon satarak Guinness Rekorlar Kitabı’na geçmesiyle X-Men hiç olmadığı kadar popüler olmuştu. Bu durum, 1992 yılında X-Men’in çizgi romanlardan taşarak televizyona çizgi film olarak uyarlanmasına, dolayısıyla çok daha geniş kitlelerce keşfedilmesine vesile olmuştur. Günümüzde X-Men hayranı olan jenerasyonun büyük bölümü, 2000 yılında gösterime giren Bryan Singer’ın yönettiği  X-Men adlı filmden sonra tekrar gösterime sokulan X-Men: The Animates Series’i izleyerek Atomun Çocukları ile tanışmıştır.

X-Men: The Animated Series (1992)

Seride X-Men’i bu kadar özel kılan ayrımcılık, ırkçılık ve AIDS histerisi gibi unsurlar, X-Men hayranlarını tatmin edecek seviyede işlenmiştir. Bu yüzden seri, günümüzde klasik olarak anılmaktadır. Bunun yanında harika jenerik müziğiyle de hafızalarımıza kazınmıştır. Ancak serinin çizimleri her ne kadar belli bir kalitenin üstünde olsa da, 1989 yılında pilot bölümü çekilen X-Men: Pryde of the X-Men’in altında kalmıştır. Bunun sebebi; çizgi filmi hazırlamak için ihaleyi alan AKOM adlı Güney Kore kökenli stüdyonun teslim tarihlerini ıskalamasıdır. Sürekli aceleye getirilen bölümlerin bir sonucu olarak da animasyon kalitesi her daim düşük kalmıştır. Hatta serinin ilk hikayesi olan iki bölümlük “Night of the Sentinels” adlı hikaye, ilk yayınlandığında yüzlerce animasyon hatası içermekteydi. Bu hataları düzeltmeyi reddeden stüdyo, ancak sözleşmeyi iptal etme tehdidiyle yola getirilmiştir.

Karakterler

Seride kullanılan Cyclops, Wolverine, Beast, Rogue, Gambit ve Jubilee, o dönemler Chris Claremont ve Jim Lee’nin imzasını taşıyan X-Men Vol.2 çizgi roman serisinde çok popüler olan Mavi Vuruş Gücü’ne (Blue Strike Force) dahildir. Her ne kadar Altın Vuruş Gücü’ne (Gold Strike Force) dahil olsalar da Storm popülerliği yüzünden, Jean Grey ise Cyclops ve Wolverine arasında kalarak aşk üçgeni yaratması için kadroya eklenmiştir. Elbette seri ilerledikçe pek çok farklı X-Men üyesi de seride yer almıştır. Malumunuz, X-Men gerçekten çok büyük bir aile.

X-Men: The Animated Series (1992)

Seride ilk başlarda dikkat çeken karakter, Morph adlı X-Men’dir. Morph, X-Men çizgi romanlarında daha önceden olmayan, yani çizgi film için özel olarak yaratılmış bir karakterdir. Seriye sadece ölerek trajedi yaratması için eklenmiştir. İşin ilginci, karakterin çizgi romanlardan esinlenildiği Changeling adlı karakter de 1967 yılında X-Men’e katılmasından kısa süre sonra ölmüştür. Hatta görev başında ölen ilk X-Men namını taşımaktadır. Çizgi serideki görünümünden sonra Morph’un Earth-1081 versiyonu, 2001 yılında yayınlanan ilk sayısından itibaren Exiles kadrosuna dahil edilmiştir.

X-Men: The Animates Series’te cerayan eden olaylar, Marvel çokluevreninde Earth-92131’de geçmektedir.

Yorumlar