Marvel Çokluevren Dosyası

13- Mutant-X

Earth-1298

Earth-616’daki X-Men’den Havoc’un (Alex Summers) zihninin Earth-1298’deki karşılığıyla yer değiştirmesi sonucu okuyucuyla buluşmuş bir evrendir. Bu evrende Scott Summers (Cyclops), babasıyla birlikte Shi’ar imparatorluğu tarafından ele geçirilmiş, geriye aileden sadece Alex kalmıştır. Alex, bu evrende X-Men takım lideri olmuştur.

Earth-1298'de Alex Summers

Earth-1298’de Alex Summers

1998-2001 yılları arasında yayınlanan seride resmedilen evrenin en önemli farkı, mutantların hakir görülmemesidir. Ancak daha sonra retconlanarak bu statüko Earth-616’dan bile beter bir mutant düşmanlığına dönüştürülmüştür.


14- Earth-X

Earth-9997

Earth-X, büyük usta Alex Ross’un elinden çıkmış, DC’nin Kingdom Come eseri ayarında harika bir seridir. Distopik bir gelecekte konumlanan hikayede, Inhumans’ın lideri Black Bolt, elinde bulunan tüm Terrigen Mist’i dünya atmosferine salmış ve dünya nüfusunun tamamının insanüstü güçlere sahip olmasına sebep olmuştur.

Earth-9997'de herkesin insaüstü gücü var

Earth-9997’de herkesin insanüstü gücü var

Artık sahip oldukları güçlerin sıradanlaşması ve aralarından bir kısmının ölmesiyle iyice gözden düşen bildik süper kahramanların hayatı çok daha zordur. 14 sayı süren Earth-X’de kahramanların bildikleri yol bir kenara, ilerlemek zorunda kaldıkları yolu sorguladıkları bir duruma düşmeleri konu alınır.


15- Amalgamverse

Earth-9602

1996 yılında yayınlanan DC vs Marvel adlı mini serinin sonunda oluşturulmuş bir cep evrenidir. İki çizgi roman devi, en sevilen karakterlerini dövüştürmüş ve buna vasat da olsa bir hikaye uydurmayı başarmıştır. Hatta DC vs Marvel mini-serisindeki savaşların beşinin sonucu okuyucu oylarıyla belirlenmiştir.

Earth-9602'de Batman ve Wolverine kırması karakter, Joker ve Sabretooth kırmasıyla kapışırken. Ay benim mideme bişiler oluyor!

Earth-9602’de Batman ve Wolverine kırması karakter, Joker ve Sabretooth kırmasıyla kapışırken. Ay benim mideme bişiler oluyor!

Bu mini-serinin son iki sayısında, karakterlerin karma versiyonları hazırlanmıştır. Captain America + Superman, Wolverine + Batman ve Wonder Woman + Storm karışımı gibi. Bir yıl sonra 12 sayılık bir mini seri daha yayınlanmıştır. Fikir de kötü, hikayeler de. Benden söylemesi…

Yorumlar