Marvel Çokluevren Dosyası

28- Larval Universe

Earth-8311

Larval Universe, Marvel karakterlerinin komik hayvan karakterlerle resmedildiği parodik bir evrendir. Karakterlerin isimleri “Peter Porker” şeklinde eğilip bükülmüştür.

multiverse27

Sevimli(!) Earth-8311 karakterleri

İlk okuyucuyla buluştuğu 1983 yılında yayınlanan Marvel Tails #1 sayısından günümüze kadar seyrek aralıklarla bu evrenden bahsedilen sayılar yayınlanmıştır.


29- 5 Ronin

Earth-TRN150

Marvel’in feodal Japonya’da yer alan evrenidir. Şimdiye kadar bu evrende geçen yegane hikaye; 2011 yılında 5 sayı olarak yayınlanan 5 Ronin adlı seridir. Ucundan da olsa Deadpool Kills Deadpool #4’te de bahsi geçmiştir.

Söz konusu evrende süper güçler yoktur, ancak doğal sınırlar içinde Marvel karakterlerinin Earth-616’da sahip oldukları güçleri anımsatacak bazı yetenekleri bulunur.

Earth-TRN150'de resmedilen tanıdık Marvel karakterleri: Deadpool, Wolverine, Hulk, Punisher ve Psylocke

Earth-TRN150’de resmedilen tanıdık Marvel karakterleri: Deadpool, Wolverine, Hulk, Punisher ve Psylocke

Bu evreni daha fazla yazmak istemiyorum, zira Türkçe olarak JBC Yayınları’nın yayınladığı 5 Ronin adlı çizgi romanın bizzat kaleme aldığım tanıtım yazısı sitemizde var:

Feodal Japonya'da 5 Marvel Karakteri: 5 Ronin

30- Son Olarak: “What If?”

Marvel çokluevreninden bahsedeceksek, bu konuda yıllarca fabrika gibi çalışan “What If” serisini unutursak başımıza taş yağar! 1977 – 98 yılları arasında tam 172 sayısı yayınlanan bu ünlü çizgi roman serisinin konusunu bilmeyenler için kısaca şöyle özetleyebiliriz:

What If, basitçe biz geeklerin çizgi roman kritiği yaparken yapmayı çok sevdiği “öyle olsaydı nasıl olurdu?” teorileri üstüne kurulu hikayeler içerir. Bir kaç örnek vermek gerekirse: “Doctor Doom kahraman olsa ne olurdu?”, “Wolverine geçmişe dönerek, Barbar Conan’la savaşsa ne olurdu?” ve “Spider-Man Black Cat’le evlense ne olurdu?” gibi bir çok hikaye.

"What If?" serilerinden yazdıklarıma ek olarak bir kaç örnek daha

“What If?” serilerinden yazdıklarıma ek olarak bir kaç örnek daha

İngilizcesine güvenenler, What If’in yayınlanmış tüm sayılarında işlenen konuların listesine şuradan ulaşabilir:

Wikipedia - List of What If issues

What If serisi Marvel’in 90’lı yılların sonunda çoklu evren konseptini oturtması ve her birine bir numara vermeye başlamasıyla tek sayılığına yaratılan onlarca evrenin bir düzen içine girmesi sağlanmıştır.

Yorumlar