Marvel Çokluevren Dosyası

Marvel bir süre önce Secret Wars adlı bir hikayeden sonra tüm çokluevreni yok edeceğini açıkladı. Seri hala devam ettiği için sonunda ne olacak, gerçekten geri dönülmez şekilde tüm Marvel evrenleri yok mu olacak, hep birlikte göreceğiz. Bu vesileyle ne zamandır yazmayı düşündüğüm bu dosyayı hazırlamaya karar verdim.

Bizim memlekette uzun süredir çizgi roman okuyanlar da, sinema filmi sayesinde süper kahramanlardan haberdar olanlar da çokluevrenleri pek bilmez. Bu sebeple özellikle çizgi roman okuyucuları, okudukları hikayelere benzemiyor diye sinema filmlerine veryansın eder. Hem bu konudaki ön yargıları azaltmak, hem de Marvel’in çokluevren portföyüne şöyle bir göz atmak için bu yazı iyi bir fırsat olacaktır.

Bakalım sonu nereye varacak?

Bakalım sonu nereye varacak?

Bir de şunu belirteyim; kıyamet kadar kaynak karıştırarak üç haftada hazırladığım bu yazıda BÜTÜN Marvel evrenleri yok! Kendimce en ilgi çekici olduğuna karar verdiğim 30 tanesini ayıkladım.

Lafı daha fazla uzatmadan başlayalım:


1- Klasik Marvel Evreni

Earth-616

Her ne kadar o zamanlar yayıncı kuruluşun ismi “Marvel Comics” değil de “First Funnies, Inc.” olsa da, 1939’da yayınlanan Motion Picture Funnies Weekly #1, Earth-616’nın başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Zira bu sayıda Sub-Mariner (Namor) yer almıştır. Günümüze kadar gelen standart Marvel evreni bu evrendir.

Earth-616’nın aslında gerçek dünya tarihinin politik ve sosyolojik olarak bir yansıması olduğunu düşünebiliriz. Yarım asrı aşkın yayın hayatına şöyle bir baktığımızda yaratılmış binlerce karakter, onlarca kendine has ülke, gezegen ya da boyut ve yüzlerce geniş çaplı olay gözlemleyebilirsiniz. Earth-616’da teknoloji bizim dünyamızdan çok daha ileridir, büyü vardır, farklı boyutlar ve uzaylı ırkların varolması bir yana, tüm bunlar halk tarafından bilinirler bile!

Bildiğimiz, sevdiğimiz Marvel kahramanları Eartth-616'da

Bildiğimiz, sevdiğimiz Marvel kahramanları Eartth-616’da

Marvel, Earth-616 da dahil olmak üzere tüm çokluevreni, 2015 yılı içinde yayınlanacak olan Secret Wars adlı crossover seriyle sonlandırma kararı almıştır. Muhtemelen amaç hem günümüz şartlarına daha yakın, yeni okuyucuları kolaylıkla içine çekebilecek ve Marvel Sinematik Evreni’ne yani Earth-199999’a daha çok benzeyen bir evren ortaya koymaktır.

Eski bir okuyucu olarak Marvel’in bu kararını protesto ediyorum. Ancak iyi tarafından bakarsak, yeni çizgi roman okuyucuları kazandırma potansiyeli bakımından bu olaya bir dereceye kadar sıcak bakmanın da bir zararını görmüyorum. Bekleyip göreceğiz…


2- Ultimate

Earth-1610

Marvel yeni milenyumun şerefine, 2000 yılında tüm Marvel evreninin modernize edildiği Earth-1610’a, yani Ultimate evreninin yayınına Ultimate Spider-Man’le başlama kararı almıştı. Şirketin bu kararı vermesindeki öncelikli sebep; yeni başlayan okuyucuların 60’lı yıllardan beri süregelen Marvel serilerine giriş yapmakta zorlanmasıydı. Tamamen sıfırdan başlayan, dönemin dünyasına daha iyi adapte edilmiş bir Marvel evrenine ihtiyaç vardı. 2001 yılında X-Men ve 2002 yılında Fantastic Four serileriyle daha da güçlendirilen Ultimate evreni, zaman ilerledikçe Avengers, Iron Man ve Vision gibi yeni yayınlarla ürün gamını genişletmeye devam etmiştir. Ultimate evreni, Earth-616’dan sonra hakkında en çok materyal çıkartılan Marvel evrenidir.

Earth-1610’un yaratım ve gelişim sürecinde pek çok konuda cesur davranılmıştır. Karakterlerin orijin hikayeleri olabildiğince gerçekçi hale getirilmiş, yaşanan ölümler kalıcı olmuş ve süper güçler istismara açık hale getirilmiştir. Marvel, düşen satışlar sebebiyle 2009’da yayın hayatına Ultimatum adlı crossover’la son verdiği Earth-1610’u 2011’de tekrar canlandırmış ancak yine pek başarılı bir çizgi yakalayamamıştır. Şahsi düşünceme göre bunun sebebi; günümüzde çizgi roman sektörüne damgasını vuran sinema filmleridir. Filmler sayesinde çok ciddi bir ivme yakalayan Marvel, tüm yayınlarını olabildiğince Marvel Sinematik Evreni’ne, yani Earth-199999’a benzetme çalışmalarına başlamıştır. Bunun bir sonucu olarak da 15 yılın ardından Earth-1610, “Ultimate End” adlı bir seriyle tüm çokluevrenle birlikte sona erdirilecektir.

Earth-1610 ve gerçekçi olsun diye uğraşılmış kahramanları

Earth-1610 ve gerçekçi olsun diye uğraşılmış kahramanları

Ultimate evreninden kişisel olarak pek haz etmesem de, Marvel’a zamanı yakalaması için oldukça iyi bir fırsat sunduğu bir gerçektir. Kostüm tasarımları, hikaye anlatımları ve kurgusu, son 15 yıldır piyasaya çıkan her Marvel ürününe (çizgi film, bilgisayar oyunu, film ve diziler) yansımıştır.

Başta Ultimate X-Men ve Ultimate Spider-Man olmak üzere bir çok Ultimate serisi, Arka Bahçe Yayıncılık tarafından Türkçe olarak yayınlanmıştır. Şu an ciltli versiyonlarını bulmak biraz zor olsa da imkansız değildir.

Yorumlar