Figür Köşesi – Darth Vader: Lord of The Sith Premium Format Figure (Sideshow)

Yeni bir figür – statü tanıtımında daha birlikte olmanın mutluluğunu yaşarken aynı zamanda heyecanımı da kontrol etmeye çalışıyorum. Sinemanın en epik kötülerinden biri olan Darth Vader’ın statüsünü tanıtmak nasıl heyecan vermesin ki?

İster Star Wars sevin, ister sevmeyin Darth Vader karakteri her zaman sinemanın kötü karakterleri sıralamasında tepelerdedir. Ve onun efsane nefes alıp verişini herkes tanır ve irkilir. Sideshow firması da bu görkemli karaktere yaraşır bir Premium Format ile biz Star Wars severlere cüzdan açtırmıştır.

Kutudan Başlayalım

Star Wars yüksek tabaka figürler her zaman sade bir kutu tasarımına sahip olmuştur. Hani derler ya “sadelikten gelen şıklık” diye, işte aynı mantık Darth Vader’ımızın da kutusunda mevcut. Figürümüz 11.34kg ile ağır, yani direkt heykel demek daha doğru olur.

Kutuyu açtığımızda içinde bir kutuyla daha karşılaşıyoruz. O da tahmin ettiğiniz üzere kalın korumalı sünger kutusu. Onu da açtıktan sonra karşımıza figürümüz çıkıyor. Vader’ın vücut tek parça, fakat kafası takılı değil. Figürün kaidesi en çok ağırlığı yapan parça. Zaten hafif olmasını bekleyemeyiz çünkü figürün görkemini veren bu harika kaide.

Gelelim Vader’ın lightsaber’ine; kabzasını eline takma diye bir şey söz konusu değil. Nedeni de kaideden aldığı enerjiyi ışın kılıcına veriyor olması. Siz kabzanın üstüne lazer kısmını yanı yanan kısmını takıyorsunuz.

Kostüm Kalitesi

Kostüm gerçekten bire bir çalışılmış. Özellikle kostümün deri kısımları ve dikişleri on numara. Fakat deri iç kostümün üstüne gelen uzun kumaş bölümü bana ince geldi. O kumaşı bi tık daha kalın yapsalardı kusursuz diyebilirdim. Pelerininden bahsedecek olursak gerçekten başarılı ve olması gerektiği gibi.

Bu arada önemli bir hatırlatma; pelerini bulamazsanız kutuda panik yapmayın. Çünkü pelerin, sert sünger kutunun kapağındaki gizli gözde (aslında gizli göz değil, ama gözden kaçıyor). Bu gizli göz eşek şakası gibi geliyor adama. Geçenlerde bir figür sayfasında koleksiyonerlerden biri Texas Chainsaw Massacre: Leatherface Premium Format almış ve gruptan heyecanlı mı heyecanlı yazıyor. “Arkadaşlar figürün önlüğü çıkmadı kutudan!” diye. Ben de mantık yürüterek yine Sideshow aynı şeyi yapmıştır düşüncesiyle kutuda olan gözü anlattım ve önlük bulundu.

Vader’ın Kellesi

Galiba figürde tek garibime giden parça Darth Vader’ın kafası. Base ağır, figür ağır… E kelle niye hafif? İşte buna anlam veremedim. Tamam, plastik materyal kullanılmış Vader’ın kaskında bunda sorun yok ama niye hafif bunu anlayabilmiş değilim.

Kaskın boyaması harika olduğu için sırıtmıyor ama kaskı eline aldığında “Böyle figüre, böyle kafa biraz saçma kaçmış.” demeden kendini alamıyorsun. Dediğim gibi; boyaması harika, detayları beş yıldız ama materyali keşke daha ağır olsaymış.

Ve Işıklar…

Figür yanıyor, kavruluyor arkadaşlar! 5 parça ışık saçan bölümü var figürün ve bu demek oluyor ki geceleri gözlerimiz bayram edecek. Base bölümünde iki farklı alanda ışıklandırma var. İlk ışıklandırma Vader’ın bastığı zeminle kaidenin en alt kısmının ortası. Bu bölüm tamamen ışıklı. İkinci kısım ise Darth Vader’ın sağ ayağını bastığı basamağın alt kısmı. Şunu eklemeden geçemeyeceğim, “Pil mi dayanır bu figüre?!” diyen koleksiyonerlere iyi haber; kutumuzun içinden adaptör de çıkıyor. (Tabii Vader’ın yaşam destek ünitesi ve kemer ışıkları hariç.) Adaptörün tek kötü yanı Amerikan uçlu olması bunu da elektrikçiden çözebiliyorsunuz. Size bizim kullandığımız priz ucu olan başlık veriyor.

Gelelim figürün ışıklı bölümlerine; Darth Vader’ın meşhur yaşam destek ünitesinde bulunan hareketli ışıklar ve hemen altında bulunan kemerinde ki ışıklar figüre can veriyor.

İşte asıl bomba Lightsaber’ın kuvvetli ışığı! Özellikle gece ve fotoğraflarda ışığın kuvvetini anlıyorsunuz. Bu da görsellikte koleksiyonerlerin ağzının suyunu akıtıyor.

NOT: Kemer ve yaşam destek ünitesinin ışıkları küçük yuvarlak pillerle çalışıyor.

Gereği düşünüldü !

Bütçeniz eğer el veriyorsa ve sağlam bir Star Wars koleksiyoncusu olduğunuzu düşünüyorsanız bu parça kaçmaz. Şu an Türkiye’de mevcut olan figür öyle fazla bekletilmeye gelmez. Fiyatı nedeniyle (ben hala taksitlerini ödüyorum) sınırlı sayıda ülkemizde olan Darth Vader Lord of The Sith Premium Format figure yeni sahiplerini bekliyor.

Önümüzdeki Figür Tanıtımlarına kadar görüşmek üzere. Force be with us !

Künye
Dünya Üretim Limiti: 7.500
Malzeme: Polystone + Gerçek Kumaş ve Yapay Deri Kıyafetler
Boyut ve Ağırlık: 26.5 inch (65 cm) – 25.00 lbs (11.34 kg)
Üreticisi: Sideshow Collectibles
Stok Tarihi: Ocak 2017
Marka: Star Wars
Kategori: Premium Format Figur

Yorumlar